Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta o problémech na tribunách: Čekal jsem větší podporu od klubů

Předseda FAČR Miroslav Pelta | foto: Ota Bartovský, MAFRA

7 2014
Každý víkend čelí hrubým urážkám na většině fotbalových stadionů. "Příjemné mi to není. Má to vliv na mojí rodinu, tohle je za hranou," říká Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Ta nedávno vyhlásila boj proti násilí a vulgaritám na stadionech, začaly se přerušovat zápasy, ale výsledkem jsou zatím hlavně stoupající výpady vůči Peltovi.

Ten na schůzce s novináři, kde k problémům na stadionech poprvé obsáhleji promluvil, řekl: "Nemůžeme teď ustoupit a dělat, že se nic neděje. Rozhodčí mají pravomoc v případě velkých problémů ukončit zápas. Otázka je, jaký mají práh bolesti," uvedl Pelta.

O čem dalším ještě mluvil?

O uvažované povinné registraci fanoušků
"Všechno vzniklo na základě událostí v Ostravě, kde hrála Sparta a šlo tam o životy. Řekli jsme si, že ta cesta bude bolestná, bude stát peníze, ale musíme s podobnými jevy skoncovat. Jedinou možností jsou registrace fanoušků a kamerové systémy. Všechno je v rovině příprav. Jestli by to měla být registrace všech fanoušků, nebo jen té problémové části. Probíral jsem to s ministrem vnitra, říkal jsem mu, že tady chybí legislativa. On odpověděl, že si jako fotbal neplníme smlouvu s policií a něco jsme zanedbali. Není to pro mě příjemné, ale ve většině jeho názorů mu musím dát za pravdu. Ne všechno bylo z naší strany správně. Pán domu, tedy kluby, by si měly určovat, koho na stadion pustí, a koho ne."

O stoupajících vulgaritách na svou osobu
"Přiznám se, že jsem nepočítal, že to dojde takhle daleko. Spíš jsem očekával, že ti slušní fanoušci se postaví proti těm, kvůli kterým se zápasy přerušují. Když chtějí lidé projevit svůj názor a skandují: "Pelta ven!", ok. Když to ale přeroste v hromadné vulgarity... Jednáme se zahraničními svazy, co by nám doporučily, obrátili jsme se i na mezinárodní asociaci UEFA. Fanoušci ze mě vyrobili nepřítele číslo 1. Ale já chci jen dát najevo, že nám takové prostředí na stadionech vadí. I na výkonném výboru jsme se shodli, že nepolevíme."

O přístupu klubů
"Jsem zklamaný z chování většiny klubů. Cítím to tak, že jsou jejich zástupci rádi, že fanoušci nekřičí na ně. Některé kluby mi volají a ujišťují, ať jsme klidní, že u nich se skandovat nebude. Někteří dělají s fanoušky setkání a tam s nimi mluví. Čekal jsem od klubů větší podporu."

O dalším postupu
"Všechno jsme konzultovali s UEFA, zvolili jsme systém třikrát a dost. První výzva, pak přerušení, potřetí ukončení zápasu, když je to ve velkém rozsahu. Není možné, aby si někdo dělal, co chce a my tomu jen přihlíželi. Rozhodčí mají nadále možnost zápasy přerušovat, když se bude dít něco za hranou. Týká se to i vulgarit. Tady je od UEFA jasný pokyn, že hromadné vulgarity se řeší stejně jako rasismus. A já chci mít v podobných krizových situacích tohoto typu noty sladěné s UEFA."

O urážkách ze strany fanoušků Sparty
"Tohle je pro mě nepochopitelné. V dějinách toho klubu jsem sehrál důležitou roli. Sparta je jediný klub, u kterého mi to vadí srdcem. Nechal jsem tam kus života a tohle bolí."

O reakci sponzorů
"Od všech slyším, že je to správná cesta, na kterou jsme se vydali. Jsou i velké firmy, které nás chtějí podpořit a do fotbalu vstoupit, když tenhle problém vyřešíme. To mi zase nabilo baterky. Chceme bojovat, aby se neopakovala Ostrava, nebo teď naposledy problémy v Teplicích, kde hrála Sparta. Je ale jasné, že to nebude vyřešené za měsíc."

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 3 3 0 0 6:0 9
2. SK Slavia Praha 3 2 1 0 3:0 7
3. SK Sigma Olomouc 3 2 0 1 4:3 6
4. 1. FC Slovácko 3 1 2 0 6:3 5
5. Bohemians Praha 1905 3 1 2 0 3:2 5
AC Sparta Praha 3 1 2 0 3:2 5
7. MFK Karviná 3 1 1 1 4:3 4
FK Teplice 3 1 1 1 4:3 4
9. FC Slovan Liberec 3 1 1 1 3:3 4
10. FC Baník Ostrava 3 1 1 1 5:6 4
11. Fastav Zlín 3 1 0 2 2:3 3
12. Dukla Praha 3 1 0 2 2:7 3
13. FK Jablonec 3 0 2 1 2:3 2
14. FK Mladá Boleslav 3 0 1 2 2:4 1
15. Zbrojovka Brno 3 0 1 2 2:5 1
16. FC Vysočina Jihlava 3 0 1 2 0:4 1

Známky

1,5

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Jan Laštůvka

Slavia

1,5

Jonathan Biabiany

Sparta

Góly

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

2

Šimon Falta

Olomouc

2

Milan Baroš

Ostrava

Najdete na iDNES.czmobilní verze