Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Letné bude trávník z Německa

13 2001
Praha - S desetidenním předstihem chce fotbalová Sparta na svém letenském hřišti položit zbrusu nový trávník. Hrací plocha prochází od 26. dubna rozsáhlou rekonstrukcí a vedle nového trávníku bude na jejím konci také umělé zavlažování a vyhřívání. "Nová tráva se podle původního plánu měla pokládat od 29. června, ale chceme tento termín zkrátit. Pro zakořenění drnů je každý den dobrý," přibližuje Antonín Kříž, vedoucí technického úseku sparťanského areálu, který za celou rekonstrukci hřiště zodpovídá. "Vypadá to, že s pokládáním trávníku začneme příští týden."

Den po dubnovém přátelském utkání s Belgií vjel na letenské hřiště buldozer a během týdne zela mezi tribunami obrovská obdélníková díra hluboká pětačtyřicet centimetrů. "Nákladní auta odvezla za Sparty čtyři tisíce osm set kubíků zeminy," říká Kříž. "Potom se ještě vybagrovaly rýhy do hloubky dalších čtyřiceti centimetrů a do těch se po délce hřiště pokládaly drenáže."

Souběžně s drenážováním se kolem celé plochy budoval požární rozvod vody, tedy hydranty pro případ, kdyby kdekoli v hledišti vypukl požár. Potom přišel na řadu takzvaný páteřní rozvod vody, který zase bude sloužit pro umělé zavlažování. Z těchto hydrantů povede voda do závlahového potrubí, položeném na štěrkopískem zasypaných drenážích.

"Pak byla nutná další vrstva štěrkopísku a na tuto plochu se položilo vyhřívání," pokračuje Kříž ve výkladu. "To představuje dvaatřicet kilometrů speciálního potrubí z polyetylenových trubek. Všechno prošlo důkladnými tlakovými zkouškami, aby se v případě nějaké nepředvídatelné závady nemusel bourat nový trávník."

Hrací plocha se bude vyhřívat teplou vodou, která bude přiváděna z nové výměníkové stanice budované v útrobách severní tribuny. "Horká pára z holešovické elektrárny ve výměníku ohřeje vodu a ta povede potrubím pod hřiště. Pomocí jiného výměníku takhle na Spartě topíme a ohříváme vodu například pro sprchy a bazén v kabinách," vysvětluje Kříž.

Na hřišti mezitím zase obehraná písnička se štěrkopískem a rovnáním celé plochy, potom položení vegetační vrstvy, což je speciální substrát obsahující písek, hlínu a rašelinu. "Pak se plocha pomocí speciálního pojízdného stroje zase rovná, tady už záleží opravdu na milimetrech. Samozřejmě se od začátku počítá se sotva znatelným vyboulením hřiště, aby voda při dešti stékala do stran," vysvětluje Kříž.

Takto připravenou plochu zbývá osadit postřikovači a už se mohou pokládat travnaté drny. "Trávu budeme mít z Německa, jedna firma poblíž Ingolstadtu ji tam pěstuje na sto šedesáti hektarech a zásobuje celou bundesligu," říká Kříž. "Na Spartu poveze trávu stočenou v obrovských takzvaných Jumbo-rolích asi dvanáct kamionů. Jedna role je dva metry dvacet široká a třicet metrů dlouhá a trávníku bude celkem devět tisíc šest set metrů čtverečních."

Tyhle travnaté drny mají kořínky dlouhé jen půldruhého centimetru. Aby se na nich mohlo hrát, potřebují zapustit do hloubky minimálně šesti centimetrů. "Což trvá tak pět šest týdnů. Vstoupi na takovou plochu dřív, drny by se strhaly," upozorňuje Kříž. "Proto při losování nové prvoligové soutěže požádáme o přidělení čísla devět, abychom ligu začínali dvěma zápasy venku. A na třetí kolo 12. srpna chystáme domácí premiéru."Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 3 3 0 0 6:0 9
2. SK Slavia Praha 3 2 1 0 3:0 7
3. SK Sigma Olomouc 3 2 0 1 4:3 6
4. 1. FC Slovácko 3 1 2 0 6:3 5
5. Bohemians Praha 1905 3 1 2 0 3:2 5
AC Sparta Praha 3 1 2 0 3:2 5
7. MFK Karviná 3 1 1 1 4:3 4
FK Teplice 3 1 1 1 4:3 4
9. FC Slovan Liberec 3 1 1 1 3:3 4
10. FC Baník Ostrava 3 1 1 1 5:6 4
11. Fastav Zlín 3 1 0 2 2:3 3
12. Dukla Praha 3 1 0 2 2:7 3
13. FK Jablonec 3 0 2 1 2:3 2
14. FK Mladá Boleslav 3 0 1 2 2:4 1
15. Zbrojovka Brno 3 0 1 2 2:5 1
16. FC Vysočina Jihlava 3 0 1 2 0:4 1

Známky

1,5

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Jan Laštůvka

Slavia

1,5

Jonathan Biabiany

Sparta

Góly

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

2

Šimon Falta

Olomouc

2

Milan Baroš

Ostrava

Najdete na iDNES.czmobilní verze