Sparta zahájila přípravu dvěma výhrami, Nešpor dal gól a pak se zranil

Na vítězství Sparty se dvěma góly podílel David Lafata. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

26 2014
Sparťanští fotbalisté vstoupili do letní přípravy dvěma výhrami. V tréninkovém centru na Strahově porazili oba ligové nováčky. Nejdřív Hradec Králové 3:1 a poté České Budějovice 2:0. První gól v rudém dresu zaznamenal nový útočník Martin Nešpor, který si však poté poranil rameno.

Sparta představila téměř všechny hráče, kvůli doléčení drobných potíží ze závěru sezony odpočíval Hušbauer a kvůli svalovému zranění nenastoupil Breznaník.

V neděli sparťané odjedou na letní soustředění do Itálie, kam vyrazí jedenadvacet hráčů do pole a tři gólmani. To znamená, že ne všichni, kteří hráli úvodní zápasy, v kádru zůstanou.

„Nejpozději do soboty kádr zúžíme, představu už máme,“ řekl kouč Vítězslav Lavička.

Jako třetí gólman odjede slovenský talent Matej Vozár. „Je u nás sice na testech, ale to jeho účinkování vypadá slibně,“ poznamenal.

Sparta - Hradec Králové 3:1

V bráně nováček Štěch, který hned navlékl kapitánskou pásku, a v obraně navrátilec z hostování Pauschek. Jinak sestava Sparty obsahovala staré známé z mistrovského ročníku.

Vítězství zařídil obvyklý kapitán Lafata, jenž dal dva góly a navíc neproměnil penaltu. Nejdřív ve 26. minutě zužitkoval přihrávku Krejčího a ve druhém poločase využil centr Dočkala, když přeskočil brankáře i obránce soupeře.

Hradec, který se vrací do nejvyšší soutěže, mohl chvíli myslet na dobrý výsledek. V 64. minutě dokonce vyrovnal na 1:1, když z dvaceti metrů napřáhl Halilovič. Ale pak vrátil Spartě vedení nádhernou střelou Vácha.

Branky: 26. a 83. Lafata, 78. Vácha - 64. Halilovič.
Sestava Sparty: Štěch - Pauschek (76, Konaté), Brabec, Švejdík, Hybš - Přikryl, Vácha, Dočkal, Matějovský (46. Čermák), Krejčí - Lafata.
Hradec Králové, 1. poločas: Koubek - Holeš, Rolko, Križko, Čermák - Štípek, Hable, Mareš, Zorvan - Černý, Dvořák. 2. poločas: Kuciak - Malinský, Rolko (65. Križko), Plašil, Poděbradský - Bláha, Janoušek, Vlkanova (66. Sixta), Halilovič, Zelený - Jukl.

Sparta - České Budějovice 2:0

Také ve druhém zápase Sparty dostali šanci nováčci a navrátilci z hostování. V základní sestavě se tak objevili brankář Bičík, stoper Kováč, záložník Podaný a útočník Nešpor. V průběhu zápasu se pak podívali na hřiště ještě obránce Pamič a talentovaní Bederka, Záviška a Hašek.

A právě jeden z nováčků o výhře Sparty rozhodl. Po faulu na Vacka zahrával penaltu Nešpor a poslal svůj nový tým do vedení. Vedení pak ještě pojistil střídající Čermák.

Nešpor se však v jednom ze soubojů poranil rameno. Až vyšetření ukáže, jak velký má zdravotní problém.

Sparta navíc v zápase ještě jednu penaltu neproměnila. Bednářův pokus vyrazil brankář Křížek nohou.

"Můžeme být spokojení. Měli jsme velmi dobré soupeře, z našeho pohledu to kluci vzali zodpovědně, pracovali aktivně a jsme rádi, že jsme oba zápasy vyhráli,“ prohlásil kouč Lavička.

Branky: 50. Nešpor z pen., 74. Čermák.
Sparta: Bičík - Kadeřábek, Kováč (78. Bederka), Holek, Costa - Konaté (73. Záviška), Vacek (78. Hašek), Mareček, Podaný (68. Pamič) - Nešpor (57. Čermák), Bednář.
Č. Budějovice: Křížek (46. Fryšták) - Novák (70. Dvořák), Lengyel (46. Chmelo), Podstavek, Hanzlík - Buchta (57. Brunclík), J. Hála (46. Benát), Herzán, Funda (61. Kadula) - Kalod, Linhart (81. Řezáč).

1. SK Slavia Praha 29 19 9 1 61:22 66
2. FC Viktoria Plzeň 29 19 7 3 45:21 64
3. AC Sparta Praha 29 16 8 5 46:25 56
4. FK Mladá Boleslav 29 13 10 6 47:33 49
5. FK Teplice 29 13 9 7 38:24 48