Mladá Boleslav v domácím poháru končí. Senzační porážku musel spolknout i Marek Kulič. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Mladou Boleslav vyřadil z fotbalového poháru divizní tým z Živanic

• 110
Vesnička na Pardubicku s názvem Živanice. Tam skončila letošní pouť Mladé Boleslavi domácím fotbalovým pohárem. Šestý tým ligové tabulky prohrál na hřišti místního Sokola už ve druhém kole. Ostatní celky z nejvyšší soutěže ve středu postoupily, i když Kladno, Příbram a vršovičtí Bohemians až po penaltovém rozstřelu. Nevídané drama bylo k vidění v Tachově, kde domácí podlehli Karlovým Varům na penalty 15:16.

Mladou Boleslav ve vísce s necelou tisícovkou obyvatel pokořil Martin Merganc. Fotbalista, který před lety nakoukl do ligy v Hradci Králové a loni ho zkoušelo Kladno. Teď možná dostane další nabídky, protože v utkání vedle gólu ještě orazítkoval břevno.

Hosté sice měli také šance, hned v úvodu spálil dvě Kulič a ani závěrečný tlak nevyšel. Mladoboleslavským útočníkům stál v cestě výborný brankář Černík. Trenér poražených Dušan Uhrin mladší si posteskl, že přístup jeho hráčů neodpovídal profesionálnímu fotbalu.

"Je to katastrofa. Domnívám se, že nejsme dostatečně důrazní ve všem. Musíme si sednout a opravdu to probrat, protože jsme třikrát za sebou prohráli, což je moc. Ta vůle po vítězství, ta je pořád málo," řekl Uhrin.

Domácí kouč Rostislav Macháček prohlásil, že je na své hráče hrdý. "V takhle úzkém kádru 14 lidí si s kvalitním soupeřem hrábli až na dno. I když samozřejmě, Boleslav byla lepší," řekl trenér vítězů.

Blízko překvapení byl i pražský Meteor

K senzaci měl blízko také další účastník divize, pražský Meteor. Hosté z Příbrami měli sice šance a hned v úvodu trefil Dort břevno, ale tlak postupně slábl. V 71. minutě sice využil penaltu příbramský Pilík, domácí ale za dvanáct minut oplatili stejnou mincí.

"Ve druhém poločase jsme měli spoustu šancí, ale domácí byli hodně motivovaní a pomáhalo jim i užší hřiště. V závěru zápasu bylo znát, že
hráčům scházejí zkušenosti," přiznal Marko. Nakonec ale jeho tým větší
zkušenosti zužitkoval alespoň při střelbě pokutových kopů, na něž vyhrál
4:2.

Až sedmá série penaltového rozstřelu rozhodla o postupu Kladna na hřišti druholigového Mostu. V ní hostující Hajník uspěl, zatímco domácí Lafrance přestřelil. Ve 24. minutě zapomněli hosté na Loose a ten sám před brankářem nezavával. O jedenáct minut později vrátil hlavičkou po rohu míč do vápna Tatanašvili a zcela volný Zachariáš vyrovnal. Ve druhém poločase měli k postupu blíž domácí, přestože dohrávali od 83. minuty o deseti po vyloučení Andreie. Kladno před porážkou zachránilo jen břevno.

Ne zcela suverénně si počínali zpočátku i hráči střížkovských Bohemians, kteří zavítali do divizních Čelákovic. Už po čtyřech minutách sice vedli brankou Dobeše, záhy ale vyrovnal domácí Matoušek. Až pak se prosadili hosté a vyhráli 4:1. Trenér Jindráček však ví, že o příštím víkendu v roli útočníka Viktorie Jirny v divizním utkání nečeká snadný soupeř.

Hoftych: Při penaltách jsme byli šťastnější

V poklidu si postup zajistily České Budějovice v Sezimově Ústí. Už po třinácti minutách jim vedení nad třetiligovým celkem zajistil závar, po němž dotlačil míč do sítě Riegel a favorit si vedení hlídal. Krátce po
změně stran ho navíc zvýšil tvrdou střelou po Benátově rohovém kopu Žižka.

Až k penaltám dospěl také zápas Bohemians 1905 v Ovčárech, které hrají jen ČFL. Dva góly domácího Hyky udělaly ze zápasu drama a trenéra hostí Pavla Hoftycha za stavu 2:2 možná mrzelo, že šetřil opory.

"Vstoupili jsme do utkání vlažně. Domácí nás za to potrestali. Teprve po přestávce jsme v rozpětí necelých deseti minut zvrátili skóre v náš prospěch. Při penaltovém rozstřelu jsme pak přece jen byli šťastnějším mužstvem," řekl Hoftych.

Ani Plzeň nezačala ve Vlašimi jako favorit a od 27. minuty prohrávala, když brankář Ticháček nedosáhl na Borákovu střelu k tyči. O jedenáct minut později ale Střihavka po Limberského centru vyrovnal a po změně stran hosté svou převahu vyjádřili brankami Bakoše a Rezka.

Ostrava se uklidnila po prvním gólu

Třetiligová Kroměříž vzdorovala ostravskému Baníku padesát minut. Hosté měli v prvním poločase jen jedinou šanci, hlavičku Varadiho zblízka vyrazil gólman Vogl na roh. Po změně stran brankář ještě vyrazil další Varadiho střelu, ale Mičola zblízka dopravil míč do sítě. Pojistku připojil krátce po svém příchodu na trávník Zeher a už v nastaveném čase přidal třetí trefu po Mičolově přihrávce Tchuř do prázdné branky.

"Bylo to o trpělivosti. Se začátkem jsem ale nebyl moc spokojený, nebyli jsme příliš ostražití v obraně, útoční hráči zase mohli mít větší kvalitu a přesnost v koncovce. Až po prvním gólu jsme se uklidnili, řekl trenér Baníku Miroslav Koubek. Jeho svěřence čeká v příštím kole prestižní derby s Opavou.

Stejný výsledkem vyhrál Jablonec na hřišti účastníka ČFL Hlavatice. Eliášovi stačilo šest minut na to, aby po rohu z voleje otevřel skóre. Ještě do přestávky zdvojnásobil náskok Lafata a střídající Mešanovič přidal v poslední minutě třetí gól.

Výsledky 2. kola Ondrášovka cupu

Sokol Živanice - Mladá Boleslav 1:0 (1:0)
Branka:
37. Merganc. Rozhodčí: Jech. Diváci: 1264.

Ml. Boleslav: Šeda - Kúdela (57. Táborský), Rajnoch, Rolko, Janíček - Kysela, Procházka, Opiela (46. Sylvestre), Fabián - Pecka (75. Mendy.), Kulič. Trenér: Uhrin.

Vlašim - Viktoria Plzeň 1:3 (1:1)
27. Borák - 38. Střihavka, 51. Bakoš, 67. Rezek. Rozhodčí:
Ardeleánu. Diváci: 1170.

Plzeň: Ticháček - Ševinský, Navrátil, Bystroň (54. Horváth), Limberský - Petržela (74. Rajtoral), Rada, Kolář, Jiráček - Bakoš (60. Rezek), Střihavka. Trenér: Vrba.

Hanácká Slavia Kroměříž - Baník Ostrava 0:3 (0:0)
50. Mičola, 78. Zeher, 90.+1 Tchuř. Rozhodčí: Možíš. Diváci: 1826.

Ostrava: Baránek - Zawada, Brunclík, Neuwirth, Tomašák (25. Tchuř) - Hable - Varadi (82. Kraut), Lukeš, Lička, Mičola - Strnad (60. Zeher). Trenér: Koubek.

Čelákovice - Bohemians/Střížkov 1:4 (1:3)
7. Matoušek - 4. a 45. Dobeš, 20. Horáček, 89. Fenyk. Rozhodčí: Paták. Diváci: 300.

Bohemians/Střížkov: Belaň - Macháček, Obermajer, Horáče, Grznár -
Halama - Dittrich (74. Fenyk), Zoubek (55. Turtenwald), Dobeš, Mach (69 Adjei) - Wakui. Trenér: Jindráček.

Most - SK Kladno 1:1 (1:1), na pen. 7:8
24. Loos - 35. Zachariáš. Rozhodčí: Příhoda. ČK: 83. Andrei (Most). Diváci: 234.

Kladno: Kostolanský (89. Pavlík) - Broschinský, Mráz, Procházka,
Hajník - Holub, Szabo (46. Bartoš), Drozd, Moravec - Zachariáš, Tatanašvili (60. Klinka). Trenér: Hřídel.

Sezimovo Ústí - České Budějovice 0:2 (0:1)
13. Riegel, 50. Žižka. Rozhodčí: L. Kovařík. Diváci: 736.

Č Budějovice: Kučera - Lima, Homoláč, Žižka, Leština - Dolejš (73. Hudson), Riegel, Benát, Mezlík (80. Jasanský) - Meszároš (69. Timm),
Sedláček. Trenér: Tobiáš.

Meteor VIII. - Příbram 1:1 (0:0), na pen. 2:4
83. Sýček z pen. - 71. Pilík z pen. Rozhodčí: Kocourek. Diváci: 300.

Příbram: Krbeček - Šmejkal, Penc, J. Štochl, Nohýnek - Pilík (80 Jungr), Videgla, Dort, Fantiš - Cafú (75. Nechvátal), Wagner (47. M. Štochl). Trenér: Marko.

Ovčáry - Bohemians 1905 2:2 (1:0), na pen 3:4
11. a 85. Hyka - 51. Lukáš, 60. Milan Škoda. Rozhodčí: Hrubeš. Diváci: 1120.

Bohemians 1905: Marek - Janek, Lukáš, Pávek, Hrdlička - Hašek, Adam (57. Kavka), Kaufman, Róth - Škoda, Zelenka (79. Bartek).

Hlavice - Jablonec 0:3 (0:2)
6. Eliáš, 43. Lafata, 90. Mešanovič. Rozhodčí: Drábek. Diváci: 521.

Jablonec: Frydrych - Zábojník, Huber, Pavlík (87. Šisler), Krejčí - Michálek, Eliáš, Kovařík, Jabloňský (67. Farkaš) - Vukovič, Lafata (60. Mešanovič).

Viktoria Žižkov - Sokolov 2:1 (2:1)
29. Matějka, 36. Novotný - 39. Nádeníček. Rozhodčí: Benedikt. Diváci: 840.

Admira - Hradec Králové 0:3 (0:1)
11. a 62. Dorotík, 86. Dvořák. Rozhodčí: Makovička. Diváci: 220.

Králův Dvůr - Dukla Praha 0:0, na pen. 1:4
Rozhodčí:
Hrubeš. Diváci: 550.

Znojmo - Jihlava 2:0 (2:0)
13. Krhút, 43. Kováč. Rozhodčí: Hájek. ČK: 15. Tlustý (Jihlava).

Další výsledky: Kunice - Náchod-Deštné 1:3 (1:1), Pěnčín-Turnov - Varnsdorf 0:2 (0:0), Rousínov - Zlín 0:3 (0:1), Židenice - Břeclav 1:1 (0:0), pen. 5:6, Tachov - Karlovy Vary 1:1 (1:0), na pen. 15:16.