Penaltu dal: 121. A. Dzagojev, 121. S. Ignaševič, 121. D. Kuzjajev
Penaltu nedal: 121. F. Smolov, 121. M. Fernandes
Penaltu dal: 121. M. Brozovič, 121. L. Modrič, 121. D. Vida, 121. I. Rakitič

109. J. Gazinskij
35. D. Lovren, 38. I. Strinič, 101. D. Vida, 114. J. Pivarič

Střely na branku: :; Střely mimo: :; Rohové kopy: :
Počet diváků: 44 287 (93 % z kapacity 47 659)

Rusové v osmifinále senzačně vyřadili Španělsko, hrdinou penaltového rozstřelu byl brankář Igor Akinfejev. Na gólmana spoléhá i Chorvatsko, s nímž se domácí země střetne. Vždyť Danijel Subašič lapil v rozstřelu s Dánskem hned tři pokutové kopy.

Rusko možná pro čtvrtfinále dostane nečekanou zbraň, neboť se do tréninku vrátila jedna z největších hvězd týmu Alan Dzagojev. Tvořivý záložník nehrál od úvodního utkání se Saúdskou Arábií, kdy kvůli svalovému zranění musel střídat. "Už jsem ale začal trénovat a na utkání budu připravený," řekl Dzagojev.

Z Chorvatů jde na mistrovství světa velká síla. Vyhráli všechny tři zápasy ve skupině se skóre 7:1 (výhry 2:0 nad Nigérií, 3:0 nad Argentinou a 2:1 nad Islandem), v osmifinále vyřadili Dánsko na penalty.

Zároveň chorvatské mužstvo žene motivace překonat svoje předchůdce z roku 1998, kteří na světovém šampionátu vybojovali bronz.

o hráči
54. min Jerochin o hráči
o hráči
67. min Smolov o hráči
22 Dzjuba
Dzjuba
o hráči
79. min Gazinskij o hráči
17 Golovin
Golovin
o hráči
102. min Dzagojev o hráči

ChorvatskoChorvatsko(4-4-2)

Subašič
o hráči
Vrsaljko
o hráči
97. min Čorluka o hráči
6 Lovren
Lovren
o hráči
21 Vida
Strinič
o hráči
74. min Pivarič o hráči
o hráči
63. min Brozovič o hráči
Mandžukič
o hráči
Kramarič
o hráči
88. min Kovačič o hráči

Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse
Počet diváků: 44 287

Výkop provedou Chorvati, začátek zápasu je na spadnutí.

1

Začal první poločas utkání Rusko - Chorvatsko

1

Chorvati zahájili opatrnou kombinací se zapojením brankáře. Vydržela jim 25 vteřin, než jim domácí míč sebrali.

1

Ale taky to dlouho netrvalo. Golovin si proti Vidovi pomohl útočným faulem a rozehrává Chorvatsko.

2

Dzjuba prostrčil míč na Čeryševa, který se pokusil vystřelit, ale přes bránícího hráče se mu to nepodařilo. Nakonec se nebude kopat ani roh.

3

Akinfejev od vlastní branky špatně rozehrál, jeho odkop skončil v autu.

3

Ani Subašič si při odkopu nohama nevedl ideálně a taky poslal svoji rozehrávku do zámezí.

4

Míč je v autu pomalu stejně často jako ve hře, aktuálně ho tam zpracováním hrudí poslal Dzjuba.

5

Dzjuba zahrozil, padající míč poslal z voleje na branku a ve skórování mu zabránil clonící Lovren, od jehož těla se pumelice odrazila na rohový kop.

6

Stejně ostrá chorvatská odpověď! Rebič se v pokutovém území zbavil obránce a hledal prudkým stříleným centrem Mandžukiče. Brankář Akinfejev přihrávku srazil na roh.

7

Z něho Lovren hlavou přiťukl Rebičovi, který vypálil nad.

8

Chorvati drží míč na útočné polovině, kombinují a hledají prostor, kudy se dostat l brance.

10

Chorvatská územní převaha pokračuje a jejím dílčím výsledkem je rohový kop po sraženém centru Perišiče.

11

Modričův centr dokázal ruský útočník Dzjuba odhlavičkovat do pole, kde začínající brejk domácího celku pozičně parádně zastavil Strinič.

11

Mandžukič po přihrávce Vrsaljka mohl střílet ze zhruba deseti metrů, míč mu nesedl.

13

Po delší době Rusové na chorvatském území, dál než na 40 metrů od vlastní branky je ale Chorvati nepustili.

