Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na srazu chyběl Srníček, ale není nezvěstný

28 2001
Praha - Fotbalová reprezentace šturmuje do finále světové kvalifikace. Zbývají tři zápasy, první z nich se hraje v sobotu na Islandu, další příští středu v Teplicích s Maltou. "Před lety jsem na Islandu zažil dost nechutný zápas," vzpomínal útočník Pavel Kuka. Reprezentanti se sešli dnes dopoledne a náramně se bavili v hotelové hale, jen Jarošík zůstal na pokoji se žaludečními problémy. Pavel Horváth přinesl pouťovou hračku, gumového pavouka, a každému ji podstrkoval. Když ji podal Kukovi, ten ji v mžiku odhodil na zem. U baru v přízemí hotelu vypukl smích.Ani kapitán se Řepkovi nedovolal

Marek Jankulovski z Neapole si dobíral Karla Poborského, jehož Lazio v neděli remizovalo s Piacenzou. Vztyčil k němu dva palce na znamení výsledku 1:1. Poborský se usmál a prsty otočenými směrem k zemi naznačil, co si o zápase, v němž vůbec nenastoupil, myslí. "Trenér úplně změnil rozestavení, než v kterém jsme odehráli celou přípravu."

Rosický s Kollerem donekonečna vysvětlovali, proč jejich Dortmund, vedoucí tým bundesligy, vypadl z německého poháru s amatérským mužstvem z Wolfsburgu. "Je to ostuda, ale takový bývá pohár. Nedáte šance, pak dostanete náhodný gól a už to nestihnete otočit," povídal Tomáš Rosický.

Většina reprezentantů  byla v hotelu dlouho před půl dvanáctou, kdy byl naplánovaný sraz. Dodatečně nominovaný Karel Rada přišel chvíli před polednem. Chyběl jen brankář Pavel Srníček z Brescie. "Trčí na letišti ve Vídni, zpozdilo se mu letadlo," vysvětloval Jaroslav Dudl, vedoucí mužstva. "Ale určitě přiletí, není nezvěstný. Volal mi," reagoval na poznámku, jestli to nedopadne jako s Tomášem Řepkou, který před čtrnácti dny nedorazil z Itálie na sraz vůbec. Srníček se k mužstvu připojil po obědě a odpoledne už trénoval.

Trenér Chovanec teď Řepku nepovolal, pozval Radu z druholigového Frankfurtu. Rozhodoval se ještě mezi Niklem z Norimberka a Petroušem ze Slavie. "Potřeboval jsem mít na každý post v sestavě dva hráče," vysvětlil. Připustil, že by se Řepka mohl ukázat při posledním kvalifikačním zápase s Bulharskem, který se hraje v říjnu na Letné. "Nikdy jsem neřekl, že už v reprezentaci skončil."

Hráči vědí, že je čeká těžká práce. Pokud chtějí myslet na prvenství ve skupině, musí na Islandu vyhrát. Zatím vede Dánsko, Česko s Bulharskem ztrácí bod. Na šampionát do Japonska a Koreje se určitě podívá vítěz, druhý tým skupiny podstoupí baráž. "Máme na to, abychom tam vyhráli," prohlásil Kuka.

Island podlehl před rokem národnímu mužstvu v Teplicích 0:4, byl to jednoznačný zápas. "Ale doma jsou daleko nebezpečnější. Mají zkušené a sebevědomé mužstvo," varoval Chovanec. Pro Island je zápas s Českem poslední možností, jak se ještě namotat do boje o postup. "Budou obrovsky motivovaní, ale to bychom měli být taky. Půjde o hodně."

Islanďané před čtrnácti dny hráli 1:1 s Polskem, suverénně vedoucím týmem 5. kvalifikační skupiny. Důrazně napadali jejich rozehrávku, Poláci hráli podobně, takže z toho byl dost tvrdý zápas. Právě důraz českým hráčům může vadit. "Ale my tam vyhrajeme," ujistil Rosický.

Chovanec nemůže postavit nejsilnější mužstvo. Chybí tři stabilní obránci Votava, Ujfaluši a Řepka, záložníci Bejbl, Berger, Galásek a útočník Šmicer. "Je to oslabení," přiznal trenér. "Ale ostatním věřím, že je zastoupí."

Na Island neodletí Ivan Hašek, jeden z Chovancových asistentů, který trénuje Štrasburk, druholigový klub z Francie. "Prostě jsme se tak dohodli, na Maltu už tady bude," podotkl Chovanec. Na dotaz, zda je Hašek pro reprezentaci ještě užitečný, když nebyl ani na poslední přípravě s Koreou a hráče ani nevidí v akci, Chovanec reagoval: "Jak to, že nevidí. Byl se podívat na dvou zápasech české ligy a sleduje francouzskou soutěž, kde nám hraje Radek Bejbl. Můžete být klidní."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze