Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kašlu na fair-play. Luiz Adriano dal gól, když jeho tým vracel míč

Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck (vpravo) se diví reakci Michaela Parkhursta z Nordsjeallandu v utkání Ligy mistrů poté, co vstřelil kontroverzní gól. | foto: AP

21 2012
Na na bílém rukávu svého dresu měl fotbalista Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck viditelný nápis "respect". V úterním utkání Ligy mistrů na hřišti Nordsjaellandu (2:5) však k soupeři, k fanouškům žádný respekt neprokázal. Naopak, vysmál se duchu fair-play.

Luiz Adriano de Souza da Silva, jak zní celého jeho jméno, je špičkový pětadvacetiletý útočník. Od úterý také ostuda.

"Nevím, jestli Šachtar Doněck jsou bandité, ale někteří z jejich hráčů, šéfů a trenérů jsou bez morálky," zuřil Kasper Hjulmand, trenér Nordsjaellandu, v rozhovoru pro dánskou televizi TV3+.

V utkání na stadionu v Kodani za stavu 1:0 pro domácího outsidera se na polovině Šachtaru srazili domácí Nordstrand a hostující Fernandinho.

Sudí Gautier z Francie přerušil hru, aby mohlo dojít k ošetření. Poté se pokračovalo míčem rozhodčího. A jelikož před odpískáním měli míč v držení domácí, hostující Willian naznačoval: "Nebojte, já vám ho vrátím."

Brazilský útočník Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck obchází brankáře Jespera
Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck obchází brankáře Jespera Hansena z
Brazilský útočník Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck (druhý zleva) se stal terčem

Luiz Adriano obchází brankáře Hansena, střílí gól a pak se stává terčem zloby protihráčů.

Z vlastní poloviny ho nakopl k brance domácích, nikdo nejevil zájem o hru až na Luize Adriana. Za míčem se rozběhl, vyhnul se brankáři a skóroval. "Co jsi to udělal!" zuřili domácí hráči a Adriana naháněli.

"Nic, dal jsem gól," naznačoval gesty a divil se, proč mu spílají. S některými spoluhráči branku i slavil.

"Ptal jsem se Adriana, proč to udělal, on mi odpověděl, že to byl instinkt. Že viděl, jak jde na něj míč, tak šel za ním a dal gól," líčil po zápaseu Mircea Lucescu, kouč Šachtaru.

Mohlo se stát, že si Adriano neuvědomil, že je slušností nechat míč soupeři a až pak se zapojit znovu do hry. Nebyl by první, který by nepsané pravidlo fair-play porušil.

"Ale pak měli zareagovat ostatní a nechat si dát gól," poznamenal trenér Nordsjaellandu. "Jejich kapitán Srna vypadal, že chce, aby si opravdu gól dát nechali a ostatní souhlasili. Někteří hráči se podívali směrem k lavičce," líčil Hjulman.

"Myslel jsem si, že mě nechají dát gól přímo z rozehrání," pravil záložník Nicolai Stokholm. Jenže hned ve středovém kruhu ho atakoval Taras Stepaněnko a zloba dánského týmu vrcholila.

Nakonec o tři minuty později přece jen domácí skórovali, ale rozhodně to nevypadalo, že to bylo díky gestu Šachtaru. Také kouč Hjulman to divoce a provokativně slavil před Luceskem...

"Chtěli jsme je nechat dát gól, ale byl tam velký zmatek, asi jsme si s hráči nerozumněli. Nakonec domácí skórovali, zasloužili si to, vedli dva jedna a až pak jsme začali hrát fotbal. Je mi líto, co se stalo, omlouvám se," prohlásil Lucescu.

"Kdyby se to stalo nám, řekl bych týmu, aby si nechal dát gól. Na sto procent," dušoval se jeho protějšek Hjulman.

Sportovní ředitel Jan Laursen se v poločase šel zeptat Luceska, jestli ví, co je fair-play. "Byl jsem v šoku, když jsem viděl, jak tam jen stojí a kouká. Asi si myslel, že v poločase povedou 6:0. To, co se stalo, je pro fotbal velá rána."

Zloba ze zástupců Nordsjalleandu nevyprchala. Nejspíš i proto, že do půle Šachtar vyrovnal a po přestávce dal další tři góly. Luiz Adriano slavil hattrick, o dvě branky se postaral Willian...

"V první řadě musí vědět hráč, jak se má v takové chvíli zachovat. My trenéři máme respekt z každého zápasu, ze soupeře i z pravidel. Pro mě to bylo nesportovní chování a měla následovat červená karta pro Luize Adriana. Nevím, co by byl teď spravedlivý trest. Ale jestli se má hrát fair-play, musí se něco stát," dodal trenér Nordsjalleandu.

Autoři: ,


Témata: Liga mistrů
Najdete na iDNES.czmobilní verze