Legenda! Ne, zrádce! Návrat Lamparda na Chelsea rozdělil její fanoušky

OBJETÍ. Frank Lampard a John Terry, někdejší parťáci, se zdraví po zápase. Souboj Chelsea, za níž Terry kope dál, a Manchesteru City, kde nyní působí Lampard, skončil smírně 1:1. Rozdíl mezi oběma týmy v čele anglické ligy zůstal pět bodů. | foto: AP

1 2015
Mysleli si, že na stadionu Stamford Bridge už ho nikdy neuvidí. Alespoň ne v kopačkách. Fanoušci Chelsea se po minulé sezoně se záložníkem Frankem Lampardem rozloučili a smířili se s tím, že zbytek kariéry dohraje za oceánem v dresu New Yorku. Čekalo je však velké překvapení.

Šestatřicetiletý Lampard oddaně sloužil Chelsea třináct let. Během této doby za ní odehrál 648 soutěžních zápasů, v nichž nastřílel 211 gólů. Třikrát jí pomohl vyhrát anglickou ligu, jednou Ligu mistrů a Evropskou ligu, čtyřikrát FA Cup... Byl pro ni oporou, lídrem.

Znamená to automatický zisk statutu legendy? Pro někoho kupodivu nemusí.

Bývalý anglický reprezentant totiž neodletěl do Ameriky, jak bylo v plánu. Na hostování ho získal Manchester City, největší rival Chelsea v honbě za titulem. Původně ho měl Lampard posílit jen do konce zimy, než začne sezona ve Spojených státech. Nakonec zůstává do konce anglického ročníku.

ZVLÁŠTNÍ ZÁPAS. Frank Lampard odehrál na Chelsea závěrečných dvanáct minut. Reakce domácích fandů byly různé.

CO TI SPOLU ZAŽILI. John Terry (vpravo) a Frank Lampard spolu dlouhou dobu válčili v barvách Chelsea.

OVACE PO ZÁPASE. Frank Lampard tleská fanouškům Chelsea po utkání s Manchesterem City.

Fanoušky Chelsea ranil už na podzim. Jednak proto, že ho poprvé na vlastní oči viděli v bleděmodrém dresu „nepřítele“, za druhé skórováním do jejich brány. „Byl to pro mě emocionálně hodně náročný zápas,“ přiznal Lampard.

Nesmírně těžké pro něj tedy bylo i sobotní utkání v Londýně, na stadionu, který zná líp než většina současných hráčů Chelsea. Do souboje prvního týmu tabulky s druhým naskočil až v 77. minutě, a tak měl na lavičce dost času, aby si prohlédl transparenty, jež si pro něj domácí fandové nachystali.

„Lampard je legenda,“ mohl si přečíst na jednom z nich. A pak přejít očima na méně lichotivý: „Lamparde, ty už nejsi naše legenda. Jsi zrádce, zradil jsi tento klub i jeho fanoušky.“ Příznivci Chelsea byli v názoru na svého někdejšího miláčka očividně rozdělení.

Jednoznačně však převážila ta část, která je Lampardovi vděčná. „Super Franka“, jak ho nazývala, odměnila po remíze 1:1 dlouhým potleskem.

„Užil jsem si to, potěšila mě podpora obou fanouškovských táborů. Fanoušci Chelsea ukázali, že mají úroveň. Jsem za to rád, protože na konci minulé sezony jsem to zažít nemohl,“ poukázal na fakt, že dlouho nevěděl, jestli z Chelsea odejde. „Jsem za to velmi vděčný.“

Pomůže nakonec připravit svou lásku ze Stamford Bridge o titul? V tomto ročníku dal coby náhradník už pět gólů.

1. Chelsea FC 14 11 1 2 32:11 34
2. Arsenal FC 14 9 4 1 33:14 31
3. Liverpool FC 14 9 3 2 35:18 30
4. Manchester City 14 9 3 2 30:15 30
5. Tottenham Hotspur 14 7 6 1 24:10 27
6. Manchester United 14 5 6 3 19:16 21
7. West Bromwich Albion 14 5 5 4 20:17 20
8. Everton FC 14 5 5 4 17:16 20