Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalisty straší víc terén než střelec Sand

Trenér Chovanec hovoří na zámku ve Štiříně s novináři | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

27 2001
P r a h a - Fotbaloví reprezentanti před středečním kvalifikačním zápasem s Dánskem na Letné všude slyší: "Dejte si pozor na útočníka Ebbe Sanda". Ale jejich trenér Jozef Chovanec zůstává klidný. "Že dal tři góly na Maltě? To mě nepřekvapilo. Je střelec, který se pro góly narodil." Věnovat mu v přípravě víc pozornosti? Není důvod, všichni obránci, kteří mají šanci proti Dánsku nastoupit, ho stejně dobře znají. Fukal, Ujfaluši, Votava a Rada proti němu hrají v bundeslize, Němec s Látalem jsou v Schalke jeho spoluhráči. "Hlídal jsem ho, zrovna se nám zápas povedl a Schalke jsme porazili," vykládal Tomáš Ujfaluši, jenž s ním nejspíš svede nejvíc soubojů.

Reprezentanti o dánské hvězdě mluví obdivně. "Má výborný výskok, perfektně si umí pokrýt míč, dokáže obejít hráče a skvěle se orientuje ve vápně. Proto se mu nesmí nechat žádný prostor," dodal Ujfaluši.

Karel Rada, který si v sobotním utkání proti Severnímu Irsku odpykal trest za žluté karty a může tedy už ve středu nastoupit, si proti Sandovi zahrál nedávno. Frankfurt remizoval se Schalke 0:0. "Nenechá se otrávit. Stále doráží, stále to zkouší. Při jeho krytí musíme být důslední," upozorňuje.

Sand bude v pohodě, na Maltě si spravil chuť, v posledních utkáních v lize se mu totiž nevedlo. V pěti zápasech nedal gól. "Ale teď bude v pohodě," varuje Tomáš Votava. "Je hodně nepříjemný, dokáže vstřelit gól odevšad, ale ubránit se dá."

Radek Látal radí, že se mu nesmí nechat ani kousek volnosti: "Jak se mu nechá prostor, dokáže toho využít."

Jenže Dánsko není jen Ebbe Sand. "Musíme eliminovat i krajní záložníky," radí Ujfaluši.  A čím je překvapit? "Prosadit se naší kombinační hrou. Šance je také při standardních situacích, máme dost vysokých hráčů."

Národní tým ještě nikdy v historii s Dánskem neprohrál. Naposledy ho před necelým rokem porazil na Euru 2:0. "Od té doby se moc nezměnilo," říká Jozef Chovanec. "Noví trenéři Olsen a Laudrup se snaží hráčům dát to, co sami zažili. Myslím tím systém hry, zarputilost, ochotu bojovat jeden za druhého."

Jasný výsledek Dánů z Malty Chovance nepřekvapil, ač tam jeho tým vyhořel a hrál jen 0:0. "Ještě tam ušetřili hráče. Střídali je kolem šedesáté minuty, aby se jim nic nestalo."

Podle Karla Rady měli Dánové na Maltě lepší trávník, než když tam hráli Češi. "Šlo jen o to vstřelit první gól. Nám se to nepovedlo, Dánům ano. Proti nám zvolí jinou taktiku. Asi nebudou tolik útočit, spíš budou čekat na brejky."

Jestli se čeští reprezentanti něčeho bojí, pak je to stavu letenského trávníku, když už je týden škaredé počasí. "Doufám, že nebude tak špatný jako v Severním Irsku," přál si Tomáš Ujfaluši.

Tomáš Rosický si s terénem nelámal hlavu. "Bude stejný pro každého." Jozef Chovanec to však tak nevidí. "Když bude rozbitý, jsme v nevýhodě. Vždycky horší terén nahrává mužstvu, které nebude tvořit, líp se pak vyráží do brejků. A tvořit bychom měli my."

Obavy mají reprezentanti také z toho, zda se vůbec naplní stadion. "Doufám, že nás v tom diváci nenechají. Na důležitý zápas vždycky přišli a tohle je důležitý zápas," zdůraznil Rada.

"Náš výkon samozřejmě souvisí s tím, jaké budeme mít domácí prostředí. Hráče zamrzí, když přijde málo lidí. Venku lidi zpívají hymnu, hráče to chytne za srdce, cítí podporu, ale našim klukům se víc podpory dostane v zahraničí než doma. Hráči o tom přemýšlí, mají obavy, aby lidi přišli," poznamenal Chovanec.

Zatím bylo prodáno přes deset tisíc lístků, tedy polovina kapacity sparťanského stadionu.

Reprezentanti v úterý odpoledne sledovali na videu souboj Dánů na Maltě, odpoledne mají na Letné oficiální trénink. Ve středu s nimi kouč probere taktiku, po obědě si odpočinou a pak vyrazí ze Štiřína, kde jsou ubytovaní, na Letnou. Zápas má výkop ve 20.30 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze