Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Asi sáhnu k tělesným trestům, přemítá znojemský kouč Kalvoda

Trenér znojemských fotbalistů Leoš Kalvoda | foto: Anna Vavríková, MAFRA

5 2014
Není zápas, kdy by svůj tým pořádně "nezpucoval". Však si trenér Leoš Kalvoda nedávno posteskl: "Po utkání vždycky týden nemluvím."

Sotva tak někoho udiví, že se prudká bouřka prohnala šatnou znojemských fotbalistů i o přestávce sobotního duelu s Libercem. "Trenér nám trošku domluvil. I když... domluvil je slabé slovo," usmíval se útočník Václav Vašíček. "Musím říct, že tam lítaly i nějaké věci," prozradil Kalvoda. "Ale to k tomu patří."

Pro Znojemské už je to klasika. Zdá se, jako by tým bez koučova "fénu" nezabral. V této sezoně už Kalvoda přemítal, že své hráče preventivně seřve už před utkáním. V sobotu přišel s další myšlenkou. "Asi sáhnu už i k tělesným trestům," prohlásil s úsměvem. "I když musím být opatrný, abych hráče nezranil."

Při rozhovorech – ať už před střetnutím nebo po něm – z 56letého kouče srší humor a padají vtipné hlášky. Svému týmu však vládne tvrdou rukou. "Musím. Je to mužstvo, které fotbalově není špatné, ale chybí mu taková ta síla, odolnost a schopnost se v pravou chvíli nas...," vysvětluje muž, který už dokázal skoro nemožné. I tři kola před koncem drží ligového nováčka s víceméně bezejmennými hráči a bez domácího stadionu nad sestupovými příčkami.

Znojmo získalo sympatie svou nebojácnou hrou, neuchyluje se k bezduchému nakopávání míčů či záludnostem. Tým však postrádá silného lídra. "Není tam hráč, který by řekl: Takhle ne. Chybí vůdce. Někdo, kdo změní rytmus hry," stěžoval si Kalvoda po domácím výprasku od Baníku. Přirozený velitel Todor Yonov už totiž nějakou dobu sedí na lavičce. "Roky nezastavíte," vysvětluje Kalvoda s ohledem na ubývající rychlost bulharského stopera.

Jeho roli zatím nikdo nepřevzal. "Hráči jako Vašíček, Lacko, Hnaníček by už mančaft měli táhnout. Jenže někdy bohužel patří k těm, kteří se pos.... jako první," podotýká trenér. "Je to v nich, jenom si musí věřit. Já jim pořád říkám, že je to jenom fotbal. I když na ně jsem naštvanej a furt na ně řvu, tak se přece nemůžou pos..."

Jak Kalvoda mluví, sám se zarazí. "Jsem sprostej jako dlaždič," řekl na tiskové konferenci omluvně. Ve znojemské kabině se však bez hrubšího slovníku neobejde.Najdete na iDNES.czmobilní verze