Bundesligu vede Dortmund, body neztrácí ani Bayern. Drobný udržel nulu

Fotbalisté Dortmundu slaví gól. | foto: AP

20 2015
Pátý zápas, páté vítězství. Suverénně zatím procházejí německou ligou fotbalisté Dortmundu a Bayernu Mnichov, od začátku soutěže si drží stoprocentní bilanci. Dortmund je v tabulce o skóre před soupeřem, v neděli zvítězil 3:0 nad Leverkusenem. Stejným poměrem vyhrál i Bayern na hřišti Darmstadtu.

Dortmund vstoupil do ligy úplně jinak než v minulé sezoně, kdy se mu vůbec nedařilo. Letos zatím řádí, což potvrdil i proti Leverkusenu. O góly se podělili Hoffmann, Kagawa a Aubameyang, který se v tomto ročníku trefil už popáté.

Bayern v první půli nepředvedl úplně suverénní výkon, ve druhé ale zabral. Trenér Gurardiola šetřil několik důležitých hráčů: v sestavě tentokrát chyběli třeba Lahm, Müller nebo Xabi Alonso, nastoupili naopak Kimmich, Rode či Koman.

A právě posledně dva jmenovaní se prosadili, když ve druhé půli navýšili náskok po vedoucí trefě Vidala ze 20. minuty. Pak už Bayern vítězství pohodlně uhlídal.

První výhry v sezoně se dočkal Augsburg, který bez Jana Morávka porazil Hannover 2:0 a posunul se na čtrnácté místo. Hannover je na sestupové pozici, ale ještě hůř jen na tom Stuttgart, který po pěti kolech čeká na první bod. Tentokrát prohrál doma 0:1 se Schalka. V sestavě se neobjevil Adam Hloušek, který celý zápas proseděl na lavičce, Jan Kliment ani nebyl v nominaci.

Brémy, za které odehrál celých devadesát minut pravý obránce Theodor Gebre Selassie, doma nestačily na Ingolstadt. Až do závěrečných sekund to vypadalo na remízu 0:0, ve třetí nastavené minutě ale rozhodla proměněná penalta Hartmanna. Útočník hostů Tomáš Pekhart opět nebyl ani mezi náhradníky.

Brankář Hamburku Jaroslav Drobný naopak podruhé za sebou nastoupil a znovu udržel nulu: na výhru jako minule proti Mönchengladbachu to sice nestačilo, ale svému týmu pomohl aspoň k bodu za domácí remízu 0:0 s Frankfurtem. Václav Kadlec proseděl celý zápas na lavičce hostujícího týmu.

Kolín nad Rýnem doma porazil Mönchengladbach 1:0, jediný gól vstřelil po hodině hry Modeste. Hosté, kteří loni váleli a dostali se do Ligy mistrů, zatím v nové sezoně nestíhají a ještě nemají ani bod. S pouhými dvěma vstřelenými góly jsou v tabulce poslední.

Zápas Wolfsburgu s Herthou Berlín dlouho spěl k bezgólové remíze, ale třináct minut před koncem domácí poslal do vedení druhou brankou v sezoně nizozemský kanonýr Bas Dost. V závěru ještě přidal jednu trefu a jeho tým nakonec vyhrál 2:0. Za poražené odehrál celý zápas záložník Vladimír Darida.

Už v pátek se předehrával zápas Mohuče s Hoffenheimem. Domácí vyhráli 3:1 díky hattricku útočníka Malliho, který tak v pěti zápasech nové sezony stihl stejný počet gólů. V obraně hostů odehrál celé utkání Pavel Kadeřábek, ale ani na pátý pokus se nedočkal prvního vítězství. Jeho tým je s jednou remízou a čtyřmi porážkami jedno místo nad sestupovou pozicí.

Výsledky 5. kola: Stuttgart - Schalke 0:1 (53. Sané), Augsburg - Hannover 2:0 (29. Esswein, 32. Verhaegh z pen.), Dortmund - Leverkusen 3:0 (19. Hofmann, 58. Kagawa, 74. Aubameyang z pen.). Brémy - Ingolstadt 0:1 (90.+3 Hartmann z pen.), Darmstadt - Bayern Mnichov 0:3 (20. Vidal, 62. Coman, 63. Rode), Hamburk - Eintracht Frankfurt 0:0, Kolín nad Rýnem - Mönchengladbach 1:0 (64. Modeste), Wolfsburg - Hertha Berlín 2:0 (76. a 88. z pen. Dost). Mohuč - Hoffenheim 3:1 (18., 61. a 68. Malli - 13. Schmid).