14

Samedov hledal na malém vápně Dzjubu, toho přeskočil Lovren a centr odehrál.

14

Po faulu Kurdašova na Rebiče budou Chorvati rozehrávat standardku z pravé strany.

15

Rebičovi jeho střela panic nesedla a nevypálil směrem dopředu, ale míč od něho odletěl zpět do pole.

15

To ale proměnil Rebič ve svoji výhodu, vrátil se pro balon a postupoval s ním k pokutovému území. Před ním vybojoval faul a bude se kopat ze zajímavé vzdálenosti asi 18 metrů.

16

Rakitič poslal svůj technický pokus hodně nad.

17

Dopředu rychle přenesli hru Rusové, na konci akce si však Samedov příliš pokopnul míč dopředu a Subašič ho před ním zalehl.

20

Čeryšev přerušil kombinaci Chorvatů a vyrazil dopředu, ale i on narazil na dobře bránícího hráče.

21

V posledních minutách sledujeme snahu Chorvatska kombinací se dostat Rusku na kobylku, probíhá to však všechno v uctivé vzdálenosti od Akinfejeva.

22

Ruskové z toho čas od času vyrazí do brejku, na jehož konci jim chybí přednost, jako teď přihrávce mezi Zobninem a Kuzjajevem.

24

Fernandes si poradil s chorvatským centrem, sklepl ho brankáři a na tahu je Rusko.

25

Ruská mezihra končí dlouhým nákopem a bojem o míč. Ten pro sebe uhrál Rakitič, a držel ho tak dlouho, než si vykoledoval ruský faul.

26

Zatím tomu od Ruska chybí kreativita. Domácí se soustředí především na rozleptávání chorvatských akcí, což se jim daří na jedničku.

27

Před Modričem odkopl míč do autu Fernandes. Nic nevymýšlel a šup s balonem pryč.

28

Vrsaljko namířil svůj centr do pokutového území, kde ho Perišič lehce tečoval hlavou na branku. Minul ji.

30

Strinič důrazně dohrál Samedova a Rusové budou kopat od pravé postranní čáry standardku.

30

Čeryšev ji poslal obloukem přímo do Subašičových rukavic.

31

Denis Čeryšev (Rusko) vstřelil gól. Rusko - Chorvatsko 1:0
Tak tohle stálo za to! Čeryšev si na prostředku hřiště vyměnil míč s Dzjubou, který mu přiťukl zpět, a ruský snajpr namířil levačkou z 20 metrů naprosto přesně do pravého horního rohu Subašičovy branky.

34

Perišič sice před ruskou brankou nehlavičkoval nebezpečně, ale Ignaševič stejně raději odehrál na roh.

35

S ním si domácí po sérii hlaviček z obou stran poradili.

35
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Dejan Lovren (Chorvatsko)
Lovren čelil hrozbě Dzjubova protiútoku, stál proti němu v hloubi ruské poloviny hřiště, a vyřešil to tak, jak je obráncům vlastní: nemilosrdně ho sejmul.

37

Rusové jsou najednou jako vosy a dopředu se derou důrazněji a ve větším počtu než před jejich gólem.

37

Dzjuba svým vedením míče vybojoval další standardku, kope se z velké vzdálenosti od chorvatské branky.

38

Na centr si naběhl Ignaševič, pustil si míč z hlavy na nohu a z ostrého úhlu vypálil mimo.

38
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Ivan Strinič (Chorvatsko)
Další faul z kategorie zdržujících.

39

Čeryšev si naběhl na dlouhý míč, nebyl ale pořádně postavený ke střele a slabě zakončil do boční sítě.

39

Andrej Kramarič (Chorvatsko) vstřelil gól. Rusko - Chorvatsko 1:1
Ovšem Rusové se nechali asi až příliš unést, šeredně propadli v zárodku chorvatského protiútoku a skončilo to brejkem dvou proti jednomu. Mandžukič přesně našel hlavu Kramariče a ten vyrovnal.

42

Za nadšeného rámusu z tribun se do akce probíjel Dzjuba, pomohl si ale útočným faulem.

44

Dlouhý pas Rebič nedostihl, vhazovat mohou domácí.

44

Nastavovat se budou dvě minuty.

45

Odkopávanou přes polovinu hřiště ukončil útočným výpadem Čeryšev, nepřišel si však na Vrsaljka.

45

Opatrný závěr prvního poločasu, po zisku míče většinou následuje dlouhý nákop dopředu.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Rusko - Chorvatsko

46

Druhou půli začínají Chorvaté postupem sérií přihrávek od vlastní branky.

