Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalisté se sešli před životní bitvou

5 2001
Praha - Tři hráči se omluvili z dnešního srazu fotbalové reprezentace před barážovým dvojzápasem s Belgií. Útočník Vratislav Lokvenc mířil do nemocnice s naraženou čelistí a tréninkové úlevy má slíbené i na úterý, se zpožděním dorazí také Martin Hašek a Tomáš Galásek. Prvnímu trenér povolil zdravotní testy v Austrii Vídeň, kam hráč v zimě přestoupí, Galásek musel ještě dopoledne trénovat se svým klubem v Amsterdamu. Ostatní už hledí k baráži. "Budou to dva životní zápasy," řekl za všechny kapitán Pavel Nedvěd. Rozhovory: Poborský - Lokvenc

V Nedvědově žebříčku je baráž i nad účastí ve finále EURO 1996. "Strašně moc toužím po tom, abych si zahrál na mistrovství světa. Bude to vrchol mé kariéry, proto chci na všechny hráče apelovat, aby dali do zápasů maximum," prohlašoval devětadvacetiletý kapitán národního mužstva. Trenérovi tím udělal radost: "Jsem rád, že to tak hráči cítí. Za těmi slovy je totiž veliká pravda."

Obrovskou a poslední šanci zahrát si na mistrovství světa cítí i Karel Poborský, který uvažuje o tom, že příštíléto s fotbalem skončí. "Strašně moc si přeju dostat se na šampionát," poznamenává. "Ale nestavěl bych to tak, že zrovna teď stojím před vyloženě životními zápasy. To ale neznamená, že bych do nich nedal úplně všechno."

Do přípravy na barážové zápasy se tým pustil s vervou. Trenéři si fotbalisty nesvolávali do hotelu, jak tomu obvykle bývá, ale sešli se s nimi na stadionu Sparty na Letné a začínalo se hned tréninkem.

Na tři hráče to byl příliš rychlý start, ale všichni měli od trenéra omluvenku. "Lokvenc dostal v ligovém utkání ránu loktem do obličeje, má přeražený zub a dva stehy na rtech," konstatoval Jozef Chovanec. Útočník celý den běhal v Praze po doktorech a k národnímu týmu se přidal těsně před tréninkem. "Čekají ho tréninkové úlevy, ale měl by se dát do pořádku," věří kouč.

Martina Haška trenér pustil na zdravotní testy do Vídně, aby si záložník mohl vyřídit nutné náležitosti spojené s přestupem ze Sparty do tamní Austrie.

Horší to bylo s Galáskem, kterého musel omluvit, ať se mu to líbí nebo ne. "Ještě dopoledne musel trénovat s Ajaxem," řekl Chovanec. Nizozemský klub totiž využil práva, které mu dávají mezinárodní řády, že hráče musí pro reprezentaci uvolnit teprve čtyři dny před zápasem.

Ostatní fotbalisté se už dobrou třičtvrtěhodinu před ohlášeným srazem začínali trousit do letenské kabiny. "Kéž bychom tady příští středu mohli slavit postup," napadlo mnohé  z nich.

Mezi prvními přijeli sparťané Sionko, Čech, nováček Hübschman, mazáci dorazili těsně před třetí. Nejvíce pozornosti poutal Šmicer. Ke své tradiční dobré náladě přidal ještě bílou mikinu s rudými písmeny "C C C P". "To se teď v Anglii nosí," smál se záložník Liverpoolu. Protikladem byl Rosický, který se na srazu objevil v elegantním obleku. Měl za sebou malou slavnost, dopoledne křtil svoji životopisnou knihu.

Byl to právě Rosický, kdo si toho společně s Poborský před tréninkem na sebe natáhl ze všech hráčů nejvíce. Přes kompletní teplákovou soupravu si ještě oblékl šusťákovou bundu. Nechtěl prochladnout a na rozdíl od spoluhráčů se nemohl zahřát během. Má lehce natažený stehenní sval, takže když se skupina fotbalistů rozeběhla k výklusu, Rosický zůstal s masérem Krabcem stranou a jen se protahoval.

S míčem se fotbalisté s výjimkou gólmanů na prvním tréninku vůbec nepotkali. Příprava v délce jednoho zápasového poločasu byla složená jen z protahovacích cviků a lehkých výklusů. Teprve když asistent trenéra Petr Rada, který měl tentokrát hlavní slovo, trénink oficiálně ukončil, chopily se dvě skupinky netrpělivců míčů a čtvrthodinku si s ním hrály.

Do čtvrtka se národní tým bude připravovat v Praze, v pátek ráno se letecky přesune do Bruselu, dějiště sobotního zápasu. Odveta je plánovaná na příští středu, 14. listopadu. Na mistrovství světa 2002 může postoupit jen jeden, v případě bodové rovnosti rozhoduje pohárové pravidlo, které zvýhodňuje góly vstřelené na hřišti soupeře. Dalším kritériem je prodloužení hrané na zlatý gól a eventuálně pokutové kopy.

Vladimír Šmicer na srazu reprezentantů v bundě, o které hráč Liverpoolu prohlásil: "To teď v Anglii letí."

Gólman Srníček si zkouší reprezentační oblek na srazu národního týmu v Praze

Autor:
Šetříte na dárky k Vánocům?
Šetříte na dárky k Vánocům?

Vydělejte peníze prodejem přebytečných věcí s bazarovou aplikací eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze