Lvíčata přehrála Ukrajinu 3:0, před nominací zaujal debutant Kliment

6 2015
Wörgl (Od našeho zpravodaje) - Po pěti dnech vyplněných tréninkem si čeští fotbalisté do 21 let poprvé na rakouském soustředění otestovali formu naostro. Ve Wörglu, kam cestovali autobusem 80 kilometrů, se utkali se stejně starým výběrem Ukrajiny. A zdá se, že jedenáct dní před startem turnaje na tom nejsou zle - solidní výkon potvrdila výhra 3:0.

Výsledek je důležitý pro sebevědomí týmu, ale asi ještě podstatnější bylo, jak se předvedou hráči na hraně nominace. Ta se uzavírá v neděli a někteří tak měli poslední šanci trenéra Dovalila přesvědčit, že do výběru patří.

Možná proto se hrálo v hodně vysokém tempu a s nasazením, takže nebylo moc poznat, že jde o přátelský zápas. „Pojď! Rychle,“ volal třeba Masopust na malého podavače míčů, aby urychlil autové vhazování. „Was habe ich gemacht?“ ptal se zase Frýdek rozhodčího v němčině, když mu odpískal sporný zákrok.

Nad hřištěm se celý zápas honily mraky, spadlo ale jen pár kapek. A tak hráčům vlastně ani nepřišlo, že slunce nepálí. „Sice je pod mrakem, ale udělalo se hrozné dusno. Takže to není o moc lepší,“ říkal v poločase záložník Michal Trávník.

Ten už měl v tu chvíli odpracováno na jedničku, střelou levačkou na zadní tyč dostal český tým do vedení. Trenér Dovalil ho potom, stejně jako sedm dalších hráčů, o přestávce nechal odpočívat.

Ve hře naopak zůstal druhý střelec, útočník Jan Kliment. Tomu se v úvodu nedařilo, míče mu často odskakovaly od nohy, nepřesně přihrával. Výkon ale výrazně vylepšil nádhernou střelou zpoza vápna, která bouchla do tyče a od ní se odrazila za záda ukrajinského brankáře. A ve druhém poločase přidal přihrávku na Přikryla, který s trochou štěstí přidal třetí českou branku.

Kliment, který na soustředění vyrazil bez jediného reprezentačního startu, si tak debut hodně zpříjemnil. A zamotal trenéru Dovalilovi hlavu. „Dal gól, na jeden přihrál. Dá se říct, že si řekl o nominaci,“ uznal po utkání český kouč.

Z hráčů na hraně odehráli poločas dva praví obránci, Jugas a Holeš - oba spolehlivě. V záloze dřel Jánoš, vybojoval plno míčů a zakládal útoky. Vidět byl i krajní záložník Masopust: než ho o pauze vystřídal Vávra, stihl třeba efektní kličku, při které si přehodil míč přes hlavu.

Mezi osvědčenými jmény přesvědčil důrazem stoper Brabec, který v první půli natáhl na rukáv kapitánskou pásku, dobře zahrál i Frýdek, Ukrajincům po levé straně několikrát utekl. Brankář Pavlenka zvládl zakročit při ojedinělé šanci, zato výkopy mu moc nevycházely a často končily v autu.

Svižný výkon z prvního poločasu pokračoval i po přestávce, kdy se na stadionu s pěknou krytou tribunou a perfektním trávníkem rozsvítily reflektory. Výhru pojistil Přikryl chvíli před koncem, český tým navíc soupeře nepouštěl do šancí, zápas kontroloval. A ukázal, že soustředění mu zatím jde k duhu.

Přípravné utkání fotbalistů do 21 let ve Wörglu

Česko - Ukrajina 3:0 (2:0)
29. Trávník, 43. Kliment, 88, Přikryl.
Sestava Česka: 1. poločas: Pavlenka - Jugas, Brabec, Baránek, Hanousek - Jánoš, Zmrhal - Masopust, Trávník, Frýdek - Kliment. 2. poločas: Pavlenka - Holeš, Kalas, Polom, Hybš - Jánoš, Hrubý - Vávra, Houska, Frýdek (60. Přikryl) - Kliment. Trenér: Dovalil.