Dortmund se v Lize mistrů vypořádal s prohrou Arsenalu, trefil se Jun

ZÁSAH ČESKÉHO ÚTOČNÍKA. Tomáš Jun z Austrie Vídeň (vlevo) posílá míč do brány Zenitu Petrohrad. | foto: Reuters

11 2013
Finalista minulého ročníku Ligy mistrů měl namále, ale nakonec přece jen postupuje. Fotbalisté Dortmundu si v utkání s Marseille zajistili postup do osmifinále až tři minuty před koncem. Účast v jarních bojích jako poslední slaví také týmy Arsenalu, AC Milán, Schalke a Petrohradu.

V posledním kole základních skupin se trefil český útočník Tomáš Jun, jenž tak pomohl Austrii Vídeň k vítězství 4:1 nad Zenitem Petrohrad. Rakouský klub už však neměl šanci ani na posun do Evropské ligy. Petrohrad postupuje s pouhými šesti body, což se v Lize mistrů ještě nikomu nepovedlo.

Zenit Petrohrad

Los proběhne v pondělí 16. prosince ve 12:00 v Nyonu.

Barcelona roznesla Celtic Glasgow 6:1 i díky Neymarovi, který nastřílel během třinácti minut hattrick. Chelsea s Petrem Čechem na lavičce si pohlídala postup z prvního místa skupiny E těsnou výhrou 1:0 nad Steauou Bukurešť.

Největší drama se však odehrávalo ve skupině F, kde se praly o postup tři týmy, a to do posledních vteřin!

Arsenalu s Tomášem Rosickým stačila i porážka 0:2, zato Neapol potřebovala získat víc bodů než Dortmund. Průběh? Dortmund hrál ještě v 86. minutě na hřišti Marseille 1:1 a Arsenal prohrával v Neapoli v nastaveném čase 0:2.

Výsledek: Borussii poslal do osmifinále Grosskreutzův gól tři minuty před koncem. Neapol už třetí gól nepřidala, a tak má smůlu.

Všechna tři mužstva mají shodně 12 bodů, ale vzhledem k minitabulce postupuje z prvního místa Dortmund a z druhého Arsenal, italský klub míří do Evropské ligy, protože doplatil na horší vzájemné zápasy s Dortmundem.

Arsenal sahal po bodu, čtvrt hodiny před koncem ale otevřel skóre Higuaín a po vyloučení hostujícího kapitána Artety přidal v nastavení druhý zásahem Callejón. Londýnský celek je v osmifinále počtrnácté za sebou.

Dortmund poslal v Marseille do vedení ve čtvrté minutě kanonýr Lewandowski, za deset minut odpověděl Diawara. Pak udeřil Grosskreutz.

AC Milán ve skupině H uhájil bodový náskok před Ajaxem, s nímž na svém stadionu remizoval 0:0. Už ve 22. minutě byl vyloučen domácí kapitán Montolivo za ostrý zákrok na Poulsena. Amsterdamský tým ale ani v dlouhé přesilovce nedokázal navázat na výhru ze San Sira před třemi lety.

Schalke zdolalo 2:0 oslabenou Basilej, které by stačil k postupu bod. Švýcarský dvojnásobný přemožitel Chelsea si v Gelsenkirchenu zkomplikoval situaci už v prvním poločase, kdy dostal červenou kartu stoper Ivanov. Domácí využili přesilovku po pauze zásluhou Draxlera a Matipa.

Barcelona i bez Lionela Messiho doma deklasovala Celtic a spravila si chuť po minulé prohře 1:2 v Amsterdamu. Zraněnou argentinskou hvězdu dokonale zastoupil Brazilec Neymar, který si připsal premiérový hattrick za katalánský tým. V Lize mistrů skóroval poprvé.

Další branky přidali na Nou Campu Piqué, Pedro a Tello, čestný gól Skotů dal až v závěru Samaras.

Chelsea si domácí výhrou 1:0 nad Steauou Bukurešť upevnila první místo. Brankář Petr Čechem dostal volno a jen z lavičky kryl záda své tradiční dvojce Schwarzerovi. Zkušený Australan se ve 41 letech a 66 dnech stal nejstarším debutantem v historii LM. "Blues" zajistil těsnou výhru gólem z desáté minuty útočník Ba.

Skupina E

Schalke 04 - Basilej 2:0 (0:0)
51. Draxler, 57. Matip. Rozhodčí: Tagliavento (It.). ČK: 32. Ivanov (Basilej). Diváci: 52 093.

Chelsea - Steaua Bukurešť 1:0 (1:0)
Branka:
10. Ba. Rozhodčí: Rocchi (It.). Diváci: 40 000.