Fotbalisté Hradce Králové jsou prvoligoví

Hradec Králové - Fotbalisté Hradce Králové se opět vracejí do první ligy, kde nahradí už sestoupivší Plzeň. V zápase 26. kola druhé ligy porazili Zlín 2:1 a s předstihem si vybojovali postup. V tabulce Východočechům patří se šedesáti body první místo a na třetí Zlín mají náskok sedmnácti bodů. Do konce druhé ligy zbývají odehrát čtyři kola. Ovšem výhra exligového týmu se nerodila lehce. Domácí přešli od počáteční precizní kombinace na jeden dotek k nakopávání vysokých míčů do pokutového území hostí, ale proti trojici zlínských dlouhánů byla tato taktika bez šance. Hodně divoký průběh měl zápas v Mladé Boleslavi, kde domácí tým přehrál Pardubice 5:3.

HRADEC KRÁLOVÉ - ZLÍN 2:1 (1:0)
32. Zemánek, 65. Szabo - 61. Gottwald. Rozhodčí: Kafka - Poledník, Mencl. ŽK: Homola - Hubáček. Diváci: 2603.

"V první půli to byl z naší strany špatný výkon, měli jsme strach pramenící z
toho, že musíme alespoň remizovat. Chyběla agresivita, zdravé sebevědomí," stěžoval si trenér Petr Uličný.

Lídrovi druhé ligy se zadařilo až ve 32. minutě, kdy trefil odražený míč ze 30 metrů Zemánek volejem a nedal Novákovi šanci. Gól ale hosty, kteří ještě svou naději na postup nevzdávají, probudil a po půlhodině se jim podařilo vyrovnat. Gottwald se po skrumáži před domácí brankou orientoval nejlépe a zápas zdramatizoval.

Vítěznou branku Hradce vsítil v 65. minutě hlavou Szabo a vrátil po roce klub první ligu. "Jsem rád, že jsme vyhráli, a že jsme v první lize. Liga bude ovšem o něčem jiném, pokud se týče hry médií a všeho ostatního. Hodně věcí musíme ještě zlepšovat," uvědomoval si Uličný.

MLADÁ BOLESLAV - PARDUBICE 5:3 (1:1)
45. Pešír, 52. Paták, 57. Skoupý, 72. Lukáš, 73. z pen. Valtr - 25. z pen. Bednář, 48. Vrba, 77. Nohavica. Rozhodčí: Zejda. ŽK: Skoupý - Jindra, Gruber. ČK: 29. Miller - 41. Jindra. Diváci: 350.

Hosté začali lépe a měli v úvodních dvaceti minutách více ze hry. Po 25. minutách hry byl faulován v pokutovém území hostující Bednář a sám postižený dostal z penalty Pardubické do vedení. Po půl hodině zahrál gólman Miller rukou mimo pokutové území a musel předčasně do sprch. Tento moment však domácí celek více semkl.

Po druhé žluté kartě musel navíc opustit hřiště hostující Jindra a síly se vyrovnaly. Těsně před závěrem poločasu se dostal do sóla Pešír a za přispění obránce Třasáka srovnal skóre. Vstup do druhé půle se lépe povedl hostům, kteří po závaru ve 48. minutě šli opět do vedení. O chvíli později však vyrovnal Paták a v 57. minutě přeloboval hlavou hostujícího brankáře Skoupý. Tlak domácích zúročil v 72. minutě Lukáš a minutu poté Valtr z pokutového kopu zvýšil vedení domácích o tři góly. Hosté už stačili pouze korigovat.

KARVINÁ - CHOMUTOV 3:0 (2:0)
13. Holý, 19. Maniatis, 85. Rozhon. Rozhodčí: Šedivý. ŽK: Lajbl, Pfeifer (oba Chomutov). Diváci: 700.
Domácí fotbalisté podali v první části hry nadšený výkon a vytvořili si pět brankových příležitostí, z nichž dvě proměnili. To už v 19. minutě prakticky rozhodlo o výsledku. Po změně stran chtěli hosté snížit, ale pozorní karvinští zadáci jim to
nedovolili. Z rychlého protiútoku naopak Severočeši dostali v závěru zápasu ještě třetí branku.

