Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová Plzeň řeší rébus: čtyři střelci, jen jedno místo

Stanislav Tecl, jeden z adeptů plzeňského útoku. | foto: fcv

14 2015
Marbella (Od našeho zpravodaje) - Sparta má na hrotu Lafatu, to je tutovka. Plzeň má zase Tecla. Ale taky Mahmutoviče, Holendu a Chramostu. Přetlak útočníků může být až nebezpečný. Jak to vedoucí tým fotbalové ligy ustojí?

První má přísný kukuč a potetované tělo, druhý si často vyhrnuje rukávy, třetí se pořád usmívá, čtvrtý toho moc nenamluví. Při tréninku ve španělské Marbelle se útočníci ženou za góly a všichni čtyři mají touhu vystřílet pro fotbalovou Plzeň titul. Jenže hrát možná bude jenom jeden. Maximálně dva.

Kdo je kdo v plzeňském útoku

Aidin Mahmutovič
Rychlý, mazaný, pohotový. V Česku žije od roku 2007 a za Teplice stihl 58 ligových gólů (na podzim 6). V zimě odmítl Spartu a upsal se Plzni.

Jan Chramosta
Boleslavský talent v Plzni hostuje, ale budoucnost má velkou. Potřeboval by, aby ho tolik nesrážela zranění. Je použitelný i na pozici pod hrotem, tam je konkurencí pro Koláře.

Stanislav Tecl
Na podzim nejlepší střelec Plzně, ale stejně si s 5 góly nemůže moc vyskakovat. Když v lednu 2013 přestupoval z Jihlavy za 20 milionů korun, čekalo se, že bude ještě úspěšnější. Současná konkurence a malá vytíženost mu může ublížit.

Jan Holenda
Zarostlý a potetovaný fotbalový dobrodruh na podzim zaujal natolik, že mu Plzeň nabídla smlouvu do konce sezony. Přitom měl být jen provizorním řešením na dva měsíce. Je to tank a hlavičkář. Typově jiný než ostatní.

„Může se to jevit jako luxus, že máme čtyři výborné útočníky, ale my jsme to tak chtěli,“ říkají šéfové Plzně. Jarní část ligy začíná už v pátek a vedoucí tým řeší zapeklitý rébus. Na české poměry je to skutečně přepych, platit čtyři elitní útočníky. Navíc ani v mužstvu to nemůže dělat dobrotu, protože místa v sestavě se nafouknout nedají.

„Musím respektovat pravidla fotbalu a ukázat na jedenáct lidí,“ přitakal trenér Miroslav Koubek. „Nedávno jsem klukům říkal, že se mi líbí, jak si pochvalují partu. Ale zároveň jsem dodal, že pravost a síla party se ukáže až ve chvíli, kdy někteří budou muset na lavičku nebo možná na tribunu.“

V pátek odpoledne (od 16.00 živě na ČT sport) hraje Plzeň poslední přípravu s ruským Krasnodarem, pak se vrátí ze soustředění a poslední dny bude formu ladit doma.

Tým má dlouhodobě zažitý systém na jednoho hrotového hráče, a tím bude... Nejspíš Aidin Mahmutovič, hlavní přestupové jméno a nejlepší střelec přípravy. Stanislav Tecl, Jan Chramosta i Jan Holenda si budou muset počkat. Ale vydrží to? Smíří se s tím?

„Není to otázka jen útočníků, my máme všechny posty zdvojené. Záleží, jak jedinci ustojí roli, která není vděčná,“ dodal trenér Koubek. To on určí, kdo bude sedět a kdo hrát.

Zatímco mistrovská Sparta má dávno jasno, že jedničkou zůstane David Lafata, rivalská Plzeň ještě zkouší. Mahmutovič v přípravě zaujal, nastřílel hattrick Norimberku. Jako druhá možnost se jeví pozice podhrotového hráče pro Chramostu, což Plzeň několikrát v přípravě zkoušela. Pak by musel čekat na šanci už jen buldok Holenda a rychlík Tecl.

Rébus s útočníky je každopádně složitý. Pokud ho Plzeň vyřeší dobře, může udělat důležitý krok za titulem. A pokud ne...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze