Zdálo se mi o tom. Kostaričan Umaňa si rozhodující moment zápasu vysnil

Kostarický obránce Michael Umaňa právě proměnil rozhodující penaltu v rozstřelu proti Řecku. Za ním klečí brankář Orestis Karnezis. | foto: Martin MeissnerAP

30 2014
Tu chvíli si vysnil. Doslova. Kostarický stoper Michael Umaňa v osmifinále mistrovství světa proti Řecku jako pátý v pořadí šel na penaltu v rozstřelu. Rozběhl se, pravačkou poslal míč k levé tyči a pak už jen zběsile běhal po hřišti na stadionu v Recife a slavil se spoluhráči postup do čtvrtfinále.

Kostarika poprvé v historii postoupila do čtvrtfinále mistrovství světa, po remíze 1:1 porazila Řecko 5:3 na penalty. Jejím dalším soupeřem jsou Nizozemci.

Když Umaňa kráčel ze středového kruhu k pokutového území, nemusel být příliš nervózní, jelikož předchozí řecký exekutor Gekas selhal. Kostarika vedla 4:3 a dvaatřicetiletý stoper mohl rozhodnout.

"Minulou noc se mi zdálo, že dám rozhodující gól. A ono se to opravdu stalo. To snad ani nemůže být pravda," líčil Umaňa dojatě.

"Když jsem na penaltu šel, byl jsem v klidu, protože přesně tohle se mi zdálo. Ale já to nikomu neřekl. Byl jsem si jistý, že to dám," tvrdil Umaňa.

ROZHODUJÍCÍ ZÁKROK Kostarický brankář Keilor Navas vyráží střelu řeckého...
ROZHODUJÍCÍ PENALTA Kostarický obránce Michael Umaňa jako pátý v pořadí střílí...

Rozhodující zákrok. Kostarický brankář Navas vyráží střelu Gekase. Rozhodující penalta. Umaňa překonává Karnezise

Nejdřív se spoluhráči v obraně odvracel útoky Řeků, kteří od 66. minutě po vyloučení Duarte hráli v přesile.

Kostaričané se i s prodloužením bránili v deseti víc než padesát minut. Inkasovali jen jednou v nastavení normální hrací doby. Kostaričany v 52. minutě poslal do vedení kapitán Ruiz.

Penalty pak zvládli líp. Hrdinou je brankář Navas, který zneškodnil pokutový kop Gekase, a Umaňa. Autor rozhodující střely.

"Je to pro mou rodinu. A gól věnuju i spoluhráčům, kteří kvůli zranění tady nemohou být s námi," uzavřel Umaňa.