Spiderman opět na scéně: Gutiérrez přemohl rakovinu a hrál za Newcastle

Jonas Gutierrez z Newcastlu. | foto: AP

5 2015
Zápasy proti Manchesteru United si záložník Jonás Gutiérrez bude navždy pamatovat, to si buďte jistí. Proti slavnému soupeři v roce 2008 debutoval v dresu Newcastlu United, včera proti stejnému klubu prožil obnovenou a důležitější premiéru – nastoupil poté, co přemohl rakovinu varlat.

Byla to velmi emotivní chvíle: v 65. minutě zápasu si chlapík s číslem 18 stoupl k postranní čáře, objal se s Taylorem, jehož střídal, pokřižoval se, a pak vběhl na hřiště před vyprodaný St. James Park. Víc než 50 tisíc diváků ho extrémně bouřlivě a vestoje vítalo.

„Přijetí od diváků si budu pamatovat do konce života. Jsem šťastný,“ řekl pro BBC 31letý Gutiérrez.

Jeho tým sice dostal gól v 89. minutě a prohrál 0:1, ale ani to nezakrylo radost z jeho návratu. Už v minulém zápase proti Aston Ville byl sice na lavičce, ale až proti Manchesteru United na něj trenér John Carver ukázal. „Nebylo to ze soucitu. Bylo to čistě fotbalové a správné rozhodnutí,“ řekl Carver.

Kromě aplausu ke Gutiérrezovi přiběhl obránce Coloccini a navlékl mu na paži kapitánskou pásku. Ač hrál jen 25 minut, ač se prohrálo, byl to jeho večer. „Další skvělá věc, kromě výhry, byla vidět Jonáse na hřišti,“ napsal pak na svůj Twitter David De Gea, brankář vítězných United.

Bývalý argentinský reprezentant si nahmatal bulku v květnu 2013 po utkání s Arsenalem, kdy do varlat inkasoval úder. „Když mi doktoři řekli, že mám rakovinu, šel jsem domů a brečel,“ vzpomínal.

Při říjnové operaci mu lékaři jedno varle odstranili. Pak hostoval v druholigovém Norwichi, v létě se však vrátil do Argentiny na chemoterapii.
Při ní přišel o své charakteristické dlouhé vlasy, na nichž si zakládal. Teď to byl jiný Gutierréz, s krátkým sestřihem, ale hlavně zdravý.

„Povzbuzující zprávy, které jsem dostával z klubů po celém světě, mi pomáhaly bojovat. Lidé jako já musí být pozitivní a pokud věříte celým srdcem, dokážete své problémy překonat,“ pokračoval muž, jemuž se přezdívá Spiderman - jeho masku dřív používal při svých gólových oslavách.