Brankář Werderu Brémy Tim Wiese vyráží tvrdou ránu Maria Gomeze. | foto: AP

Mertesacker z Brém střílel do obou branek, Dortmund drží velký náskok

• 3
Fotbalisté Dortmundu drží i po 20. kole německé ligy bezpečný jedenáctibodový náskok na druhý Leverkusen. Obránce Per Mertesacker z Werderu Brémy se postaral o kuriozitu, skóroval jak do brány Bayernu Mnichov, tak do té vlastní. Bayern i díky jeho vlastnímu gólu utkání otočil a je třetí.

Dortmund napravil domácí remízu se Stuttgartem z minulého kola a podesáté z jedenácti utkání na hřištích soupeřů v této sezoně slavil vítězství.

Hosty poslal do vedení už ve druhé minutě paraguayský reprezentant Lucas Barrios, pět minut před přestávkou zdvojnásobil vedení turecký záložník Nuri Sahin. Definitivní pojistku pro Borussii na 3:0 přidal v 71. minutě obránce Mats Hummels.

Smutným hrdinou Brém se stal v zápase proti Bayernu Per Mertesacker, který se během půl hodiny trefil do obou branek. Dvě minuty po přestávce nejprve vysoký obránce poslal domácí Werder do vedení, po Robbenově vyrovnání však Mertesacker vlastním gólem otočil výsledek ve prospěch hostů.

Čtvrtou výhru Bayernu z posledních pěti ligových utkání ještě čtyři minuty před koncem zvýraznil střídající útočník Miroslav Klose. Brémy se trápí, z posledních pěti zápasů čtyři prohrály.

První bodovou ztrátu a inkasované góly v novém roce zaznamenal Hamburk, který prohrál v Norimberku 0:2. Hosté, za které odehrál celé utkání záložník David Jarolím, dostali obě branky během jedenácti minut druhého poločasu. Jejich šance na bodový zisk ještě snížil Srb Gojko Kačar, jenž byl vyloučen krátce před druhým gólem.

Schalke nenavázalo na zlepšené výkony z konce minulého roku a i ve druhém domácím utkání v jarní části soutěže prohrálo 0:1. Všechny body si z Gelsenkirchenu tentokrát odvezl Hoffenheim, jemuž zajistil nejtěsnější vítězství už ve čtvrté minutě Ghaňan Isaac Vorsah. Díky němu hosté přerušili šestizápasovou bundesligovou sérii bez vítězství.

V přímém souboji o druhé místo porazil Leverkusen v páteční předehrávce Hannoveru díky brankám Vidala a Rolfese. Utkání bylo prakticky rozhodnuto již do poločasu. V 21. minutě se trefil chilský záložník Vidal, krátce před přestávkou zvýšil vedení další středopolař Rolfes.

Jelikož byla obrana Bayeru, na jejímž levém kraji odehrál celý zápas Michal Kadlec, neprostupná, hosté se na vážnější tlak v závěru ani nevzmohli.

Výsledky 20. kola: Leverkusen - Hannover 2:0 (21. Vidal, 42. Rolfes), Brémy - Bayern Mnichov 1:3 (47. Mertesacker - 65. Robben, 76. vlastní Mertesacker, 86. Klose), Norimberk - Hamburk 2:0 (59. Simons z pen., 70. Cohen), Schalke - Hoffenheim 0:1 (4. Vorsah), St. Pauli - Kolín nad Rýnem 3:0 (30. a 36. Takyi, 76. Bruns z pen.), Wolfsburg - Dortmund 0:3 (2. Barrios, 40. Sahin, 71. Hummels), Kaiserslautern - Mohuč 0:1 (23. Holtby), Frankfurt - Mönchengladbach 0:1 (84. De Camargo).