Japonsko - Kolumbie 1:4, postupové naděje Asiatů zchladil gól po půli

Kolumbijci se radují z prvního gólu proti Japonsku, který vstřelili z penalty. Dal ji Juan Guillermo Cuadrado (třetí zleva) | foto: AP

25 2014
Japonští fotbalisté na mistrovství světa končí. V posledním duelu nestačili na suverénní Kolumbii a prohráli vysoko 1:4. Asijskému týmu se přitom podařilo vyrovnat v nastavení první půle, po změně stran však brzy inkasoval.

Kolumbijci neztratili na šampionátu ani bod, ačkoli měli v sestavě plno náhradníků, a v osmifinále narazí na Uruguay. Japonci končí ve skupině poslední.

Kolumbie měla postup jistý, takže si kouč José Pekerman mohl dovolit luxus a z duelu proti Pobřeží slonoviny (2:1) nechat v základu jen tři hráče. Náhradníci začali v Cuiabě aktivně, brzy se ale dopředu začali drát Japonci.

V 9. minutě se hezky uvolnil útočník Okubo, avšak zakončil nepřesně. Japonce pak zbrzdil faul na druhé straně. Konno zkosil Ramose a nařízenou penaltu poslal doprostřed branky Cuadrado. Záložník Fiorentiny přidal na šampionátu první gól ke třem asistencím.

Asijský tým udeřil nečekaně v nastavení. Po centru Hondy se ve druhé přidané minutě trefil hlavou Okazaki a Japonsko ve třetím vzájemném duelu konečně dalo Kolumbii gól.

Historicky první obrat z 0:1 na MS ovšem svěřenci italského trenéra Alberta Zaccheroniho nedotáhli. Naopak soupeř vstoupil do druhé půle velkým tlakem, který vyvrcholil v 55. minutě gólem Martíneze po asistenci střídajícího Jamese Rodrígueze.

Japonci pak měli více ze hry, zaujala však jen rána Hondy z přímého kopu v 64. minutě. Naopak jeden z rychlých protiútoků využil druhou brankou po zasekávačce ve vápně Martínez. Gól poté rozloženým Japoncům, kteří se ze všech sil hnali za korekcí skóre, dal i Rodríguez.

Tři hvězdy zápasu

1. Rodríguez (K)
2. Martínez (K)
3. Kagawa (J)

Trenér Pekerman v závěru stáhl brankáře Ospinu a do hry pustil Faryda Mondragóna. Bývalý hráč Zaragozy, Kolína nad Rýnem či Galatasaraye se stal tři dny po 43. narozeninách nejstarším hráčem, který v historii MS nastoupil.

Předčil rekord kamerunského útočníka Rogera Milly (42 let a 39 dní).

Kolumbie při své první účasti na MS od roku 1998 prošla do vyřazovací fáze, což se jí naposledy povedlo v roce 1990 v Itálii. Japonci nezopakovali osmifinále z posledního turnaje v JAR.

Témata: Japonsko, Kolumbie