Jankto dal první gól v italské lize Buffonovi. Jeho tým ale prohrál

Český záložník Jakub Jankto z Udine oslavuje svůj gól do sítě Juventusu | foto: Reuters

17 2016
Český záložník Jakub Jankto vstřelil svůj první gól v italské lize. Na hřišti Juventusu poslal Udine do vedení, jeho tým však nakonec obhájci titulu podlehl 1:2. Juventus vede ligu o pět bodů před AS Řím, které vyhrálo šlágr 8. kola 2:1 v Neapoli. Římané na stadionu San Paolo zvítězili poprvé od prosince 2011.

Dvacetiletý Jankto ve 30. minutě přebral míč před vápnem, udělal několik rychlých kroků a z 18 metrů levačkou propálil brankáře Buffona, kterému po nejistém zákroku prošel míč pod tělem.

Vzápětí však z přímého kopu parádně vyrovnal Dybala a stejný hráč proměnil krátce po změně stran penaltu. Juventus tak vyhrál 2:1 a vede ligu o 5 bodů před AS Řím, které zvládlo souboj o druhou příčku v Neapoli.

GÓLOVÁ STŘELA. Český záložník Jakub Jankto z Udine pálí v zápase proti Juventusu na bránu Gianluigiho Buffona, jenž jeho střelu neudržel.
Český záložník Jakub Jankto z Udine oslavuje svůj gól do sítě Juventusu

Neapol sice měla po celý první poločas více ze hry, dvě minuty před přestávkou ale z ojedinělé šance skóroval AS. Koulibaly lacině ztratil míč ve vlastním vápně, Salah ho předložil před branku Džekovi a ten se nemýlil.

Bosenský reprezentant navíc krátce po přestávce hlavou poslal do branky Florenziho přímý kop a se sedmi góly se posunul do čela tabulky střelců Serie A. Chvíli nato napravil své zaváhání z prvního dějství stoper Koulibaly a oslavil první branku po více než dvou letech.

Sestavy českých soupeřů

Jak nastoupili protivníci Plzně, Liberce a Sparty v Evropské lize

AS Řím: Szczesny - Florenzi, Manolas, Fazio, Juan Jesus (71. Emerson) - Paredes, De Rossi - Salah, Nainggolan (79. El Shaarawy), Perotti (90.+1 Gerson) - Džeko.

Fiorentina: Tatarusanu – Salcedo, Gonzalo Rodríguez, Astori – Bernardeschi, C. Sánchez (59. Vecino), Valero, Badelj, Milić (59. Tello) – N. Kalinić, Babacar (83. Zárate).

Inter: Handanovič – Ansaldi (80. Jovetič), Murillo, Miranda, Santon – Medel, Mário – Candreva (75. Éder), Banega (61. Gnoukouri), Perišič – Icardi.

„Vlci“ definitivně rozhodli o svém vítězství na konci 85. minuty. Po povedené přihrávce za obranu běžel Salah sám na Reinu a chladnokrevně zakončil. Neapol doma v lize podlehla poprvé od loňského května.

Sampdoria Janov remizovala na hřišti Pescary 1:1, český útočník Patrik Schick se na hřiště nedostal. Nehrál ani Ladislav Krejčí, který sledoval remízu Boloni v Římě proti Laziu z lavičky. Domácí vybojovali bod až v sedmé nastavené minutě, kdy proměnil penaltu Immobile.

S pokutovým kopem si naopak neporadil jiný italský útočník. Icardi z Interu za bezgólového stavu neproměnil penaltu v utkání s Cagliari, přesto šel milánský celek po přestávce do vedení.

O to však v posledních dvaceti minutách přišel, pět minut před koncem si dal po centru z pravé strany nešťastný vlastní gól gólman Handanovič.

Druhý milánský celek AC vyhrál v posledním nedělním utkání na hřišti Verony 2:1. K vítězství pomohl i krásný gól slovenského záložníka Juraje Kucky, jenž se trefil chvíli před přestávkou. Ihned po změně stran zvýšil náskok hostů M’Baye Niang. Za Chievo sice snížil Birsa, ale k bodům to domácím nepomohlo.

Italská fotbalová liga - 8. kolo: Neapol - AS Řím 1:3 (58. Koulibaly - 43. a 54. Džeko, 86. Salah), Pescara - Sampdoria Janov 1:1 (23. Campagnaro - 12. vlastní Campagnaro), Juventus Turín - Udine 2:1 (43. a 51. z pen. Dybala - 30. Jankto), Fiorentina - Bergamo 0:0, FC Janov - Empoli 0:0, Inter Milán - Cagliari 1:2 (56. Mário - 71. Melchiorri, 85. vlastní Handanovič), Lazio Řím - Boloňa 1:1 (90.+7 Immobile - 10. Helander), Sassuolo - Crotone 2:1 (83. Sensi, 86. Iemmello - 2. Falcinelli), Chievo - AC Milán 1:3 (76. Birsa - 45. Kucka, 46. Niang, 90+2. Dainelli vlastní), Palermo - FC Turín 1:4 (5. Čočev - 25. a 40. Ljajič, 45.+1 Benassi, 50. Baselli).