Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Nedvěd prorokoval: střídá ho Rosický

27 2001
Praha - Král českých fotbalistů za rok 2001 se jmenuje Tomáš Rosický. Je mu jedenadvacet let a hraje za Borussii Dortmund. "Je to pro mě pocta," řekl. Na slavnostním vyhlášení seděl hodinu a půl vedle staršího bratra Jiřího a čekal, kdy uslyší své jméno. Když ohlásili druhého v pořadí Pavla Nedvěda, už zbýval jen on. Otočil se ke svému sousedovi a vyslechl si: "Vidíš, zase jsem ti přinesl štěstí," pošeptal mu Jiří. Trenér roku je Karel Brückner, Talentem roku Petr Čech a Osobností ligy Miroslav Kadlec.

V šestatřicetileté historii anketa nikdy neměla mladšího vítěze. Jen o rok víc než Rosickému bylo trnavskému Ladislavu Kunovi, který vyhrál v roce 1969. "O to víc si vítězství vážím," poznamenal Rosický, ovšem hned na pódiu a pak ještě mnohokrát v rozhovorech s novináři zopakoval: "Teď bych ale rád konečně získal nějaké kolektivní ocenění. S reprezentací jsme o mistrovství světa přišli, takže chci získat s Dortmundem titul."

Zlatou korunu, připevněnou ke kusu kamene, přebíral po Pavlu Nedvědovi, loňském vítězi. "Dal bych mu ji i letos," přiznal Rosický. Podle pravidel ankety měl i on právo hlasovat, ale lístek ztratil ještě dříve, než ho stačil vyplnit. "Dostali jsme je na srazu národního mužstva, druhý den jsme je měli odevzdat, ale já jsem lístek nenašel."

Na slavnostní večer do pražského Kongresového centra dorazilo jen pět z deseti nominovaných fotbalistů, ostatní museli zůstat u svých klubů v zahraničí. S výjimkou Rosického přišli všichni v dámském doprovodu. "U nás je to dané, s bráchou chodím vždycky já," prohlásil Jiří Rosický, sám fotbalový profesionál, hráč rakouského Bregenzu. "Kdyby měl Tomáš vážnou známost, možná by mě nebral, ale na druhou stranu jsem mu vždycky přinesl štěstí."

Snad tuto podporu nový král českého fotbalu tentokrát opravdu potřeboval, před druhým Pavlem Nedvědem vyhrál o pouhých 73 bodů. "Opravdu? To jsem ani nevěděl," podivil se Rosický po vyhlašování. "Ale na tom vlastně nezáleží, ten je první, ten druhý a na body se nikdo neptá."

Loňský vítěz Pavel Nedvěd si pro cenu za druhé místo letos nepřišel a cenu za něho přebíral cenu manažer Zdeněk Nehoda. Kapitán reprezentace si v Turíně možná vzpomněl na své loňské proroctví. Už tehdy předpověděl, že letos vyhraje Rosický.

Bronzový stupínek patří Jiřímu Jarošíkovi, který byl svým umístěním upřímně zaskočen. "To je bomba! Měl jsem dobrou sezonu a tajně jsem věříl, že bych mohl být hodně vysoko, ale třetí...?" K úspěchu mu prý pomohly výkony celého klubu. "Cena nepatří jen mně, ale i klukům ze Sparty."

Dílčí ceny z doprovodných anket posbírali trenér Karel Brückner, talent Petr Čech a osobnost Miroslav Kadlec. "V mém věku už taková ocenění tolik neprožívám, přesto mě to moc těší. Jsem rád, že se o mně ještě ví," poznamenal 37letý Miroslav Kadlec.

Brankář Sparty Petr Čech je v historii ankety Talent roku raritou, protože se zároveň dokázal prosadit do první desítky v hlavní soutěži. "Mým favoritem byl Tomáš Hübschman, narozdíl ode mě už odehrál i dva zápasy za národní mužstvo," připomněl Čech, devátý muž ankety Fotbalista roku.

Také Karel Brückner, čerstvě jmenovaný kouč české reprezentace, se postaral o neobvyklý počin. Prvenství v anketě Trenér roku zopakoval po šestnácti letech. "Letošní vítězství je pro mě cennější, protože byla opravdu nevídaná konkurence," řekl a vyzdvihl především trenéry nejlepších pěti týmů podzimní ligové tabulky. "Já jsem dal své hlasy Hřebíkovi, Petrželovi a Škorpilovi," přiznal.

V televizním přenosu zaznělo, že Brückner zopakoval prvenství po patnácti, nikoliv šestnácti letech. Nebyl to jediný přehmat moderátorské dvojice. Jeden z omylů možná zaskočil dokonce několik manažerů najednou, to když při představování nejlepších talentů zaznělo, že Martin Horák přestupuje z Bohemians do Sparty.

Tento juniorský reprezentant je kmenovým hráčem Olomouce, takže při přímém přenosu zpozorněli činovníci tří klubů najednou. Nejvíc byl překvapen sám hráč. "Nic o tom nevím, opravdu," tvrdil Horák, jistý si však nebyl. Snad jej i napadlo, že se něco upeklo za jeho zády. "Asi si spletli Horáka s Marešem," připomněl prezident Sparty Vlastimil Košťál s úsměvem jiný přestup z Bohemians na Letnou.

VÝSLEDKY
Fotbalista roku: 1. Rosický (Dortmund) 4304, 2. Nedvěd (Lazio/Juventus) 4231, 3. Jarošík (Sparta) 1935, 4. Baroš (Ostrava/Liverpool) 1794, 5. Koller (Anderlecht/Dortmund) 1456, 6. Lokvenc (Kaiserslautern) 1358, 7. Poborský (Benfica/Lazio) 1270, 8. Řepka (Fiorentina/West Ham) 1151, 9. Čech (Blšany/Sparta) 513, 10. Berger (Liverpool) 508.
Trenér roku: 1. Brückner (ČR do 21 let) 131, 2. Hřebík (Jablonec/Sparta) 62, 3. Ščasný (Žižkov) 46, 4. Chovanec (ČR) 41, 5. Petržela (Bohemians) 35.
Talent roku: 1. Čech (Blšany/Sparta) 160, 2. Hübschman (Jablonec/Sparta) 96, 3. Horák (Bohemians) 23, 4. Kobylík a Urbánek (oba Olomouc) po 12.
Osobnost ligy: 1. Kadlec (Drnovice/Brno) 408, 2. Novotný (Sparta) 312, 3. Černý (Hradec Králové) 144, 4. Siegl (Sparta/Příbram) 113, 5. Kuka (Slavia) 111.

Tři ocenění fotbalisté: zleva Miroslav Kadlec (Osobnost ligy), Petr Čech (Talent roku) a Tomáš Rosický (Fotbalista roku).

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze