Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


1:0, 1:0, 1:0, 1:0. Fotbalisté Ústí teď bodují jako lídr Olomouc

Alen Melunovič, Jan Peterka a Marek Krátký slaví gól Ústí nad Labem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

20 2015
V pátek je první jarní den, ale rozkvět fotbalového Ústí započal už na konci druholigového podzimu. Po čtyřech výhrách 1:0 v řadě raketově vystřelilo z předposlední, tedy sestupové příčky. „Je lepší nálada, než kdybychom na jaře dvakrát prohráli a koukali na sebe, jak nám hoří koudel u zadku,“ oddechl si kapitán Jan Martykán, když zařídil poslední vítězství v severočeském derby na půdě Mostu.

Náladu považuje za klidnější, ale ještě ne klidnou. Ústí je dvanácté a na Baník, který od něj přebral „štafetu“ na předposledním místě, má již pětibodový náskok. „Do Mostu jsme jeli právě s tím, že už nechceme spadnout na předposlední příčku,“ doznal kouč Petr Němec.

Jediné, co mohlo poražené těšit, byla lepší vzájemná bilance s Ústím. Na podzim totiž u něj vyhráli 3:1, a pokud v konečné tabulce budou mít stejně bodů, Most skončí výš. „Dříve jsme ho pravidelně poráželi, teď to vypadalo, že šňůru udělají oni, dvakrát za sebou jsme s nimi prohráli. Naštěstí jsme to uťali v nejdůležitější moment,“ ulevilo se záložníkovi Martykánovi.

Výhry 1:0 jsou sice nejtěsnější, ale když už je to počtvrté v řadě (na podzim Karviná a Znojmo, na jaře Opava a Most), nejde o náhodu.

Brankář Zacharda se pyšní čtyřmi nulami za sebou, gól nedostal už 445 minut! Za posledních pět kol Ústí posbíralo 13 bodů, což z něj dělá třetí nejlepší tým podle aktuální formy po Olomouci a Zlínu! A to jen o skóre za nimi.

„Zjednodušili jsme to, hrajeme dospělácký fotbal. A snažíme se něco vymýšlet až na útočné půlce, ne před svojí bránou,“ vykresluje vůdce Martykán. „Musíme hrát takhle dál, poctivě zezadu, Zachy nás drží.

Byl to nejlepší start do jara, co se nám mohl povést, ale nesmíme usnout na vavřínech!“ Přísný trenér Němec se o to postará. „Víte, dnes stačí tři čtyři dobré výsledky a začínají si hrát na velké fotbalisty... Ale k záchraně nás dovede jednoduchost, dřina,“ nabízí bolestivý, avšak úspěšný recept.

A po slávě v Mostě se pousmál: „Kluci už v šatně křičí: Bude volno, bude volno! To je pro ně asi největší odměna. Za nás to tak nebylo, my se na trénink vždycky těšili. Ale dobrá, beru to, derby poctivě odbojovali. Za dřinu na těžkém terénu si den volna zaslouží.“

V tabulce pravdy si Ústí polepšilo na -7 bodů, hůř jsou na tom všichni pod ním, tedy Frýdek-Místek (-11), Třinec (-8), Most (-12) i odepsaný Kolín (-20). Ještě veselejší náladu si může Němcova parta udělat zítra právě v Třinci.

„Další soupeř z okruhu ohrožených sestupem, znovu to bude boj,“ tuší ústecký kouč. „Jejich hřiště, co jsem viděl, neoplývá velkou kvalitou. Nebude to na žádný velký fotbal. Ale věřím, že budeme znovu úspěšní.“

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost


Najdete na iDNES.czmobilní verze