Hradec má první jarní bod. Ale řešilo se: Co vyloučení a penalta?

JE KONEC. Hradečtí fotbalisté Martin Nosek, Marek Krátký a Jakub Chleboun (zleva v bílém) těsně po skončení ligového zápasu s Mladou Boleslaví, v němž Hradec po remíze 0:0 získal první jarní bod. | foto: ČTK

6 2017
Fanoušci Hradce měli jasno, šlo o špatná rozhodnutí. Hodně se o dvou situacích ze zápasu Hradce s Mladou Boleslaví, v němž po remíze 0:0 domácí na jaře poprvé bodovali, diskutovalo - během utkání i po něm.

Situace z prvního poločasu: Hradecký záložník Petr Schwarz si při bleskovém brejku svého týmu už na polovině soupeře obhodil Marka Matějovského a s míčem by záhy uháněl sám na blížící se branku soupeře.

Jenomže Matějovský ho na poslední chvíli fauloval.

Měl za svůj zákrok dostat červenou kartu?

Situace z druhé půle: Schwarzův spoluhráč Daniel Trubač v pokutovém území Mladé Boleslavi vystřelil z výhodné pozice na branku a trefil ruku jednoho z obránců, který tím možná zabránil gólu.

Měl sudí nařídit pokutový kop?

Ano, v jednom případě sudí Ardeleánu na přání Hradeckých nedal. Matějovskému udělil jen žlutou kartu a penaltu proti Mladé Boleslavi také nenařídil.

„Dostal jsem míč, píchl jsem si ho přes Matějovského a už bych šel sám na brankáře,“ popisoval Schwarz, jak viděl celou situaci. Matějovský ho fauloval a Hradečtí požadovali jeho vyloučení. Rozhodčí ale vytáhl jen žlutou kartu, což odpovídalo tomu, že by druhý z mladoboleslavských hráčů, jenž ho rovněž naháněl, stačil Schwarze zastavit, protože ho křižoval. „Tohle já nemůžu posoudit,“ řekl Schwarz.

Podobně se vyjadřoval i hlavní aktér druhého rozhodnutí sudích, které v Hradci popudilo hráče i diváky. „Seběhlo se to tak rychle, že ani nevím. Přišlo mi, že ruce dával před sebe přes nohu, blokoval jak rukou, tak nohou,“ vypravoval Trubač o své střele z úvodu druhé půle, kterou do branky nepustil mladoboleslavský stoper Da Silva.

Hradečtí ani v jednom případě výhodu do dalšího průběhu zápasu nedostali a Mladé Boleslavi gól nedali. „Taktika byla hrát tak, abychom nedali gól a naopak nějaký z brejku vstřelili. To druhé se nepovedlo, ale bod bereme, zápas jsme odmakali,“ řekl hradecký stoper Martin Nosek.

Hradec šel do zápasu po propadáku v Jihlavě, který ho společně s předcházející porážkou s Duklou Praha poslal na sestupovou příčku. „Vzhledem k tomu, že jsme první dvě utkání nezvládli, museli jsme udělat všechno pro to, abychom se odrazili k lepším výkonům i výsledkům,“ uvedl Milan Frimmel, jeden z dvojice hradeckých trenérů.

Hradci se to podařilo hlavně v obraně, byť si soupeř jasné šance vypracoval. Hlavně v prvním poločase Přikrylova a ve druhém Chramostova mohly být pro domácí smrtící. Jenomže Přikryl branku netrefil a Chramostovi zkazil radost obránce Krátký, který míč směřující do branky odkopl.

„Do Hradce přijelo mužstvo s pohárovými ambicemi, proto bod bereme. Odrazíme se od něj a pokusíme se uspět v Příbrami,“ konstatoval Frimmel.

Na hřiště posledního týmu se Hradečtí vypraví v sobotu, hned poté ve středu je pak v Jablonci čeká dohrávka zápasu, který na podzim na severu Čech nesehráli kvůli sněhové kalamitě.

1. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:12 49
2. SK Slavia Praha 21 14 6 1 44:15 48
3. AC Sparta Praha 21 11 6 4 33:17 39
4. Fastav Zlín 21 9 8 4 28:20 35
5. FK Mladá Boleslav 21 9 7 5 32:22 34
6. FK Teplice 21 8 6 7 25:19 30
7. MFK Karviná 21 8 5 8 30:32 29
8. FK Jablonec 21 7 7 7 33:28 28