46

Před Perišičem napravo od pokutového území zahrál na jistotu Kudrjašov a hosté budou vhazovat.

47

Všechno to končí Modričovým faulem v souboji o míč s Golovinem.

48

Ignaševič táhlým nákopem hledal na vrcholu chorvatského pokutového území Dzjubu, toho pečlivě pohlídali Lovren a Vida.

50

Z pravé strany poslal Vrsaljko dva centry do ruského pokutového území. První se mu vrátil, druhý prošel ke Kramaričovi, ten ale prováhal první dobrý moment k zakončení a ukličkoval se.

50

Odkop od ruské branky mířil na Dzjubu, skončil však až u chorvatského gólmana.

52

Efektní Kramaričovy nůžky z 15 metrů. Střelu si sezobl Akinfejev.

53

Chorvati to opět zkoušejí kombinačně sérií přihrávek na polovině hřiště, do které se jim napadající Rusové snaží vletět. Tak jako Čeryšev, který dohrál Vrsaljka.

54

Střídání Rusko: ze hřiště odešel Alexandr Samedov, nahradil ho Alexander Jerochin

56

Nezvyklý pohled na vysokého Dzjubu, jak po zisku míče peláší do brejku. Vysoký útočník dokázal míč posunout na Čeryševa, kterého až před pokutovým územím Chorvatska odzbrojil Strinič.

57

Modričovo kličkování končí v dobře postavení ruské obraně.

58

Rebič už si nechtěl dál přihrávat, tak si navedl míč na pravačku a vypálil. Ke své smůle velmi nepřesně.

59

Hbitý Fernandes na pravé straně zkoušel ošálit Striniče, ten však přes sebe odcentrovat nenechal.

60

Perišič trefuje tyč ruské branky! Kramarič vrátil přetažený centr před branku, kde si míč nachystal na střelu Perišič, počkal si, až mu tři bránící hráči padnou, a zamířil do pravé Akinfejevovy tyče.

61

Ruský výpad vedl Jerochin, vybojoval roh.

61

Na hlavičku si naběhl Dzjuba, Lovren ho odtlačoval směrem od branky a proto zakončení nemělo takovou razanci. Subašič ho v pohodě zlikvidoval.

63

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Ivan Perišič, nahradil ho Marcelo Brozovič

64

Kramarič napřáhl z velké vzdálenosti ke střele, trefil Kutěpova.

65

Mandžukič stříleným centrem hledal někoho ze spoluhráčů, do kombinace se vložil bránící Ignaševič.

65

Odražený míč si vedl do pokutového území rychlý Modrič, i jeho ruská obrana zastavila.

66

Chorvatská převaha nabírá na obrátkách, Rusové se ji pokusí zastavit chystaným střídáním. Do hry se chystá brejkový hráč Smolov.

67

Střídání Rusko: ze hřiště odešel Denis Čeryšev, nahradil ho Fjodor Smolov

68

Smolov poprvé v akci; pomalu se vracel z ofsajdového postavení a píská se.

70

Chorvati mají skoro všechny odražené míče, Rusko trpělivě brání a čeká na šanci. Nebo na prodloužení.

71

Šikovně to udělal Dzjuba, který převzal míč zády do hry a nechal na sebe doslova spadnout Vidu. Vybojoval faul a chvilku klidu pro sbornou.

72

Fernandes vymýšlel akce pro Rusko ze svého místa na pravé straně. Smolov jeho pas nezúročil v šanci, tak Fernandes další přihrávku adresoval na malé vápno Jerochinovi. Ten hlavičkoval v záklonu nad.

74

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Ivan Strinič, nahradil ho Josip Pivarič

76

Modrič dostal prostor na středu hřiště a Rusy to mohlo přijít hodně draho. Chorvatský špílmachr našel napravo Kramariče, jehož zblokovaný centr napálil Vrsaljko do bránícího Rusa.

77

Po rohu Mandžukič hlavičkoval nad.

78

Rusové se snaží vyrovnat hru a taky být nebezpeční vepředu, ale moc se jim to nedaří. Jejich pobyty na útočné polovině trvají v řádech vteřin.

79

Rakitič hledal křížným pasem Vrsaljka, který před převzetím míče upadl a pas proletěl až do autu.

79

Střídání Rusko: ze hřiště odešel Arťom Dzjuba, nahradil ho Jurij Gazinskij

80

Další ruskou akci zastavila chorvatská obrana sklepnutím míče na Subašiče. Ten rozehraje.

