FORTUNA:LIGA 2023/2024
Jablonec - Plzeň: Klapka a Kousal

Jablonec - Plzeň: Klapka a Kousal - Jablonecký fotbalista Filip Klapka dotírá na plzeňského útočníka Miroslava Kousala. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Jablonec udolal nováčka až ve finiši

Jablonec - Hodinu diváci v Jablonci marně čekali na gól, ale nakonec viděli čtyři a radovali se z vítězství domácího týmu nad Plzní 3:1. Na Loučkův úvodní gól sice hosté ještě odpověděli vyrovnáním, ale po minutě zase prohrávali. Vedení nakonec ještě pojistil tři minuty před koncem Kordula.

Už první poločas přinesl hodně šancí a hosté mohli hovořit o štěstí, že je přestáli bez úhony. Jablonečtí začali aktivněji a už v 11. minutě nastřelil Klapka břevno plzeňské branky.

O tři minuty později po načechraném rohovém kopu Webera obránce Drobný jen lehce lízl míč hlavou, ale ten skončil vedle branky. Pak se pokusil Klapka o střelu nůžkami, jeden z plzeňských obránců míč ještě tečoval, ale brankář Mucha na čáře zachránil.

Při další akci agilní Klapka vracel vyražený míč obloučkem do prázdné branky, ale obránce Smola hlavou z brankové čáry odvrátil na roh. Až ve 28. minutě přišla první šance Plzně. Po nedorozumění jablonecké obrany s brankářem Špitem se dostal k míči Fillo, ale z těžkého úhlu minul prázdnou branku.

Góly začaly padat až po hodině hry. V 63. minutě po Weberově přetaženém rohu se zmocnil míče Loučka a ranou z rohu pokutového území prostřelil Muchu.

Hosté však už po šesti minutách vyrovnali. Kapitán Barteska se zbavil protihráče, od brankové čáry odcentroval a u bližší tyče přesně hlavičkoval Smejkal, který byl v té době na hřišti pouhé čtyři minuty.

Vyrovnaný stav však netrval dlouho. Už za minutu se Šenkeřík po vydařené kombinační akci Jablonce dostal sám před brankáře Muchu a přesnou střelou po zemi k tyči opět dostal domácí do vedení.

Snahu Plzně o vyrovnání utnul v 87. minutě domácí náhradník Kordula. Mucha Weberův rohový kop jen vyboxoval a střídající hráč svůj první dotek s míčem proměnil ve třetí gól Jablonce. Jeho hlavička za šestnáctkou se snesla parádním obloučkem do plzeňské sítě.

Jablonecký trenér Petr Rada měl pocit, že na jeho týmu dlouho ležela tíha nešťastně prohraného zápasu na Slavii. "Měli jsme vést už dříve, v 11. minutě to mohlo být 2:0. O přestávce v kabině jsem ale cítil, že vůle hráčů po vítězství je silná," řekl Rada a pokračoval: "Dali jsme krásný první gól, ale potom jsme po chybě, která už je u nás obligátní, nechali soupeře vyrovnat. Ale rychlý gól na 2:1 nám hodně pomohl."

Jeho plzeňský protějšek Zdeněk Michálek uznal, že domácí vyhráli zaslouženě. "Vytvořili si daleko více brankových příležitostí. Šli za výhrou cílevědoměji a agresivněji než my. Rozhodl druhý gól v naší síti. Naši hráči v té chvíli jako by ještě oslavovali vyrovnání a nesoustředili se dobře na obrannou činnost," posteskl si Michálek.

JABLONEC - PLZEŇ 3:1 (0:0) podrobnosti
Góly: 63. L. Loučka, 70. Z. Šenkeřík, 87. M. Kordula
Góly: 69. M. Smejkal
Sestavy: M. Špit - L. Loučka, V. Drobný, R. Hrotek, J. Nesvadba - M. Baranek (90. J. Laciga), F. Klapka, L. Hušek, J. Weber - Z. Šenkeřík (85. M. Kordula), P. Smíšek (82. T. Michálek)
Sestavy: J. Mucha - M. Knakal, V. Procházka, J. Zakopal, M. Smola - M. Fillo, R. Pilař, M. Barteska, D. Limberský (87. P. Šíma) - J. Svátek (66. M. Jarolím), M. Kousal (66. M. Smejkal)
Náhradníci: J. Zelenka, J. Svojtka, J. Jindřišek
Náhradníci: M. Ticháček, T. Rada, J. Šíma
Žluté karty: 58. J. Nesvadba, 59. J. Weber, 85. M. Baranek