Jablonec se na Letné porazil vlastním gólem

29 2001
Praha - Vlastní gól zmařil naděje jabloneckých fotbalistů, kteří v sobotním utkání 9. kola fotbalové ligy zaskočili Spartu perfektně propracovanou obrannou taktikou. Domácí tým nezopakoval výkon z úterního vydařeného souboje s Feyenoordem Rotterdam, přesto nakonec oslavil těsné vítězství 1:0 a vrátil se na první místo ligové tabulky. "Není náhoda, že Jablonec nedostal dlouho branku, má totiž výbornou obranu," řekl sparťanský kouč Jaroslav Hřebík.Dále čtěte: Skvělou obranu zlomila vlastní chyba
Podrobná reportáž - ZDE

Sparťanský trenér Hřebík nesplnil slib, že dá šanci hráčům z lavičky, ale ustálená základní jedenáctka tentokrát nedokázala dostat soupeře pod očekávaný tlak. "Hráli stejní hráči jako v předcházejících zápasech, protože je nutné, aby reprezentanti neměli velkou herní pauzu," vysvětlil Hřebík.

Jablonečtí fotbalisté, které před rokem učil zónovou obranu právě dnešní kouč Sparty, na Letné bránili bezchybně. Začínali s tím už na půlící čáře a před brankáře Koubu pustili jen minimum akcí.

Ironií je, že si jediný gól zápasu dali sami. Vlastní branku předznamenal už Petráš, který v 66. minutě odvracel nebezpečný centr střelou, která prolétla jen kousek nad břevnem. Následoval rohový kop, míč uvedl do hry Michalík, Novotný ho před brankou jen lehce lízl a zbytek práce odvedl jablonecký obránce Hrotek.

"Kdyby nepadla nešťastná branka, mohli sparťané v závěru znervózně," řekl hostující trenér Vlastimil Palička.

Domácí střelci v koncovce tak úspěšní nebyli, Kouba držel na Letné hodinu čisté konto bez větší námahy. Největší nebezpečí pro něho přinášel Holub, který už v 17. minutě střídal zraněného Kincla. Snad chtěl ukázat, že se na náhradníky nemělo zapomínat, protože vnesl do hry přímočarost a tah na branku. Nebyl ani minutu na hřišti a už dával míč do uličky na Sionka, později se i sám dostal do zakončení, ale nestřílel příliš razantně. Největší šance přišla ve 31. minutě, Holub u zadní čáry kličkou obešel Koubu a nacentroval před opuštěnou branku. Hostující zadáci však byli u míče dřív, než letenští střelci.

"Jinak se nám dařilo sparťanské útoky pokrýt, ale přiznávám, že v závěru ještě domácí mohli přidat další branky," dodal Palička.

Změna skóre přinesla očekávané otevření hry. Brankář Sparty Čech zastavil několik jabloneckých útoků, ale přibylo především šancí domácího mužstva. V 75. minutě nastřelil Holub tyč, stejný hráč z brejku zakončoval těsně vedle, Hübschmannovu tvrdou střelu z 25 metrů chytil brankář Kouba.

Konec zápasu však přinesl rozpaky a dokonce i pískot. To proto, že rozhodčí Puček zápas ukončil bezprostředně poté, co sparťan Zelenka trestuhodně propásl šanci vsítit druhý gól. Běžel sám na branku, do které se Kouba teprve vracel z útočného výletu, ale vůbec nevystřelil a diváky tím rozzlobil.

"Hráčům jsem poděkoval, že podali výborný výkon, špatná byla jen koncovka. Výhra však je naprosto zasloužená, i když rozdíl ve skóre není tak vysoký. Jinak se totiž hraje proti tomu, kdo chce hrát a proti tomu, kdo přijede jen bránit," poznamenal domácí kouč Hřebík.

SPARTA - JABLONEC 1:0 (0:0) hráno 29.9. 18:30
Góly: 66. R. Hrotek (vlastní)
Góly:
Sestavy: P. Čech - Z. Grygera, J. Novotný, T. Hübschmann, V. Labant - L. Sionko (63. P. Papoušek), M. Hašek, J. Jarošík, R. Michalík (82. L. Zelenka) - M. Kincl (16. R. Holub), L. Hartig
Sestavy: P. Kouba - R. Hrotek, M. Barteska, M. Petráš - R. König, O. Herzán (79. J. Mašek), P. Jirousek (5. J. Novák), J. Weber, T. Čáp (59. T. Michálek) - M. Seman, T. Čížek
Náhradníci: M. Špit, R. Lengyel, J. Obajdin, J. Flachbart
Náhradníci: T. Lovasík, J. Homola, J. Svojtka, J. Zelenka