KOMENTÁŘ: Až středa ukáže, jak cenný je pro Jihlavu páteční bod

Momentka z utkání Brno - Jihlava. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

9 2016
V kalendáři bylo napsáno datum 26. dubna 2006 a jihlavští fotbalisté hráli důležité utkání o záchranu v tehdejší Gambrinus lize. Ve Zlíně gólem Vladimíra Pešky od 50. minuty vedli 1:0 a byli blízko tomu, aby se tříbodovým ziskem tři kola před koncem soutěže bodově dotáhli na tehdy třinácté Brno a čtrnáctou Plzeň.

Jenže... V 88. minutě domácí útočník Václav Činčala vyrovnal. Hosté tak ztratili dva klíčové body, které v konečné tabulce rozhodly o tom, že Vysočina opustila nejvyšší soutěž – od plzeňské Viktorie ji při lepších vzájemných zápasech dělily právě zmiňované dva body.

O deset let později jihlavští fotbalisté v dalším důležitém utkání v Brně vedli díky dorážce Yaniho Urdinova z 54. minuty 1:0. Ale ani z pátečního duelu nepřivezli výhru, brněnský záložník Michal Škoda v 76. minutě vyrovnal na 1:1.

Znovu tak namísto tříbodového zisku přišel jen jednobodový. „I za plichtu jsme ovšem rádi,“ hlásil trenér FC Vysočina Michal Hipp. „Uvidíme, jakou bude mít bodík z Brna na konci sezony cenu.“

Na verdikt není třeba čekat příliš dlouho. Už v sobotu další ročník nejvyšší domácí soutěže skončí.

Na Vysočině však doufají, že záchranářské práce budou úspěšně splněny už ve středu. Jihlavě totiž stačí doma porazit ostravský Baník. „Uděláme vše pro to, abychom ve středu před našimi fanoušky zdolali Ostravu. Tím pádem bychom byli v suchu,“ doufá Hipp.

Jihlavu v každém případě proti už jistému sestupujícímu čeká zřejmě klíčový duel. K definitivní jistotě záchrany ji sice v závěrečných dvou kolech stačí jediná výhra, ale v plný bodový zisk v posledním zápase v sobotu na pražské Letné věří asi jen největší optimisté.

I když... Klopýtající Sparta v posledních týdnech také připomíná jen stín týmu, který v této sezoně suverénně kráčel Evropskou ligou.