Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I Němci gól Angličanů potvrdili. Přesvědčí konečně chyba sudích šéfa Blattera?

Německý brankář Neuer nestíhá, míč se od břevna odráží po střele Lamparda za brankovou čáru, ale hraje se dál... | foto: Gero BreloerAP

27 2010
Fatální chyba uruguayských rozhodčích připravila anglické fotbalisty o regulérní gól při osmifinále s Německem. Dokonce i samotní němečtí fotbalisté uznali, že při Lampardově střele se míč od břevna odrazil za brankovou čáru.

Jenže: asistent rozhodčího Espinosa to neviděl a hlavní Larrionda tak nechal pokračovat ve hře.

Rozhodčí tak nechtěně oživili vzpomínky na finále mistrovství světa v roce 1966 ve Wembley, kdy se v zápase Anglie s Německem podobně trefil domácí Geoff Hurst. Odražený míč se vrátil do pole, švýcarský sudí Gottfried Dienst po konzultaci se svým sovětským asistentem Tofikem Bachramovem gól uznal a Angličané nakonec vyhráli 4:2.

"Tehdy tam míč nebyl a byl to gól, teď tam byl a gól to není," napsala německá agentura SID v reminiscenci na legendární okamžik z Wembley.

"Byla to neodpustitelná chyba. Tohle asistent rozhodčího musí vidět," řekl už o poločasové přestávce televizi ARD někdejší uznávaný německý sudí Hellmut Krug.

Ani předseda Německého fotbalového svazu Theo Zwanziger nepochyboval: "I z tribuny jsem byl přesvědčen, že tam míč byl."

V té době Němci vedli jen 2:1 a zdaleka nebylo rozhodnuto.

Ve druhém poločase však přidali ještě dva góly a rázně tak utlumili pochybnosti o regulérnosti své výhry.

Nicméně neuznaný gól nepochybně znovu rozvíří diskuse o nutnosti zavedení videa při posuzování podobných situací. Moment z tohoto osmifinále by měl přesvědčit hlavně konzervativního šéfa FIFA Seppa Blattera, který brankové kamery tvrdošíjně odmítá.

V Anglii budou zřejmě ještě dlouho cítit křivdu. Dokonce i bookmakeři se rozhodli vyplácet výhru, když si někdo vsadil, že Anglie dá gól po odrazu míče od břevna.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze