Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další fotbalová akademie bude na jihu Čech, šéfovat jí bude Poborský

Fotbalu na jihu Čech se moc nedaří. V budoucnu by se to i díky regionální akademii mohlo změnit. | foto: Marek Podhora, MAFRA

27 2015
Jižní Čechy budou dalším krajem, kde vznikne regionální akademie pro talentované fotbalisty do čtrnácti a patnácti let. Šéfovat jí bude bývalý reprezentant Karel Poborský a fungovat začne příští rok v září, tedy od následujícího školního roku.

„Už několik měsíců na přípravě akademie pracujeme, máme na řadu otázek odpovědi a troufám si říci, že budeme provozovat úspěšnou akademii,“ uvedl Poborský, jenž je rekordmanem v počtu startů za český národní tým (118 zápasů).

Memorandum o vzniku Fotbalové akademie Jihočeského kraje v úterý podepsali krajský hejtman Jiří Zimola, českobudějovický primátor Jiří Svoboda a předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta.

„Fotbalová asociace letos spustila projekt fotbalových akademií, které mají zajistit odpovídající podmínky při péči o nejtalentovanější hráče v České republice,“ uvedl předseda FAČR Miroslav Pelta.

A dodal: „Tady jde o kraj, který toho v minulosti ve fotbale hodně znamenal a vychoval vynikající hráče, například Karla Poborského či Tomáše Sivoka, ale momentálně se mu tolik nedaří. Aby se zase situace a postavení zlepšily, k tomu může velmi pomoct i nově chystaná akademie.“

Talentovaní hráči budou mít zajištěný servis od společné přípravy pod vedením odborníků z mládežnického fotbalu, další sportovní průpravu, výuku, stravovací a pitný režim a v případě potřeby také ubytování.

„Regionální fotbalové akademie pro věkové skupiny do čtrnácti a patnácti let poskytují svým hráčům komplexní péči v oblasti vzdělávání, zajištění stravovacího režimu, lékařské a preventivní medicínské péče při důrazu na všeobecný sportovní rozvoj jednotlivce a jeho fotbalový růst,“ poznamenal koordinátor projektu za fotbalovou asociaci Zdeněk Bursa.

Akademie má podporu kraje i města. I proto, že fotbal na jihu Čech skomírá - momentálně nemá ani jeden tým v nejvyšší soutěži, protože České Budějovice v minulém ročníku sestoupily do druhé ligy.

„Sdružíme prostředky v nadačním fondu a jsme připraveni tomu pomoci se zabezpečením žáků. Pro nás to však nekončí se závěrem základní školní docházky, měli bychom pokračovat i na úrovni středních škol. Primárně to ale není jen o Dynamu České Budějovice, ale o celém jihočeském fotbalu,“ uvedl jihočeský hejtman Zimola.

A budějovický primátor Svoboda doplnil: „Hodnocení jihočeského fotbalu je objektivní a radost nám nedělá. Město vyčlení několik tříd a pro několik desítek dětí z celého kraje vytvoříme odpovídající podmínky. Měl by to být začátek cesty, na jejímž konci bude postavení Dynama České Budějovice mezi českou elitou. Město jde cestou podpory mládeže a zřízení akademie je v souladu s našimi záměry.“

První regionální akademie už funguje v Plzni a ve zkušebním režimu také v Jihlavě. Další kraje budou přibývat.

„Celkově se počítá se založením akademií ve většině krajů a Jižní Čechy budou patřit k průkopníkům,“ dodal koordinátor projektu Bursa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze