Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jedenáctka století

hlavní stránka

nominace

hlasování

články

VIZITKY NOMINOVANÝCH OBRÁNCŮ

Antonín  HOJER

narozen: 31. března 1894
zemřel: 22. října 1964
reprezentace: 35 zápasů, 3 góly

 

Jeden z představitelů první "železné" Sparty, možná nejlepšího evropského týmu po první světové válce. Mezi tehdejšími obránci vynikal technikou, přehledem, schopností kombinovat. A také elegancí, fanoušci říkali, že si nikdy nechtěl umazat dres. Nadchl v zápase se Španělskem v roce 1930, kdy slavného Zamoru zdeptal lišáckou penaltou. Gólman skočil k tyči, míč se pomalu koulel doprostřed branky.

 

Ladislav ŽENÍŠEK

narozen: 7. března 1904
zemřel: 14. května 1985
reprezentace: 22 zápasů

 


Svérázná postava s optimistickým přístupem k životu. Vtipný společník, báječný vypravěč. V pětadvaceti letech se vydal na dobrodružnou cestu lodí do Ameriky, kde hrál dva roky za Spartu Chicago. Po návratu byl oporou Slavie i reprezentace, nastoupil ve finále mistrovství světa 1934 v Římě. Tehdy byl vyhlášen nejlepším zadákem šampionátu. Řízný, rychlý a výbušný obránce, jeden z nejlepších v Evropě ve třicátých letech.

Jaroslav BURGR

narozen: 7. března 1906
zemřel: 15. září 1986
reprezentace: 55 zápasů

 

Špičkový obránce od konce dvacátých až do začátku čtyřicátých let, pojem u nás i v Evropě. Ramenatý chlap, povoláním řezník, tvrdý a nesmírně obětavý fotbalista, který se však neuchyloval k faulům. Zakládal si na tom, že do soubojů chodí čelem a bez záludností. Dokázal otrávit zápas i Bicanovi. Ryzí sparťan, třináct let její kapitán. Zasloužil se o její slavnou éru s dvěma triumfy ve Středoevropském poháru. 

Jiří HLEDÍK

narozen: 19. dubna 1929
reprezentace: 28 zápasů, 1 gól


 

Vysoký stoper, nepřekonatelný hlavičkář, ale také smolař. Startoval pouze na mistrovství světa 1954. Pomáhal vybojovat účast i na šampionátech 1958 a 1962, ale tam nejel. Poprvé nesměl hrát, protože rok stál kvůli nesmyslnému přestupnímu řádu, podruhé kvůli vyloučení při klubovém zájezdu. Životní výkony podal v roce 1956 při senzačních vítězstvích v Maďarsku a Brazílii.

Svatopluk PLUSKAL

narozen: 28. října 1930
reprezentace: 56 zápasů, 1 gól


 

Šlachovitý hráč, žádný velký technik, zato vynikal důrazem a hrou hlavou, proslulé byly jeho skluzy. Spoluhráči ho měli rádi, hlavně před těžkými zápasy uměl zvednout náladu. Pevná opora stříbrného týmu z mistrovství světa v Chile, dostal se i do Mužstva světa v zápase ve Wembley v roce 1963, kdy se slavilo století anglického fotbalu. Ideální spoluhráč Masopusta, jemuž kryl záda při jeho útočných výpadech.

Ladislav NOVÁK

narozen: 5. prosince 1931
reprezentace: 75 zápasů, 1 gól


 

Dlouholetá stálice, levý obránce světové třídy. Hrál rytířsky, slušně, na útočníky platil předvídavostí, technikou a rychlostí, fauly neuznával. Příkladnou životosprávou a přísností sám k sobě se udržoval v kondici, hrál bez výkyvů. Dlouholetý kapitán Dukly i reprezentace, s níž si přivezl stříbro z mistrovství světa 1962 v Chile. Tam sváděl nezapomenutelné souboje s brazilským žonglérem Garrinchou.

Ján POPLUHÁR

narozen: 12. září 1935
reprezentace: 62 zápasů, 1 gól


 

Do reprezentace se tento slovenský obránce dostal bez velkých zkušeností a jediného mezistátního zápasu při mistrovství světa 1958. Ohromil a na deset let bylo rozhodnuto, kdo bude hrát před brankářem, své místo si pevně držel. Vysoký stoper a výborný hlavičkář, vyzařovala z něj jistota. Rovněž patřil k "chilské" generaci a objevil se ve výběru světa. Vyhrál první ročník ankety Fotbalista roku 1965.

