Hansen zařídil konec CSKA Moskva

14 2005
Praha - Gól Andreho Hanssena z poslední minuty rozhodl nejen o výhře fotbalistů Heerenveenu v utkání skupiny F Poháru UEFA nad bulharským Levski Sofia (2:1), ale zároveň definitivně zmrazil postupové naděje obhájce trofeje - CSKA Moskva. Na úkor ruského celku postoupili do jarních bojů právě Nizozemci.

Osm týmů mělo ze skupin E až H postup jistý už před zápasy posledního kola. Dnes se k nim vedle Heerenveenu přidaly ještě AS Řím, Basilej a Bolton. V jarním pokračování Poháru UEFA bude hrát 32 celků včetně osmičky, která do soutěže přešla z Ligy mistrů.

CSKA Moskva už po odehrání svých čtyř zápasů jen s napětím sledoval, zda díky souhře okolností proklouzne do jarních bojů. Dlouho se zdálo, že Moskvané dostanou šanci titul obhajovat díky tomu, že Olympique Marseille zdolal Dinamo Bukurešť 2:1.

V souběžně hraném utkání Heerenveenu a Levski Sofia se ale od ruského velkoklubu štěstí odvrátilo. Heerenveen sice před dnešními zápasy figuroval na posledním místě a s Bulhary dokonce doma prohrával, jenže Samarasova trefa z 54. minuty a Hanssenův šťastný gól z úplného závěru katapultovaly nizozemský tým dál na úkor CSKA.

Drama se odehrálo také ve skupině E. Basilej prohrála na půdě AS Řím 1:3 a pomalu se se soutěží loučila. Jenže Crvena Zvezda Bělehrad nedotáhla do úspěšného konce výtečně rozehraný duel na hřišti vedoucího Štrasburku.
Srbský tým měl už dvoubrankový náskok a postup na dosah, ale vymstilo se mu osudové selhání v závěrečné desetiminutovce. Gameirovo vyrovnání ze čtvrté minuty nastavení tak na dálku rozradostnilo basilejský tým.

Ve skupině H doprovodily Zenit Petrohrad do jarního pokračování FC Sevilla a Bolton. Tomu dnes v duelu se španělským klubem stačila i remíza, naopak Besiktasi Istanbul už nebylo nic platné vítězství 3:1 v Guimaraesi.

Stuttgart se může pyšnit tím, že jako první tým letos dokázal ve skupině G, v níž byli tři postupující známi už před dnešním finišem, porazit a vstřelit branku dosud suverénnímu Rapidu Bukurešť.

Gómezovi se dnes za 37 minut hned dvakrát povedlo to, o co se v minulých třech zápasech marně pokoušeli střelci Šachtaru Doněck, Rennes a PAOK Soluň. Rapid jen zkorigoval zásluhou Burdujanovy branky deset minut před koncem. V druhém duelu mužstev, která již neměla naději na postup, rozstřílela Soluň francouzský klub Rennes 5:1.

VÝSLEDKY

Skupina E:
AS Řím - FC Basilej 3:1 (2:0)
14. Taddei, 45. Totti, 49. Nonda - 78. Petrič.

Racing Štrasburk - Crvena Zvezda Bělehrad 2:2 (0:1)
79. a 90+4. Gameiro - 34. Basta, 64. Djokaj.

Skupina F:
Olympique Marseille - Dinamo Bukurešť 2:1 (2:0)
Branky
: 39. Cesar, 45+2. Delfim - 52. Niculescu.

Skupina G:
VfB Stuttgart - Rapid Bukurešť 2:1 (2:0)
20. a 37. Gómez - 80. Burdujan.

PAOK Soluň - Stade Rennes 5:1 (2:0)
79. a 89. Jasumis, 4. vlastní Rochat, 38. Christodulopulos, 83. Salpingidis z pen. - 70. Briand.

1. Rapid Bukurešť 4 3 0 1 5:2 9
2. Šachtar Doněck 4 3 0 1 4:1 9
3. Stuttgart 4 3 0 1 6:4 9
4. PAOK Soluň 4 1 0 3 6:5 3
5. Rennes 4 0 0 4 1:10 0

Skupina H:
Vitória Guimares - Besiktas Istanbul 1:3 (1:2)
12. Saganowski - 9. a 60. Toraman, 18. Youla.

5. Guimaraes 4 0 1 3 4:9 1

Radží Džaidí z Boltonu akrobaticky střílí přes obranu Sevilly.

Živko Milanov (uprostřed) sleduje, jak si jeho spoluhráč, gólman Georgi Petkov, poradí se střelou Klaase Jana Huntelaara z Heerenveenu (vlevo).

Jose Delfim z Marseille (vpravo) bojuje o míč se Stefanem Grigoriem z Dinama Bukurešť.

Římský kapitán Francesco Totti střílí gól do sítě Basileje.