Kapitán Lafata uklidnil Spartu. A pak nařídil Kadlecovi: Dej gól!

MÍČ V SÍTI. David Lafata ze Sparty právě skóroval. | foto:  Michal Šula, MAFRA

24 2015
Na malém vápně lehce usměrnil míč do odkryté brány. Čekali byste pak od Davida Lafaty radost z prvního jarního gólu fotbalové Sparty? Její kapitán zvládl oslavu ve velkém spěchu. Na tváři se mu vykouzlil úsměv, ale vtom rychle doběhl pro míč třepetající se v síti a pelášil s ním doprostřed hřiště.

Sparta chtěla rychle hrát dál, proti outsiderovi na konci poločasu teprve vyrovnala na 1:1 a kus práce byl ještě před ní. Až ve druhém poločase byl čas na prožitek z radosti. Pražané dovedli jarní premiéru k výhře 4:1.

Druhý poločas vlastně začínal od začátku „Důležité bylo, že jsme vyrovnali do půle,“ přikyvoval Lafata. „Druhý poločas vlastně začínal od začátku. A také druhý gól byl rychlý. To rozhodlo. Kdybychom čekali déle, nervozita by se možná vkrádala. Ale včas jsme se uklidnili.“

Možná i v samém úvodu Sparta získala dojem, že vše půjde v klidu. Hned po prvním hvizdu zatlačila nezkušenou příbramskou sestavu. „Prvních deset minut bylo docela dobrých. Měli jsme tlak, ale žádnou šanci,“ říkal Lafata.

Fotogalerie z utkání

Příležitosti sice postupně přicházely, první gól dal Kadeřábek, jenže smolně do vlastní sítě při bránění standardky.

Ale Sparta má Lafatu. Za dvě minuty srovnal a ve druhém poločase přenechal střelecký prach kanonýrovi-navrátilci.

Kadlec brzy po pauze vystřídal Shalu, po třech minutách na hřišti dal gól, na konci ještě završil skóre na 4:1.

Však o přestávce od Lafaty slyšel: „Dej gól!“ Po utkání kapitán Kadlece chválil: „Venca prokázal, proč sem přišel. Je to posila. Byli bychom rádi, kdyby to potvrzoval každý zápas.“

O to jednodušší život na hřišti by díky němu mohl mít Lafata, na něhož Sparta v útoku dosud převážně spoléhala. Lafata věcně reagoval: „Potřebujeme hlavně vyhrávat.“ Při premiéře plán vyšel.

1. SK Slavia Praha 29 19 9 1 61:22 66
2. FC Viktoria Plzeň 29 19 7 3 45:21 64
3. AC Sparta Praha 29 16 8 5 46:25 56
4. FK Mladá Boleslav 29 13 10 6 47:33 49
5. FK Teplice 29 13 9 7 38:24 48
6. Fastav Zlín 29 10 8 11 32:35 38
7. Dukla Praha 29 10 7 12 38:35 37
8. FK Jablonec 29 8 12 9 41:38 36