Bayern je po třech letech mistrem, titul slaví šest kol před koncem

AŤ NEUPADNE. Juppa Heynckese, trenéra Bayernu (vpravo), zvedají jeho svěřenci k tradičnímu vítěznému rituálu... | foto: Reuters

7 2013
Nevyhnutelné se stalo skutečností v sobotu 6. dubna - fotbalisté Bayernu Mnichov se s předstihem stali mistry německé ligy. Svůj 23. titul, na který čekal při dvou triumfech Dortmundu tři roky, získal bavorský velkoklub šest kol před koncem sezony ve Frankfurtu díky výhře 1:0.

Bayernu stačilo vyhrát, už se ani nemusel ohlížet na výsledek zápasu souběžně hrajícího Dortmundu. A kýžené vítězství na hřišti pátého celku tabulky zařídil v 53. minutě efektní patičkou záložník Bastian Schweinsteiger.

Dvacetibodový náskok už nemá šanci nikdo smazat, tak brzy jako svěřenci Juppa Heynckese ještě nikdo o triumfu v bundeslize nerozhodl. Bayern mohl otevřít skóre už v prvním poločase, ale David Alaba z penalty, nařízené za faul na Thomase Müllera, trefil tyč.

2 - SC Drážďany, Hannover 96, Hertha Berlín, Viktoria Berlín
1 - Eintracht Braunschweig, Eintracht Frankfurt, Fortuna Düsseldorf, FC Freiburg, Holstein Kiel, Karlsruher FV, VfR Mannheim, Phönix Karlsruhe, Rapid Vídeň, Rot-Weiss Essen, Mnichov 1860, Union Berlín, VfL Wolfsburg.

"Chtěli jsme dneska za každou cenu vyhrát a rozhodnout o titulu. Ještě ale nejsme na konci cesty, pořád před sebou máme velké cíle. Chceme dál vyhrávat a překonat ještě další rekordy," uvedl kapitán Bayernu Philipp Lahm po jedenáctém vítězství Bayernu za sebou.

Mnichovský gigant vyhrál už třinácté venkovní utkání v soutěži, čímž opět vylepšil ligový rekord. Sezonu odstartoval nejlépe v historii, když vyhrát osmkrát po sobě. V úvodních pěti zápasech na hřištích soupeřů navíc neinkasoval a v rekordním čase se stal podzimním mistrem.

Během suverénní jízdy může ještě další statistické rekordy vylepšit. Na kontě má 75 bodů a má šanci překonat konečných 81 bodů Dortmundu z loňského ročníku. Může vyhrát soutěž největším rozdílem v historii (stávající rekord je 16 bodů), s největším rozdílem ve skóre (64 gólů) a nejmenším počtem inkasovaných branek (21).

Heynckes uznal, že Bayern vyhrál i s trochou štěstí. "Ale po skvělém výkonu s Juventusem bylo mimořádně těžké se vyburcovat," řekl s odkazem na úterní vítězství 2:0 ve čtvrtfinále Ligy mistrů.

"Samozřejmě jsou to velké emoce. Po 23 letech jsem opět s Bayernem mistrem. Tenkrát ale bylo tepleji. V takovéhle zimě jsem ještě titul neslavil, ani jako hráč ani jako trenér," uvedl sedmašedesátiletý kouč, jenž dovedl Bayern k titulu i v letech 1989 a 1990. V létě ho navzdory úspěšné sezoně vystřídá Španěl Pep Guardiola.

Bayern se nyní může v klidu soustředit na další soutěže, v nichž má ještě šanci triumfovat, a sice Ligu mistrů a Německý pohár.

Ve čtvrtfinále Ligy mistrů je i Dortmund, který nezabránil předčasné korunovaci Bayernu ani výhrou 4:2 nad Augsburgem. Trenér Jürgen Klopp udělal před odvetou proti Málaze v sestavě sedm změn, i tak domácí hráči jasně zdolali zachraňující se bavorský celek.

Augsburg senzačně vedl 2:1 a za stavu 2:2 měl v 55. minutě velkou šanci poslat ho znovu do vedení střídající Jan Morávek. Po velké chybě Marcela Schmelzera šel sám na branku, ale v koncovce selhal.

Fotbalisté Mohuče i s obráncem Zdeňkem Pospěchem prohráli 1:2 v Norimberku a zkomplikovali si boj o evropské poháry. O výhře domácích rozhodl dvěma góly stoper Per Nilsson, jeho spoluhráč Tomáš Pekhart vydržel na hřišti 88 minut, ale neprosadil se.

Mohuč, která v šesti z předchozích sedmi duelů remizovala, mohl do vedení dostat v 28. minutě Adam Szalai, jenže nejlepší střelec týmu poslal míč z penalty vedle levé tyče. Skóre tak otevřel Nilsson, který v 54. minutě zužitkoval hlavou centr Hirošiho Kijotakeho.

Již za osm minut nicméně chytrým lobem vyrovnal Nicolai Müller, a tak vítěznou byla až druhá branka Nilssona, který se na zadní tyči uvolnil po rohu Kijotakeho. Norimberk na devátém místě ztrácí na Mohuč už jen bod a místo boje o setrvání v první lize by se mohl začít soustředit také na boj o poháry.

Hoffenheim při premiéře už čtvrtého kouče v sezoně Markuse Gisdola porazil v záchranářském souboji 3:0 Fortunu Düsseldorf. Předposlední tým tabulky tak odčinil víkendovou porážku 0:3 od Schalke, jež stála místo kouče Marka Kurze i manažera Andrease Müllera.

Nováček z Düsseldorfu, v jehož obraně odehrál celý zápas Martin Latka, má na patnáctém místě po šestém duelu bez vítězství před Augsburgem náskok pěti bodů.

Skóre zápasu otevřel po brejku v 11. minutě Roberto Firmino. Čtvrt hodiny před koncem si dal vlastní gól kapitán hostů Andreas Lambertz a výsledek zpečetil v nastavení znovu po rychlém protiútoku Kevin Volland.

Výsledky 28. kola: Eintracht Frankfurt - Bayern Mnichov 0:1 (53. Schweinsteiger), Brémy - Schalke 0:2 (51. Draxler, 69. Marica), Dortmund - Augsburg 4:2 (22. a 52. Schieber, 64. Subotič, 90.+1 Lewandowski - 43. Baier, 45. Vogt), Leverkusen - Wolfsburg 1:1 (12. Schürrle - 70. Kjaer), Mönchengladbach - Fürth 1:0 (74. de Jong), Hoffenheim - Düsseldorf 3:0 (11. Firmino, 75. vlastní Lambertz, 90.+4 Volland), Norimberk - Mohuč 2:1 (54. a 69. Nilsson - 60. Müller), Hannover - Stuttgart 0:0.