FORTUNA:LIGA 2023/2024

Po gólech ze vzduchu Žižkov poprvé slaví

• 128
Praha - První jarní vítězství posunulo žižkovské fotbalisty ze sestupové příčky. V utkání 19. ligového kola porazili na vlastním hřišti Brno 2:0 a v tabulce poskočili přes Plzeň na 14. místo. Oba góly padly hlavou v prvním poločase. Už v osmé minutě se trefil Sabou a těsně před přestávkou zvýšil Pikl. Naopak Brno se propadá, naposledy vyhrálo v 11. kole.

Jediný bod ze dvou zápasů s konkurenty v boji o záchranu přiměl žižkovského kouče Bittengela k řadě změn. Kapitánskou pásku si od Pikla vzal bývalý vůdce reprezentace Jiří Němec, změnilo se i rozestavení a v sestavě se objevila nová jména. Obranná formace se zúžila na tři, v pětičlenné záloze se našlo místo pro Hottka, do útoku šel Chihuri místo Prohászky.

Premiéra nové tváře týmu se skoro o čtvrthodiny zdržela, protože sudí Jára nechal domácí hráče přezout ze zakázaných kopaček s korkovými špunty. Tradiční dopolední výkop se tak z času 10:15 posunul na 10:28.

V kabině se však domácí tým dokázal udržet ve varu, což od prvních okamžiků dokazoval na hřišti. Už v první minutě Hottek překvapivě vystřelil, ale jeho rána o kousek minula branku. Po pár vteřinách musel Musil přetlak před vlastní brankou řešit odkopem do zámezí, a tak Žižkov už ve druhé minutě kopal první roh.

V osmé minutě se zahrával další rohový kop, a ten už byl gólový. Míč z rozehrávky Ščasného prošel na malé vápno, kde ho Sabou hlavou usměrnil do branky.

Po gólu Žižkov v tlaku polevil, ale proti bezmocnému Brnu to pořád stačilo. Hosté hráli velmi pasivně a za celý první poločas ani jednou nevystřelili na branku.

Naopak v jeho závěru inkasovali po hezké kombinaci podruhé. Klimpl poslal míč do křídla Hottkovi, který po několika krocích odcentroval. Před brankou si naskakoval Oravec a za ním ještě Pikl. První se k míči sice nedostal, ale Pikl už ano a hlavou ho poslal pod břevno.

Po přestávce začalo Brno mnohem aktivněji, ale k většímu ohrožení domácí branky jejich snaha nevedla. Výsledkem byl jeden rohový kop, dvě nepřesné střely ze střední vzdáleností a pár nedotažených akcií.

Po čtvrthodině už Žižkov hru zase vyrovnal, a po přímých kopech ze středu hřiště si Moravané málem dvakrát dali vlastní gól.

Ke korigování výsledku měl blízko jen Kotůlek, který po Švancarově centru střílel z patnácti metrů. Ovšem přestřelil.

Domácí mohli v závěru z brejků a z přímých kopů ještě zvýšit, ale Oravcovu hlavičku chytil brankář a dalším akcím chybělo přesné zakončení.

"Po minulém domácím utkání jsem tady kritizoval přístup hráčů k utkání, ale ta situace se úplně změnila," pochvaloval si Günter Bittengel, trenér Žižkova. "Dnes jsem byl spokojen. Hráli jsme od první minuty důrazně, konečně se nám podařilo dát gól."

Brněnský kouč Karel Jarůšek naopak s přístupem spokojen nebyl. "Na utkání jsme se celý týden připravovali. Ale jen slovně, na hřišti jsme to nesplnili."

ŽIŽKOV - BRNO 2:0 (2:0) podrobnosti
Góly: 8. J. Sabou, 43. A. Pikl
Góly:
Sestavy: P. Pižanowski - J. Buryán, A. Mlejnský, M. Klimpl - M. Ščasný, A. Pikl (80. O. Prášil), J. Sabou, Jiř. Němec, J. Hottek (89. M. Dirnbach) - T. Oravec, K. Chihuri (60. M. Prohászka)
Sestavy: T. Belic - T. Máša (54. M. Svoboda), P. Křivánek, M. Kotůlek, P. Šustr - P. Musil (8. T. Abrahám), M. Zúbek, M. Živný, M. Belej (79. L. Hlavatý) - P. Švancara, K. Kroupa
Náhradníci: I. Kovach, M. Mikulík, R. Görner, P. Mikolanda
Náhradníci: P. Brezovan, P. Křap, J. Nečas, P. Schwarz
Žluté karty: 23. J. Buryán, 52. A. Mlejnský, 63. J. Sabou, 81. Jiř. Němec
Žluté karty: 12. T. Máša, 64. M. Zúbek