Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se vyvíjela korupční aféra

30. dubna 2004 - Policie zatkla sportovního ředitele Synotu Jaroslava Hastíka a rozhodčího Stanislava Hrušku na čerpací stanici u Vyškova. Hastíka, který měl u sebe 175 000 korun, obvinila z korupce, Hrušku z přijímání úplatku za březnový zápas Synotu se Spartou. Oba po několika hodinách propustila.
3. května - Vedení Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) požádalo policii o podklady k podezřením z korupce v první lize.
4. května - Policie obvinila z korupce rozhodčího Václava Zejdu, který údajně přijal od Hastíka 120 000 korun za ovlivnění listopadového utkání Blšany - Synot. Hastík odstoupil z funkce sportovního ředitele. ČMFS zastavil Hruškovi i Zejdovi činnost.
Květen až červen - Kauza nabrala rozsáhlých rozměrů a v hledáčku policie i svazu se objevila na základě policejních odposlechů další jména z řad rozhodčích i funkcionářů.
28. května - Disciplinární komise ČMFS rozdala první tresty. Sudím Hruškovi, Hlaváčovi, Zejdovi a Krátkému bylo zakázáno po 24 měsíců vykonávat fotbalové funkce a pokuta činila 50 000 korun.
2. července - Odečtem dvanácti bodů byl potrestán 1. FC Synot a jeho činovníci Hastík, Valenta a Štefanko.
3. srpna - Podezření z korupce padlo i na Slovan Liberec. Informoval o tom liberecký okresní zástupce Jaroslav Tauchman.
5. srpna - V korupční aféře padlo 17 nových obvinění. Všechna stíhání se týkala Viktorie Žižkov, která na jaře sestoupila do druhé ligy. Obviněn byl sportovní ředitel Ivan Horník, čtyři delegáti ČMFS a dvanáct rozhodčích.
15. září - Disciplinární komise sebrala druholigovému Žižkovu dvanáct bodů a její někdejší ředitel Horník nesměl po dva roky působit v žádné funkci v rámci fotbalového svazu. Potrestáni byli i arbitři Poledník, Vidlák, Pustka, Hábl, Gulajev, Talpa a delegát Vlček. Dne 14. října se k nim přidal také sudí Míka a 30. září rovněž delegát Růžička.
26. říjen - Rozhodčí Vidlák uspěl jako jediný s odvoláním a původní trest mu byl snížen o jeden rok.
4. listopadu - Do finále dospělo šetření kauzy druholigových Vítkovic, které uplácely v minulé sezoně. Klub přišel o devět bodů a ředitel Hruboň a sudí Gruber dostali dvouletý distanc.
9. listopadu - Bývalý šéf komise Milan Brabec, jenž se domlouval na nasazování sudích s žižkovským manažerem Horníkem, překvapil prohlášením, že neodstoupí z funkce místopředsedy svazu. Po tvrdé kritice médií i svazových kolegů Brabec dva dny nato rezignoval.
18. listopadu - Tresty ČMFS zasáhly i prvoligový klub SFC Opava, kterému bylo odečteno šest bodů a sportovní manažer Santarius bude muset 18 měsíců pykat mimo fotbalové dění.
25. listopadu - Bývalý místopředseda ČMFS Brabec dostal zákaz po dva roky působit ve fotbale a pokutu sto tisíc korun. Na rok byl z fotbalového prostředí vyloučen delegát Prášil.
29. listopadu - Deník Sport zveřejnil výzvu, která žádala odstoupení výkonného výboru ČMFS a svolání valné hromady.
3. prosince - V Nymburce se regionální funkcionáři shodli, že valná hromada se uskuteční zřejmě už v dubnu 2005.
22. prosince - Disciplinární komise vyřkla další tresty: sekretář Záruba z druholigového Chomutova byl povinen uhradit pokutu, a sudí Beneš a Vodička dostali roční zákaz činnosti. Za aféru Žižkov byl sankcionován rovněž delegát Bohuněk.
28. ledna 2005 - Státní žalobkyně prodloužila policii lhůtu na vyšetřování možné korupce Sparty Praha až do 28. února. O tři dny později bylo umožněno i další vyšetřování žižkovské korupce.
17. února - Disciplinární komise potrestala za ovlivnění jarního zápasu prvoligový Slovan Liberec odnětím šesti bodů a dvouletý distanc dostali manažer Mysliveček a delegát Čanaklis.