MOST - OPAVA 1:1 (1:0)
Branky: 25. Kraus - 71. Rozsypal z pen. Rozhodčí: Hlaváč. ŽK: Kraus - Metelka. Diváci: 1229.
Domácí šli v první půli do vedení po jediné vážnější akci, z níž v 25. minutě skóroval Kraus. Opavané však po přestávce vystupňovali tempo a nutili Severočechy k  chybám. V 71. minutě srovnal na konečných 1:1 z penalty Rozsypal.

NERATOVICE - RATÍŠKOVICE 0:2 (0:0)
48. Kordule, 90. Chmelíček. Rozhodčí: Čecháček. ŽK: Fukač - Hübner, Šuráň. Diváci: 273.

V úvodu měl sice Kordule velkou šanci, ale břevno orazítkoval až z přímého volného kopu Dozorce z Ratíškovic. Hosté spoléhali na čtyřčlennou obranu, která společně se čtyřmi záložníky v řadě toho domácím moc nepovolila. Neratovicím navíc zjevně chyběli tvůrci hry Janeček s Kopeckým.

Krátce po zahájení druhého dějství se podařil reparát Kordulemu, který poslal hosty do vedení. O chvíli později nedokázal z bezprostřední blízkosti vyrovnat Hamouz. Vítězství hostů tak pečetil v poslední minutě při jednom z mnoha rychlých protiútoků Chmelíček.

LeRK Prostějov - Xaverov 2:1 (0:0)
47. Krajčovič, 82. Cigánek - 90. Fülöp. Rozhodčí: Bejlek. ŽK: Tichý, Robenek, Krajčovič, Cigánek. ČK: 90. Krajčovič (všichni Prostějov). Diváci: 860.

V prvním poločase se hrál málo zajímavý fotbal. Na začátku druhého se ujali domácí vedení a druhý gól dali zásluhou dvojice Faldyna, Cigánek, která byla po střídání na hřišti teprve pár minut. Hosté vsítili čestný úspěch až v závěru utkání, když Kovář
neudržel míč po střele Jirky.

Třinec - HFK Olomouc 1:3 (0:3)
63. Zbončák - 25. a 44. Sedláček, 20. Nečas.
Rozhodčí: Handlíř. ŽK: M. Černý, Duda - Lošťák, Kašťák, Nečas. Diváci: 110.

Už v poločase bylo v Třinci vše jasné. Hosté přesně věděli, co hrát, zatímco domácí po hrubých chybách znejistěli a dovolili soupeři třikrát skórovat. Po přestávce se sice Třinečtí po změnách v sestavě zlepšili, ale nepříznivý výsledek už stačili jen zkorigovat.

Vítkovice - Jihlava 1:1 (0:0)
84. Hupka - 72. Kaplan. Rozhodčí: Čuřín. ŽK: Vojáček - Sláma, Večeřa. ČK: 59. Sláma. Diváci: 250.

V nezáživné první půli zaujala jen rána jihlavského Večeři, která se v 24. minutě zastavila o tyč vítkovické branky. Ačkoli hosté hráli poslední půlhodinu bez vyloučeného Slámy, Kaplan jim umístěnou střelou zajistil vedení. Teprve v závěru si domácí vytvořili mírný tlak, ze kterého nakonec padl i vyrovnávací gól. V 84. minutě se v rohu velkého vápna uvolnil Hupka a křížnou střelou vybojoval Vítkovicím bod. Chvíli předtím ještě domácí Gross trefil břevno.

Jeden ze soubojů o míč v utkání 26. kola II. ligy Hradec Králové - Zlín.