Turínské derby rozhodl v nastavení Pirlo, AS Řím si poradil s Interem

Andrea Pirlo z Juventusu Turín se raduje se spoluhráči z vítězného gólu v derby s AC Turín. | foto: AP

1 2014
Až nečekaně napínavé bylo derby klubů z Turína. Vedoucí celek tabulky Juventus přemohl patnáctý FC Turín až ve třetí minutě nastavení, vítězství 2:1 mu vystřelil zkušený záložník Andrea Pirlo. Juventus má díky jeho trefě i nadále tříbodový náskok na druhý AS Řím, který porazil Inter Milán 4:2.

Juventus hrál od 78. minuty bez vyloučeného obránce Stephana Lichsteinera a vypadalo to, že městský rival bude po šesti letech na jeho stadionu bodovat. Pár vteřin před koncem zápasu však spoluhráči připravili míč rozběhnutému Pirlovi a ten vypálil pravačkou z dobrých 25 metrů nechytatelnou ránu k tyči.

Nejlepší střelci

9 gólů - Carlos Tévez (Juventus)

8 - José Callejón (Neapol)

7 - Jeremy Menéz (AC Milán), Mauro Icardi (Inter Milán), Gonzalo Higuaín (Neapol), Antonio Di Natale (Udinese)

Rozjásal v ochozech i člena klubového představenstva Pavla Nedvěda a prodloužil vítěznou šňůru na vlastním hřišti na 25 ligových zápasů.

Inter Milán dokázal na deštěm smáčeném Olympijském stadionu v Římě dvakrát smazat vedení domácího AS. Duel tak rozhodl bosenský záložník Miralem Pjanič. Nejdřív bleskově odpověděl na gól na 2:2, ve druhé minutě nastavení pak stvrdil výhru svého celku parádním trestným kopem.

Aspoň do pondělí se FC Janov po výhře 3:0 na půdě předposlední Ceseny vyhoupl na třetí místo. Výsledky modročervených patří k největším překvapením tohoto ročníku Serie A. I v Ceseně Janovští potvrdili, že se jim daří zejména venku. V sedmi zápasech tam neprohráli, víc bodů na hřištích soupeřů nasbíral jen Juventus.

Tým, v jehož základní sestavě byl jako tradičně bývalý sparťanský záložník Juraj Kucka, rozhodl o zisku tří bodů během chvilky. Už v 8. minutě vedl 2:0 a po půlhodině hry se navíc jeho nejlepší střelec Alessandro Matri postavil k penaltě.

Sedmou trefu v sezoně sice nepřidal, ovšem třetí gól na sebe nenechal dlouho čekat. Domácí Massimo Volta si vstřelil vlastní branku a mizérii Ceseny dokonal neproměněným pokutovým kopem Emmanuel Cascione.

V pondělní dohrávce se však po remíze se Sampdorií vrátila zpátky na bronzový stupínek Neapol, jejíž série bez porážky narostla na deset zápasů.

Sampdorii poslala v 57. minutě do vedení střela brazilského útočníka Edera zpoza vápna, neapolské vyhlídky na vyrovnání pak v 85. minutě značně oslabilo vyloučení Koulibalyho.

Přesto hosté, kteří si čtvrteční bezbrankovou remízou v Praze se Spartou zajistili postup do jarní vyřazovací části Evropské ligy,  dokázali bod vybojovat. V druhé nastavené minutě se hlavou prosadil střídající Kolumbijec Zapata.

Výsledky 13. kola: AC Milán - Udine 2:0 (65. z pen. a 75. Ménez), Cagliari - Fiorentina 0:4 (17. a 55. Fernández, 69. Gomez, 74. Cuadrado), Cesena - FC Janov 0:3 (5. Matri, 8. Antonelli, 43. vlastní Volta), Empoli - Bergamo 0:0, Palermo - Parma 2:1 (37. Dybala, 73. Barreto - 40. Palladino), Sassuolo - Hellas Verona 2:1 (50. Sansone, 77. Taider - 7. Moras), Chievo - Lazio Řím 0:0, Juventus Turín - FC Turín 2:1 (15. Vidal z pen., 90.+3 Pirlo - 22. Bruno Peres), AS Řím - Inter Milán 4:2 (60. a 90.+2 Pjanič, 22. Gervinho, 47. Cholevas - 36. Ranocchia, 57. Osvaldo), Sampdoria Janov - Neapol 1:1 (57. Eder - 90.+2 Zapata).