Levadia - Sparta 1:1, remíza na poklidném postupu nic nezměnila

Sparťanský útočník Martin Nešpor se snaží protlačit míč do brány Levadie Tallinn. | foto: ČTK

22 2014
Tallinn (Od našich zpravodajů) - Sparťanští fotbalisté komplikace nepřipustili a v poklidu si dokráčeli pro postup do 3. předkola Ligy mistrů. Proti Levadii Tallinn jim v odvětě stačila i remíza 1:1. Kvalifikace pro ně pokračuje už příští týden.

Sparťané udělali první ze tří kroků, které jsou zapotřebí k postupu do hlavní fáze Ligy mistrů. Levadii Tallinn smetli v součtu obou zápasů 8:1.

Jejich dalším soupeřem bude ve 3. předkole lepší z dvojice Malmö - Ventspils (první zápas 0:0, odveta je na programu ve středu). Už teď je jasné, že český mistr začne doma, a to v úterý od 19:30.

Trenér Lavička udělal s ohledem na výsledek prvního zápasu (7:0) v sestavě spoustu změn. Z obvyklé základní jedenáctky nastoupili jen obránce Kadeřábek a záložníci Vácha s Dočkalem. Jinak dostali šanci náhradníci.

Obránce Kováč se do sparťanské sestavy vrátil po devíti a půl letech, útočník Nešpor nastoupil poprvé v základu a brankář Štěch si dokonce odbyl soutěžní premiéru.

Přesto český mistr odvetu zvládl, byť po remíze byli všichni sparťané zklamaní. Chtěli vyhrát.

Přitom vedli od 38. minuty. Kadeřábek se u postranní čáry dostal přes soupeře a zamířil do středu hřiště, ale pak přihrál zpátky do křídla na Konatého. Na jeho přesný centr si v pokutovém území naběhl Mareček, jenž zblízka hlavou překonal brankáře Pikkera - 1:0.

Sparta jasně ovládla první zápas a statistiky ovládla i tentokrát. I když Levadia, která tentokrát vůbec nepřipomínala tu zoufalou partičku z Prahy, začala aktivně a dokonce si vytvořila šance. Ty ovšem zlikvidoval gólman Štěch. Nejdřív vyrazil nepříjemnou střelu ze šestnácti metrů a poté si poradil i s dorážkou zblízka.

Štěch se blýskl také v 19. minutě, kdy se na něj řítil sám Ivanov. Domácí útočník chtěl soupeře překvapit lobem z dálky, ale vystřelil jen do náruče dobře postaveného brankáře.

Lavičkovi svěřenci, kteří v úvodu nemohli najít rytmus, však postupně přebírali iniciativu. Své šance ovšem neproměnili Konaté ani Nešpor, jenž byl v gólové příležitosti hned několikrát a ve druhém poločase dokonce trefil břevno. Až se před přestávkou trefil Mareček...

Po přestávce šancí ubylo. De facto už o nic nešlo - Sparta měla postup jasný. Přesto Levadia ještě zabojovala.

A v 68. minutě dokonce vyrovnala! Gólman Štěch sice nejdřív zlikvidoval hlavičku po centru z přímého volného kopu, ale po následném rohu míč proletěl malým vápnem a Teever ho na zadní tyči dotlačil do brány.

V závěru ještě Al Husianí trefil tyč. Ani případná porážka 1:2 by na poklidném postupu Sparty do 3. předkola už nic nezměnila.