80

Navazující akce domácí sborné už byla nebezpečnější, Fernandes směřoval svoji přihrávku na nabíhající spoluhráče a Vrsaljko před nimi odkopl míč do bezpečí.

83

Rusové mají svoji obranu vystavenou hutně, Pivarič se při pokusu nabourat ji dopustil útočného faulu.

84

Možná klíčová šance pro domácí! Vrsaljko zahrál poblíž svého pokutového území rukou a kope se standardka z oblasti nalevo od velkého vápna.

85

Povedený centr odhlavičkoval Lovren a nebezpečí zažehnal.

85

Posledních pět minut, v bouřlivé atmosféře si i Fernandes pomohl rukou. Jemu se to ale "povedlo" na polovině hřiště.

88

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Andrej Kramarič, nahradil ho Mateo Kovačič

89

Jerochin přihrával naslepo, sražený pas zachytával napravo od své branky Subašič a okamžitě se chytil za pravou nohu. Zřejmě se mu do ní zakousla křeč.

90

Chorvatský brankář Subašič je ošetřovaný na ploše, čekáme, co z toho bude.

90

Nastavovat se bude pět minut.

90

Subašič je v pořádku, tedy alespoň natolik, aby mohl rozehrát.

90

Pivarič posílal míč z levého křídla do ruského pokutového území, tam se stihl výborně vrátit Gazinskij.

90

Modrič vybojoval roh, narychlo rozehrál Rebič a roh se bude opakovat.

90

Opakovaný Modričův pokus odvrací Kutěpov.

90

V polovině nastaveného času útočí naplno Chorvatsko.

90

Nepřesnou souhrou se hosté o převahu připravili. Co na to Rusko? Má ještě dvě minuty.

90

Smolov z pravé strany z ostrého úhlu málem zaskočil Subašiče! Místo přihrávky napálil prudce míč do branky a chorvatský brankář ho musel vyrazit.

90

Chorvati vsadili na klasickou akci, kdy míč ze středu hřiště letí doprava na Vrsaljka a ten centruje. Jeho pas zastavil Ignaševič.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 1:1

90

Také druhý ruský zápas ve vyřazovací části končí v normální hrací době remízou. Čeká nás vyčerpávající prodloužení. Oba celky už si vybraly svá tři střídání.

90

Nejblíž rozhodnutí byl Perišič, který trefil tyč. Naopak opakovaný záběr ukázal, že v nastaveném čase Smolov nemířil mezi tři tyče, a i kdyby Subašič střelu nevyrazil, do branky by nešla.

90

Rovněž Chorvati mají z osmifinále zkušenost s prodloužením a s penaltami, v nichž vyřadili Dánsko.

90

Snad aby ukázal, že je v pořádku, pobíhá chorvatský brankář Subašič před začátkem prodloužení po hřišti jako srnka a burcuje svoje mužstvo.

91

Začalo první prodloužení utkání Rusko - Chorvatsko

91

Z prvního útoku Rusové vybojovali roh.

91

Golovin ho posadil jen na Lovrenovu hlavu. Lovren sice s obtížemi, ale zvládá obranný zákrok.

92

První dvě minuty drželo míč Rusko, až jeho dlouhý nákop skončil až u Subašiče.

94

Fernandes chtěl cosi podniknout na pravé straně. Míč mu utekl do zámezí.

95

Zdravotní potíže má Vrsaljko, nechává se za postranní čarou ošetřovat.

96

Prodloužení je hodně opatrné, na hráčích je vidět vyčerpání, taky Mandžukič má dost.

97

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Šime Vrsaljko, nahradil ho Vedran Čorluka

98

Modrič dokázal bleskově zrychlit a projít až před pokutové území, kde se mu jako skála postavil do cesty Ignaševič.

98

Fernandes v osobním souboji na půlící čáře nedovoleně zastavil Mandžukiče, Chorvati si mohou rozestavit rozehrávku.

100

Lovren zkratoval v rozehrávce, nabídl míč dvěma Rusům, kteří okamžitě kopli do vrtule a ubírali se do brejku. Sám Lovren svoji chybu napravil a vrátil se.

101

Domagoj Vida (Chorvatsko) vstřelil gól. Rusko - Chorvatsko 1:2
Chorvati zahrávali roh, míč dopadl na hlavu Vidovi, a ačkoliv jeho hlavička nebyla nijak prudká, šla o zem přesně k levé tyči, kde nikdo z Rusů nestál.

