Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalisté zaplatí dva miliony, další prohřešek znamená konec v týmu

Zleva reprezentační manažer Vladimír Šmicer a kouč národního mužstva Michal Bílek | foto: ČTK

21 2011
Čeští fotbalisté za nevhodné chování při oslavách postupu na Euro 2012 dostali od vedení asociace pokutu dva miliony korun na celé národní mužstvo. Trest platí pro hráče, trenéra i celý realizační tým.

Vedení českého fotbalu v čele s jeho novým šéfem Miroslavem Peltou zároveň vyhlásilo nulovou toleranci případným dalším přestupkům. Na verdiktu se shodli členové výkonného výboru asociace, který záležitost projednával v pondělí dopoledne.

Verdikt ustál reprezentační manažer Vladimír Šmicer, který podle Pelty měl zasáhnout. Šmicer musel na výkonném výboru mnohé vysvětlovat, ve funkci reprezentačního manažera zůstal.

"Vzhledem k vyhlášení nulové tolerance by v případě opakování jakéhokoli prohřešku už k personálním změnám došlo. I v hráčském kádru," zdůraznil šéf Pelta.

Souhlasíte s rozhodnutím asociace udělit hráčům a realizačnímu týmu dvoumilionovou pokutu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 10194
Ne 1712

Přitom dva dny po postupu (tedy i po inkriminovaných oslavách), kdy byl zvolen novým předsedou asociace, byl k fotbalistům shovívavý. "Vzhledem k postupu bych jim udělil amnestii."

Ale během víkendu své stanovisko přehodnotil. "Když dál dělali jako by nic a nikdo se za to chování neomlouval, vyslal jsem jim o víkendu signál, že takhle tedy ne, a že se mnou budou mít problém," uvedl Pelta.

Tresty za skandály

BŘEZEN 2007: Po prohraném kvalifikačním duelu s Německem a tři dny před duelem s Kyprem deník Šíp přinesl šokující reportáž z bouřlivého večírku s prostitutkami. Na jednom z pokojů hotelu Praha si užívalo pět reprezentantů, ale pokutou milion korun za porušení životosprávy byl potrestán celý tým.

"Sešli jsme se na jednom pokoji celý tým a žádné ženské tam nebyly. Probírali jsme zápas, ale vzhledem k přetažení večerky to bylo zjevné porušení životosprávy," řekl Petr Čech, který vystoupil jako obhájce týmu.

DUBEN 2009: Milan Baroš, Martin Fenin, Radoslav Kováč, Marek Matějovský a Václac Svěrkoš byli z národního mužstva dočasně vyloučeni poté, když po kvalifikační porážce se Slovenskem navštívili restauraci na Hradčanech. U Ševce Matouše byl s nimi i kapitán Tomáš Ujfaluši. Ten předběhl trest tím, že se reprezentace vzdal.

Po duelu se Slovenskem tým žádný další zápas nečekal, takže se dá říct, že návštěvu podniku absolvovali ve svém volnu.

Peníze

Po vybojovaném postupu na mistrovství Evropy se fotbalisté v úterý v noci na letišti v Podgorici chytili kolem ramen, zpívali chorály, ale při jednom z nich vulgárně uráželi bývalého internacionála Radka Druláka.

"Radek Drulák nemá č****a!" zpívali.

Byla to odpověď na jeho předchozí nevybíravou kritiku. "Baroš není rychlík, ale přetopený motorák," říkal Drulák v rozhovoru pro deník Sport, když v září hodnotil zápas Čechů ve Skotsku (2:2).

A pustil se i do trenéra Michala Bílka: "Na co tam sedí? Buď tomu nerozumí a ať jde do p****e, nebo má strach toho hráče vystřídat, že mu příště nepřijede. A to ať jde taky někam."

Fotbalistů se Drulákova slova dotkla a po postupu mu ostrá slova vrátili. A až v neděli po telefonátu s Peltou se kapitán mužstva Tomáš Rosický za chování omluvil. "Neovladatelné emoce a euforie zvítězily nad rozumem, za což se chci omluvit," řekl Rosický pro agenturu ČTK.

"Panovala obrovská euforie a při čekání na odlet jsme se nechali unést skandováním, aniž bychom si uvědomili, že nejsme v kabině. A na veřejnost takové věci samozřejmě nepatří," uvedl dále Rosický.


Navíc během letu z Černé Hory si fotbalisté navzájem roztrhali společenské oblečení, které mají od partnera reprezentace. Manažer Vladimír Šmicer hned ujistil, že si hráči na vlastní náklady pořídí nové.

Výsledkem Šmicerova pondělního slyšení je i to, že se spojí s Drulákem a za celé mužstvo se mu omluví.

"Já Drulákovi zavolám taky," dodal Pelta.

Dvoumilionová pokuta půjde na mládežnické projekty a na charitu. O jejím podílu pro jednotlivce rozhodne trenér Bílek s manažerem Šmicerem. Peníze budou hráčům strženy z jejich premií za postup.Najdete na iDNES.czmobilní verze