Nejrychlejší penalta: Hamburk si ji vybojoval už v osmé vteřině

PENALTA POMOHLA K BODŮM. Fotbalisté Hamburku mohli ve středu slavit. I díky rychlé penaltě porazili Paderborn 3:0. | foto: Reuters

5 2015
Rozehrávka, dlouhý míč dopředu, souboj ve vápně... A penalta. Ze středečního utkání německé ligy mezi Hamburkem a Paderbornem uběhlo jen osm vteřin, když rozhodčí Peter Gagelmann ukázal na puntík ve vápně a odpískal zřejmě nejrychlejší penaltu v dějinách fotbalu.

Diváci se ještě možná ani nestihli usadit, když se do pokutového území Paderbornu vřítil hamburský záložník Marcell Jansen. Hrudí si zpracoval míč do běhu, pak jeho dráhu přeťal obránce Patrick Ziegler a podrazil ho.

Sudí neváhal a odpískal pokutový kop, ze kterého Rafael van der Vaart otevřel skóre a nasměroval Hamburk k výhře 3:0  v důležitém záchranářském souboji.

„Chtěli jsme hrát ze zabezpečené obrany, místo toho jsme už v osmé vteřině čelili penaltě. To byla pro nás úplná katastrofa,“ zlobil se po utkání trenér Paderbornu André Breitenreiter. „Penalta to ale byla jasná,“ věděl.

Jasná - a dost možná také nejrychlejší v historii. Překonala třeba bundesligový rekord z května 2013, kdy Brémy vybojovaly pokutový kop v duelu s Hoffenheimem po 17 vteřinách.

Ve Španělsku byl v roce 2001 odpískán pokutový kop po 13 sekundách v utkání Valladollidu s Celtou Vigo, stejně rychlou penaltu přineslo pohárové utkání ve Švédsku v roce 2010 mezi Ängelholms a AIK Stockholm.

Vůbec nejrychlejší známá penalta se kopala v páté anglické lize v listopadu 2013. Hráč Macclesfield Townu byl tehdy v zápasu s Wrexhamem faulován ve vápně po 11 vteřinách. Hamburk si však výhodu pokutového kopu stihl vybojovat ještě o tři vteřiny rychleji.

„Do utkání nelze vstoupit lépe, než se to povedlo nám. Ale až do pojišťující branky v 72. minutě jsme se museli o vedení bát, protože soupeř hrál dobře. Nakonec jsme však byli šťastnější,“ těšilo kouče Hamburku Joe Zinnbauera.

K výhře pomohl i český brankář Jaroslav Drobný, který udržel čisté konto. Reprezentační záložník Petr Jiráček byl na hřišti do 59. minuty.

1. Chelsea FC 26 20 3 3 55:19 63
2. Manchester City 25 16 4 5 51:29 52
3. Tottenham Hotspur 25 14 8 3 46:18 50
4. Arsenal FC 25 15 5 5 54:28 50
5. Liverpool FC 25 14 7 4 54:30 49
6. Manchester United 25 13 9 3 38:21 48
7. Everton FC 26 12 8 6 42:27 44
8. West Bromwich Albion 26 11 7 8 36:32 40