101
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Domagoj Vida (Chorvatsko)

102

Střídání Rusko: ze hřiště odešel Aleksandr Golovin, nahradil ho Alan Dzagojev

103

Rusové musí ukázat, co dopředu dokážou. Jako první za to vzal Zobnin, probíjel se po levé straně a byl zastaven nedovoleně.

104

Dlouhý nákop ze standardky končí rohem.

104

Následuje další z opačné strany.

105

K hlavičce se dokázal prosadit Jerochin, míč lehce trknul, sáhnul do jeho letu ale málo a jeho hlavička proletěla podél branky.

105

První poločas prodloužení bude nastavený o dvě minuty.

105

Modrič získal míč a posunuje ho dopředu.

105

Kovačič na útočné polovině zazmatkoval a nabídl ještě jeden pokus Rusku.

105

Dzagojev si vybojoval ještě jednu standardku a tedy i centr před chorvatskou branku.

105

Vysoký míč si stáhnul ze vzduchu Subašič, zvládl to i s ruským útočným faulem.

107

Chorvati na to jdou dobře, začali držením míče na útočné polovině.

107

Modrič dokonce dokázal vletět do Kudrjašovovy rozehrávky a zatlačil ho až k rohovému praporku.

108

Až teď jsou ruští beci na balonu a vymýšlení rozehrávku.

109
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Jurij Gazinskij (Rusko)
Smolinův centr našel jen připravené chorvatské hráče, Mandžukič vyrazil s míčem dopředu a Gazinskij ho musel faulovat.

110

Kudrjašov ve výskoku fauloval Kovačiče a jde zde standardka Chorvatů z pravé strany od pokutového území.

110

Modričův centr domácí odehráli jen před Mandžukiče, který střelou vyzkoušel Akinfejevovu pozornost.

111

Rusové přenesli hru dopředu a Zobnin vybojoval roh.

112

Počet diváků 44 287 (93 % z kapacity 47 659)

113

Smolov obešel v pokutovém území Vidu a hledal v gólové šanci někoho ze spoluhráčů. Subašič centr vytáhl rukou.

114

Pivaričova nešikovná ruka a je zde standardka z pravého horního rohu velkého chorvatského čtverce.

114
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Josip Pivarič (Chorvatsko)

115

Mário Fernandes (Rusko) vstřelil gól. Rusko - Chorvatsko 2:2
Dzagojev namířil míč parádně na malé vápno, kde si nejvýš vyskočil Fernandes. Je srovnáno.

117

Chorvati postupují do útoku. Fernandes je po gólu plný sil a energie a odkopává před nimi míč daleko na tribunu.

119

Před Jerochinem ještě chorvatská obrana balon odehrála, ale jen k Zobninovi, který střelou těsně nad zemí k pravé tyči protáhnul Subašiče.

120

Kovačič prodlužoval míč před ruským pokutovým územím, vytěžil z toho aspoň autové vhazování.

120

Nastavovat se bude jedna minuta.

120

Poslední ruský brejk, hráči v červeném si ale dávali přednost.

120

Zápas dobíhá ke svému konci, Chorvati se nemají k rozehrání přímého kopu z vlastní poloviny.

120

Skončilo druhé prodloužení. Probíhá výběr aktérů pokutových kopů před penaltovým rozstřelem, který bude následovat 2:2

120

Rusové a Chorvati si zopakují svoje penalty z osmifinále.

121

Zahrávají se pokutové kopy Rusko - Chorvatsko

121

Jako první míří do branky Subašič, zahajují tedy Rusové! Kopat bude Smolov.

121

Fjodor Smolov (Rusko) NEDAL. 0:0 v penaltovém rozstřelu.
Smolov gólmana nastřelil z krátkého rozběhu lajdácky těsně nad zemí.

121

Marcelo Brozovič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 0:1 v penaltovém rozstřelu.
Zamířil nahoru a nekompromisně proměnil.

121

Alan Dzagojev (Rusko) PROMĚNIL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Subašič šel po své pravé ruce, Dzagojev kopl na opačnou stranu.

121

Mateo Kovačič (Chorvatsko) NEDAL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Mířil k levé tyči, ale nedůrazně, a Akinfejev se tam včas vrhnul.

121

Mário Fernandes (Rusko) NEDAL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Vypálil k pravé tyči, kterou minul!

121

Luka Modrič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 1:2 v penaltovém rozstřelu.
S obrovským štěstím Modrič dává! Akinfejev si na míč sáhnul, vyrazil ho na tyč, ale od ní šla střela do sítě.