2 2015
Fotbalový Liverpool na konci sezony opustí legendární Steven Gerrard, který v klubu působil od osmi let. Kariéra 34letého bývalého kapitána anglické reprezentace však nekončí. Zkušený záložník bude od léta působit mimo Británii, pravděpodobně v Americe.

Gerrardovo rozhodnutí zveřejnil Liverpool na svých internetových stránkách.

„Je to nejtěžší rozhodnutí, jaké jsem kdy musel udělat,“ uvedl Gerrard. „Liverpool byl součástí mého života i mé rodiny, ale cítím, že je to správné rozhodnutí pro všechny - pro mě, rodinu i pro klub.“

V klubu působil od osmi let. Do prvního týmu se probojoval v roce 1998 a za áčko odehrál 695 soutěžních zápasů, vstřelil 180 gólů a pomohl k zisku deseti trofejí - dvěma triumfům v Anglickém poháru, třem v Ligovém poháru, jednomu v anglickém Superpoháru, jednomu v Poháru UEFA, dvěma v evropském Superpoháru a...

...především k titulu v Lize mistrů v roce 2005.

Pamatujete? Byl konec května a Liverpool hrál o nejslavnější klubovou trofej světa proti AC Milán. Jenomže začátek se mu vůbec nepovedl. Do přestávky prohrával už 0:3.

Ale ve druhém poločase právě Gerrard zahájil nevídaný obrat. V 54. minutě snížil, dvě minuty nato přidal druhý gól Vladimír Šmicer a na 3:3 vyrovnal Xabi Alonso. Liverpool všechno završil v penaltovém rozstřelu.

Gerrarda tehdy vyhlásili hráčem zápasu: „Měl jsem slzy v očích. Když zápas skončil, prožíval jsem nejlepší pocit v životě.“

Teď Liverpool opustí. Po více než čtrnácti letech v prvních týmu dohraje jarní část ročníku, kdy ho kromě ligových zápasů čekají ještě Anglický pohár, Ligový pohár a Evropská liga.

„Rozhodl jsem se kvůli tomu, abych v kariéře i v životě vyzkoušel něco nového. Nechci, abych něčeho litoval, až s profesionální kariérou skončím,“ vysvětlil Gerrard. „Přeju si, abych se jednoho dne vrátil a v nějaké pozici opět sloužil Liverpoolu.“

Kde bude Gerrardova kariéra pokračovat? Hráč ani klub to ještě nezveřejnili, ale určitě to bude mimo Anglii. Přestoupit by neměl nikam, kde by mohl konkurovat Liverpoolu.

Podle zahraničních médií je nejpravděpodobnější přesun do Spojených států. Mimochodem, tam se v létě přesune i Gerrardův někdejší spoluhráč z reprezentace Frank Lampard, záložník Manchesteru City.

1. Chelsea FC 14 11 1 2 32:11 34
2. Arsenal FC 14 9 4 1 33:14 31
3. Liverpool FC 14 9 3 2 35:18 30
4. Manchester City 14 9 3 2 30:15 30
5. Tottenham Hotspur 14 7 6 1 24:10 27
6. Manchester United 14 5 6 3 19:16 21
7. West Bromwich Albion 14 5 5 4 20:17 20
8. Everton FC 14 5 5 4 17:16 20