Wales, Belgie a Itálie si zajistily postup na mistrovství Evropy

Italská radost v kvalifikačním zápase | foto: Reuters

10 2015
Fotbalová reprezentace Walesu poprvé v historii postoupila na mistrovství Evropy, i když tentokrát prohrála v Bosně. V předposledním kole kvalifikace si účast na závěrečném turnaji zajistily také Belgie a Itálie.

Skupina B

Bosna a Hercegovina rozhodla o vítězství 2:0 nad Walesem v závěru. Nejprve gólmana Hennesseyho překonal hlavičkou Djurič, v 90. minutě pojistil tříbodový zisk Ibiševič.

Přesto si Wales zahraje hlavní část velkého turnaje poprvé od roku 1958, kdy postoupil do čtvrtfinále mistrovství světa ve Švédsku. Pomohla mu k tomu prohra Izraele s Kyprem 1:2.

Právě tyto dva týmy budou společně s Bosnou bojovat v posledním kole o třetí místo ve skupině B.

Belgie splnila v Andoře roli favorita, v prvním poločase se trefili z delší vzdálenosti Naingollan a De Bruyne. Po změně stran snížil z penalty Lima, chvíli nato však dostali pokutový kop k dispozici i hosté a Hazard se nemýlil.

Na 4:1 pro Belgii zvýšil Depoitre, který prožil snový debut za národní tým. Druhý gól v zápase mohl přidat Hazard, další penaltu však neproměnil.

Izrael - Kypr 1:2 (0:0)
76. Bitton - 58. Dossa Júnior, 80. Demetriu. Rozhodčí: De Sousa (Portug.). Hráno v Jeruzalému.

Andorra - Belgie 1:4 (0:2)
51. Ildefons Lima z pen. - 19. Nainggolan, 42. De Bruyne, 56. Hazard z pen., 64. Depoitre. Rozhodčí: Gil (Pol.). Hráno v Andorra la Vella.

Bosna a Hercegovina - Wales 2:0 (0:0)
71. Djurič, 90. Ibiševič. Rozhodčí: Mallenco (Šp.). Hráno v Zenice.

Skupina H

Itálie se dostala do vedení v Ázerbájdžánu zásluhou Édera, kterého do šance poslal povedenou přihrávkou Verratti.

Jistí postupující

Česko, Francie, Island, Španělsko, Anglie, Švýcarsko, Severní Irsko, Rakousko, Portugalsko, Itálie, Wales, Belgie.

Ve 31. minutě sice vyrovnal nedůsledně bráněný Nazarov, ještě do poločasu si ovšem hosté vzali vedení zpět. První gól za reprezentaci od listopadu 2012 vstřelil El Shaarawy.

Po přestávce pojistil výhru Darmian a Itálie poprvé pod trenérem Contem dala v zápase tři branky.

Na druhém místě skupiny H zůstalo Norsko, které porazilo 2:0. Dva body na něj ztrácí Chorvatsko, kterému k vítězství s Bulharskem před prázdnými tribunami pomohli Perišič a Rakitič. Třetí branku vstřelil devět minut před koncem Kalinič.

Norsko - Malta 2:0 (1:0)
19. Tettey, 52. Söderlund. Rozhodčí: Hunter (Sev. Ir.). Hráno v Oslu.

Ázerbájdžán - Itálie 1:3 (1:2)
31. Nazarov - 11. Éder, 43. El Shaarawy, 65. Darmian. Rozhodčí: Collum (Skot.). ČK: 88. Hüseynov (Ázerbájdžán). Hráno v Baku.

Chorvatsko - Bulharsko 3:0 (2:0)
2. Perišič, 42. Rakitič, 81. Kalinič. Rozhodčí: Dias (Portug.). ČK: 89. Čop (Chorvatsko). Hráno v Záhřebu.

1. Itálie 9 6 3 0 14:6 21
2. Norsko 9 6 1 2 12:8 19
3. Chorvatsko 9 5 3 1 19:5 17
4. Bulharsko 9 2 2 5 7:12 8
5. Ázerbájdžán 9 1 3 5 7:16 6
6. Malta 9 0 2 7 3:15 2

Poznámka: UEFA odečetla Chorvatsku jeden bod za to, že v zápase proti Itálii se na jeho hřišti objevil hákový kříž.

Skupina A

Kazachstán - Nizozemsko 1:2 (0:1)
90.+6 Kuat - 33. Wijnaldum, 50. Sneijder. Rozhodčí: Turpin (Fr.). Hráno v Astaně.

Kvalifikace mistrovství Evropy

Island - Lotyšsko 2:2 (2:0)
5. Sigthórsson, 27. G. Sigurdsson - 49. Cauna, 68. Šabala. Rozhodčí: Eskov (Rus.). Hráno v Reykjavíku.

ČR - Turecko 0:2 (0:0)
62. Inan z pen., 80. Calhanoglu. Rozhodčí: Atkinson. Hráno v Praze na Letné

Island a Česko měly postup jistý předem. Přečtěte si podrobnosti.

1. Island 9 6 2 1 17:5 20
2. ČR 9 6 1 2 16:12 19
3. Turecko 9 4 3 2 13:9 15
4. Nizozemsko 9 4 1 4 15:11 13
5. Lotyšsko 9 0 5 4 6:18 5
6. Kazachstán 9 0 2 7 6:18 2