Jan LÁLA

narozen: 10. září 1938
reprezentace: 37 zápasů, 1 gól


 

První český obránce, který hrál moderním stylem: nabíhal si, útočil po křídle a centroval před branku. To bylo v té době nezvyklé, tím vstoupil do fotbalových dějin. Při bránění i podpoře útoku byl precizní, téměř nechyboval. Nezapomenutelné je, jak uhlídal Španěla Genta, nejlepší levé křídlo té doby, v prvním zápase mistrovství světa 1962 v Chile. Na tomto šampionátu měl životní smůlu, v semifinále se zranil a ve finále nenastoupil.

Ján PIVARNÍK

narozen: 13. listopadu 1947
reprezentace: 39 zápasů, 1 gól


 

Pravý obránce, jehož nešlo si nevšimnout. Nejen díky světlým vlasům a eleganci. Nesmírně rychlý fotbalista, který se vyrovnal útočníkům. Právě rychlosti, ale také techniky a přehledu využíval k bleskovým výpadům po křídle, uměl odcentrovat i vystřelit oběma nohama. Fotbalista roku 1974. Pevná část slavné obrany Slovanu Bratislava, která přešla do reprezentace a výrazně přispěla k titulu mistrů Evropy 1976.

 

Karol DOBIAŠ

narozen: 18. prosince 1947
reprezentace: 67 zápasů, 6 gólů


 

Chtěl ho koupit Ajax v době své největší slávy s Cruyffem a spol. Pravý obránce v nejlepší éře Trnavy, při "bělehradském" zlatu v roce 1976 zářil v záloze a končil jako libero v Bohemians. Dvojnásobný fotbalista roku 1970 a 1971. Nesmírně sebevědomý hráč. Vynikal bojovností, kterou doplňoval přehledem i skvělou technikou. Patřily k němu dlouhé vlasy, odkoukané od tehdejšího idola Besta.

Anton ONDRUŠ

narozen: 27. března 1950
reprezentace: 58 zápasů, 9 gólů


 

Elegán vysoké postavy, kapitán a vůdce mistrů Evropy z Bělehradu. V Beckenbauerově éře byl jediný, kdo na místě libera konkuroval německé legendě. Skvělý hlavičkář, organizátor obrany, uměl s míčem vyrazit a obejít protihráče. Vrcholem bylo mistrovství Evropy 1976, tehdy skončil šestý ve Zlatém míči. V paměti zůstane semifinále s Nizozemskem: nejprve gól hlavou, poté nešťastná vlastní branka. Nezlomil se a vedl tým až k titulu.

Jozef CHOVANEC

narozen: 7. března 1960
reprezentace: 52 zápasů, 4 góly 


 

Osobitý a suverénní šéf Sparty v osmdesátých a devadesátých letech s obrovským vlivem na mužstvo, totéž platilo v reprezentaci. Původně hrál v záloze, později vytvořil stoperskou dvojici s Františkem Strakou, který oplýval důrazem, zatímco Chovanec měl prostor k zakládání akcí pověstnými dlouhými pasy. Měl skvělou levačku, s níž vynikal při přímých kopech. Fotbalista roku 1986.

Luboš KUBÍK
narozen:
20. ledna 1964
reprezentace: 56 zápasů, 13 gólů
Dobrodruh, který poznal fotbal na celém světě. Coby hvězda Slavie i reprezentace emigroval v roce 1988 a byl minulým režimem zatracen. Hrál v Itálii, Francii, Německu, opět doma, nyní je Americe. Fotbalista zdánlivě pomalejší, ovšem s úžasným myšlením, přehledem a technikou, ideální pro místo libera. Mnohdy zachraňoval zápasy trestnými kopy, jež střílel obdivuhodnou levačkou.

Miroslav KADLEC

narozen: 22. června 1964
reprezentace: 64 zápasů, 2 góly


 

Ještě dnes hraje výborně za Drnovice. Celou kariéru vyniká klidem a chladnokrevnými reakcemi, nic ho nerozhází. Proslavil se v německé bundeslize, kde s Kaiserslauternem dobyl dva tituly. Tam si ho tak cenili, že ho opakovaně přemlouvali k návratu. K jeho přednostem patří vynikající předvídavost a výborná poziční hra. Nejen bránil, ale často se pohyboval před stopery a rozehrával akce, umí udělat kličku útočníkovi.

Jan SUCHOPÁREK

narozen: 23. září 1969
reprezentace: 61 zápasů, 4 góly

 

Přední obránce devadesátých let. Vysoký, spolehlivý, dokáže rozehrát akci i zakončit ji. Jeden z klíčových hráčů, kteří stáli u historických chvil roku 1996. Nejprve se Slavií vybojoval titul, pomohl jí do semifinále Poháru UEFA a poté na Euru v Anglii získal s národním týmem stříbro. Jediné, co se mu příliš nepovedlo, byla zahraniční angažmá ve Štrasburku a TeBe Berlín. Nyní se do Slavie vrátil.