Dortmund poprvé prohrál a přišel o první místo, do čela jde Bayern

DORTMUND, ŘEČENÝ SMUTNÝ. Mats Hummels (druhý zleva) z Dortmundu právě získal v duelu na hřišti Mönchengladbachu červenou kartu a musí opustit hřiště. | foto: Reuters

5 2013
Fotbalisté Borussie Dortmund poprvé v tomto ročníku německé ligy prohráli. V 8. kole podlehli na hřišti Mönchengladbachu a přišli o první místo. Na to se totiž posunul Bayern Mnichov, kterému k tomu stačila i remíza 1:1 na hřišti Leverkusenu.

Dortmund si v Mönchengladbachu udržoval trvalou převahu, soupeře pustil do minima šancí, ale na výborného brankáře Ter Stegena nevyzrál. Soupeř však využil jednu z mála příležitostí, když deset minut před koncem musel stoper Hummels faulovat v pokutovém území Nordtveita a pokutový kop využil Kruse.

Oslabený Dortmund v duelu Borussií už srovnat nestihl, naopak v 87. minutě zvýšil náskok domácích Raffael.

Bayern měl podobnou převahu, kterou gólově vyjádřil ve 30. minutě Kroos po centru Ribéryho. Jenže prakticky z protiútoku dostal favorit po třech zápasech gól, když z dorážky prostřelil chybujícího brankáře Neuera útočník Sam a dal šestou branku v sezoně, což mu stačí na dělené vedení v pořadí střelců.

I po přestávce pokračoval tlak suveréna poslední sezony, ale bez gólového efektu. Bayern tak ztratil body podruhé v sezoně a nevyužil šanci jít do tříbodového vedení.

Trenér Pep Guardiola, jehož tým s Viktorií odehraje v LM příští dva zápasy 23. října v Mnichově a 5. listopadu v Plzni, nasadil sestavu: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Alaba - Lahm - Shaquiri (71. Robben), Kroos (85. Götze), Schweinsteiger, Ribéry - Müller (80. Mandžukič).

Braunschweig si připsal první bundesligové vítězství po 28 letech. Poslední slavil 1. června 1985 proti Bayeru Uerdingen (2:1), od té doby střídal působení ve druhé a třetí lize. Góly se o historickou výhru, na kterou čekal dolnosaský tým 10 353 dní, postarali Bellarabi a Kumbela.

Mohuč s obráncem Pospěchem na poslední chvíli odvrátila pátou porážku za sebou. S Hoffenheimem inkasovala dvakrát už do 22. minuty, postupně se prosadili Volland a Firmino. V poslední desetiminutovce však skóre vyrovnali Choupo-Moting a kapitán Noveski.

Augsburg, kterému chyběl záložník Jan Morávek, prohrál na hřišti Schalke 1:4. Do vedení šel v 10. minutě, kdy se trefil Mölders, jenže za šest minut byl za penaltový faul v jasné pozici vyloučen Klavan a gelsenkirchenský tým díky Kevinu-Princi Boatengovi vyrovnal. Rozhodující gól obstaral ještě před půlhodinou hry Szalai. Maďarský útočník přidal jednu branku i po přestávce, čtyři minuty před koncem pak uzavřel skóre Meyer.

Výsledky 8. kola: Mönchengladbach - Dortmund 2:0 (81. Kruse z pen., 87. Raffael), Leverkusen - Bayern Mnichov 1:1 (31. Sam - 30. Kroos), Hannover - Hertha Berlín 1:1 (23. Schulz - 81. Ronny), Mohuč - Hoffenheim 2:2 (82. Choupo-Moting, 90. Noveski - 14. Volland, 22. Firmino), Schalke - Augsburg 4:1 (28. a 78. Szalai, 16. Boateng z pen., 86. Meyer - 10. Mölders), Stuttgart - Brémy 1:1 (5. Harnik - 37. Petersen), Wolfsburg - Braunschweig 0:2 (31. Bellarabi, 86. Kumbela), Norimberk - Hamburk 0:5 (59., 62. a 67. Lasogga, 17. Van der Vaart, 74. Arslan), Freiburg - Eintracht Frankfurt 1:1 (86. Höfler - 64. vlastní Günter).