Kollerův gól Dortmund k postupu nedotlačil

18 2003
Praha - I když fotbalisté Borussie Dortmund dokázali zásluhou gólu Jana Kollera zvítězit v posledním utkání ve skupině C Ligy mistrů na hřišti AC Milán 1:0, k postupu do čtvrtfinále jim to nestačilo. V souběžně hraném duelu v Moskvě totiž domácí Lokomotiv prohrál s Realem Madrid rovněž 0:1 a tak slavit mohli Španělé. O jejich postupovou trefu se postarala brazilská superstar Ronaldo. Ze skupiny D postoupily celky Manchesteru United a Juventusu Turín, přestože v posledních zápasech úrohrály.Dále čtěte: Moc jsme s postupem nepočítali, říká KollerDel Bosque: Postup se od Realu všeobecně čekal

Španělský velkoklub měl před utkáním v tabulce jednobodový náskok a ten si udržel. Prvním postupujícím byl AC Milán, který si postup zajistil již dříve.

V dresu Dortmundu se znovu představil pouze Jan Koller, který vstřelil jediný gól německého mistra.  Svůj střelecký účet v soutěži uzavřel na osmi brankách.  Jeho krajan Tomáš Rosický ještě kvůli rekonvalescenci po zranění chyběl.

Real se ujal v Moskvě jednobrankového náskoku ve 35. minutě zásluhou Ronalda. Akci rozehrál hvězdný trojlístek Zidane, Raúl, Figo, posledně jmenovaný poslal z pravé strany centr na hlavu Brazilce, který nedal Ovčinnikovovi žádnou šanci.

Dlouho se zdálo, že o postupu Realu je jasno, ale situaci v Miláně
zkomplikoval v souběžně hraném utkání Koller. V 80. minutě převzal dlouhý pas od Rickena a tvrdou přízemní ranou prostřelil Abbiatiho.

Další gól už v zápase nepadl a německý celek mohl ještě věřit v zázrak v Moskvě. Španělé ale nezpanikařili a s přehledem si těsné vedení a také postup pohlídali.

"Je to nešťastné vyřazení. Nebylo ani tak dílem umění, jako spíš hlouposti; a možná i mojí tím střídáním hráčů doma proti Realu," připomněl trenér Borussie Mathias Sammer nešťastný zápas v Dortmundu, kde Španělé sebrali jeho týmu dva body v nastaveném čase. Tehdy si vyčítal, že nedlouho před vyrovnávací pohromou
stáhl ze hřiště Brazilce Dédého, byť nebyl zcela fit. "S deseti body nepostoupit, to je k vzteku. Ale buďme realisty, Milán i Madrid byly od začátku favority," dodal.

Juventus prohrál, ale postup si pohlídal
K  dávno jistému čtvrtfinalistovi ze skupiny D Manchesteru United se přidali také fotbalisté Juventusu Turín. Italský klub  už v desáté minutě vedl po Tacchiardiho trefě a ani vyrovnávací gól Basileje před přestávkou jeho plány nezhatil. Domácí sice v druhé minutě nastaveného času díky Gimenezově trefě strhli cenné vítězství na svou stranu. I při rovnosti bodů s Juventusem už ale postoupit nemohli a ještě hůře ze vzájemných zápasů vyšla čtvrtá La Coruňa.

První zápas s Basilejí totiž vyhrál turínský klub vysoko 4:0, lepší byl i v zápasech s dalším konkurentem. V dresu italského klubu odehrál celý zápas Pavel Nedvěd.

Trenér Manchesteru Alex Ferguson poslal na trávník řadu náhradníků a ani prohra mu náladu nepokazila, protože čtvrtfinále si zajistil v předchozích kolech.