Jablonec - Plzeň 0:1, první místo v tabulce pojistil Baránek

Martin Doležal z Jablonce v držení Lukáše Hejdy z Plzně, míč mezitím uzmul jeho spoluhráč Patrik Hrošovský. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

30 2015
Plzeňští fotbalisté zakončili první polovinu ligové sezony vítězstvím 1:0 v Jablonci. V nepříjemné zimě a chumelenici vstřelil jediný gól zápasu Jan Baránek, který se prosadil povedenou hlavičkou. Západočeské mužstvo si výhrou pojistilo první místo a získalo neoficiální titul půlmistra.

Plzeň bodovala proti Jablonci potřinácté za sebou a spravila si chuť poté, co nepostoupila ze skupiny Evropské ligy.

Jablonec naopak potvrdil, že se mu na podzim nedaří a na první místo ztrácí už patnáct bodů.

„Vypili jsme si kalich hořkosti tohohle podzimu až do dna,“ řekl jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý. „Sparta a Plzeň jsou asi dál než týmy za nimi. My pošilháváme spíš po těch dalších týmech, i když ty se nám taky vzdalují. Ale věřím, že budeme pořád na dohled - to znamená poslední utkání na Bohemce zvládnout, připravit se na jaro a to zvládnout líp než podzim.“

V zimním počasí za vytrvalého sněžení se hrál svižný fotbal v dobrém tempu. V úvodu byl nebezpečnější Jablonec. V desáté minutě nacentroval do vápna bývalý plzeňský záložník Pospíšil, ale nabíhající Romera ve skluzu balon mezi tyče neusměrnil.

Ve 23. minutě si na Hrošovského kolmici naběhl nejlepší ligový střelec Ďuriš, podél jabloneckého brankáře Hrubého dostal míč do sítě, ale radost z dvanácté trefy v tomto ročníku mu pokazil ofsajd.

Na druhé straně na přelomu 26. minuty vypálil Mingazov, Kozáčik jeho přízemní ránu vyrazil do strany, kde v poslední chvíli zblokoval Karavajevovu dorážku Matějů.

Ve 32. minutě však už udeřila Plzeň. Na centr od Hořavy, hrající 200. zápas v nejvyšší soutěži, si naskočil Baránek a hlavičkou o zem překonal Hrubého. Jako stoper si připsal už třetí gól v této ligové sezoně.

Jablonec mohl ještě do poločasu srovnat. V 41. minutě napřáhl za vápnem Pospíšil, ale bývalému klubu branku nedal, protože Kozáčik jeho přízemní pokus k tyči vyrazil.

Další velkou šanci měli Severočeši šest minut po pauze, kdy po centru zprava hlavičkoval neobsazený Mingazov nad bránu.

Jablonecký kouč Šilhavý posílil útok o dalšího bývalého plzeňského hráče Wágnera, a hostům se tak začal otevírat prostor pro brejky. V 59. minutě utekl obraně Ďuriš, ale pálil jen do boční sítě.

Na druhé straně se Pospíšilův technický pokus snesl těsně nad. Rušnou tříminutovku zakončila gólová možnost Kopice. Ještě v minulé sezoně hráč Jablonce si zpracoval na zadní tyči centr zleva, obhodil si obránce, ale pak zamířil těsně mimo.

Jablonec - Plzeň 0:1

V 68. minutě si na roh naskočil domácí Pernica a k vyrovnání mu scházely centimetry.

Jablonec se tlačil dopředu a Plzeň stále víc hrozila z brejků. Hosté se nejprve marně dožadovali penalty a pak je od pojištění náskoku dělil jen kousek, když se tečovaný míč snesl na břevno domácí branky.

V závěru už hosté na těžkém terénu čtvrtou ligovou výhru po sobě v klidu udrželi.

„Jsem rád, že jsme tady vydolovali tři cenné body i vzhledem k tomu, jaký máme teď náročný program. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, že jsme byli kombinačně lepší,“ hodnotil plzeňský kouč Karel Krejčí.

2. SK Slavia Praha 15 9 5 1 26:12 32
3. Fastav Zlín 15 9 4 2 27:14 31
4. AC Sparta Praha 15 8 5 2 28:12 29
5. FK Mladá Boleslav 15 8 3 4 26:16 27
6. FK Teplice 15 6 4 5 17:13 22
7. MFK Karviná 15 6 2 7 21:25 20
8. Bohemians Praha 1905 15 5 3 7 15:22 18
9. FK Jablonec 15 4 5 6 23:25 17