Příjemný večer z Letné, kde se za necelou hodinu rozehraje odvetný duel vyřazovacího dvojutkání Evropské ligy mezi Spartou a Rostovem. Pražané si z Ruska přivezli výprask 0:4 a od 21:05 se pokusí o nemožné. Jejich snažení sledujeme minutu po minutě.
V útoku Juliš s Pulkrabem, uprostřed zálohy Holek. Trenéři Sparty udělali před odvetou proti ruskému soupeři změny. Nemohli počítat s Konatém, který se v prvním duelu nechal hloupě vyloučit. Nezměněná zůstala jen sparťanská defenziva, která bude čelit stejné jedenáctce Rostova jako před týdnem.
Půlhodiny před utkáním jsou na hřišti zatím jen fotbalisté z Rostova a sparťanský brankář Koubek. Jeho spoluhráči zatím zůstávají v útrobách Letné.
Ve svítivých žlutých mikinách už jsou na hřišti domácí hráči, které přivítaly zatím velmi prořídlé tribuny. Zaplněný je pouze sektor hostujících fanoušků.
Před Spartou stojí dnes večer velká výzva. Ještě žádný tým v historii evropských pohárů nepostoupil z dvojzápasu, ve kterém prohrál první duel 0:4. Pražané dnes potřebují vyhrát o pět gólů, nebo 4:0 a následně rozhodnout v prodloužení. Jiná cesta přes ruského protivníka nevede.
Zatímco hostující Rostov už před několika minutami předzápasovou rozcvičku ukončil, sparťané ještě zůstávají na hřišti a pilují střelbu. Zaplňují se i tribuny stadionu na Letné, i když plno tu dnes určitě nebude.
Zatímco do výkopu zápasu zbývá zhruba deset minut, stadionem zní výzva a apel na fanoušky, aby slušně fandili a respektovali soupeře. Při hlášení v ruštině se však ze sektoru domácích ultras ozýval hlasitý pískot.
Pětice tureckých rozhodčích v čele s hlavním Göcekem přivedla na trávník hráče obou mužstev. Kapitánem Sparty je při dnešní absenci Bořka Dočkala, který je na odchodu do Číny, Mario Holek.
Fanoušci na Letné vyzývají hráče ještě před úvodním hvizdem, aby dali soupeři „bůra“. Může se to opravdu stát?
1
Začal první poločas utkání Sparta - Rostov
Zápas rozehráli hosté. Sparta bude v prvním poločase útočit na svůj kotel.
1
Rostov zkusil okamžitě po výkopu rychle zaútočit a zaskočit domácí fotbalisty. Ti se ubránili, míč skončil u Koubka.
2
Také Sparta se hned při první návštěvě soupeřovy poloviny tlačila do zakončení. Čermákova rána z dvaceti metrů ale k brankáři nedoputovala.
3
Urostlý Bukharov si pomohl na polovině soupeře útočným faulem na Kadlece. Míč pro Spartu.
4
Ta se po rozehrávce standardní situace po pravé straně vydala kupředu. Míč táhl Karavajev, který následně též centroval do šestnáctky, ale pouze k hráči ve žlutém dresu.
5
Juliš rozproudil fanoušky pěkným sólem od poloviny hřiště. Na pravé straně přešel přes dva hráče, ten třetí - stoper Navas - mu míč odkopl do autu.
6
Rostov se pokouší uklidnit tempo hry. S míčem na kopačkách kombinuje na polovině soupeře, ale výrazněji kupředu se netlačí.
7
O postupnou kombinaci se po zisku míče pokoušejí také sparťané. Zatím vyčkávají na vlastní polovině, míč léta od stopera ke stoperovi, zapojil se i gólman Koubek.
9
Costa odstavil na pravé straně od míče Kalačeva a vybojoval balon pro Spartu. Ta se po malé odmlce opět pokusí o útočnou akci.
10
Přes žlutou hradbu, kterou tvoří urostlí fotbalisté Rostova se ale domácí zatím těžko dostávají.
11
Když už se domácí k míči na soupeřově polovině dostanou, kazí přihrávky. Jako třeba nyní Costa, který potáhl míč podél levé lajny, ale pak přihrál jen na Gatcana.
12
Teď sice sparťané odcentrovali až do vápna, jenže v něm nebyl nikdo. Karavajevův míč tak stáhl ze vzduchu Medveděv.
13
Dmitrij Poloz (Rostov) vstřelil gól. Sparta - Rostov 0:1
Rozhodnuto. Sparta dostala gól z první střely na bránu, přihrávku z pravé strany zpracoval před velkým vápnem Bukharov, obloučkem ho posunul přes stopery na Poloze, který se z voleje trefil podél brankáře Koubka.
15
Čermákův centr před bránu promáchli na hranici malého vápna hned dva obránci Rostova, jenže Pulkrab, který měl ze sparťanů k míči nejblíž, toho nevyužil.
16
Po prvním gólu přichází Rostov také z prvním rohovým kopem.
17
Od rohového praporku centroval nebezpečně Kalačev, ale nebezpečí před sparťanskou bránou utnul útočný faul na bránícího Čermáka.
18
Hodně práce teď měl brankář Rostova Medveděv, před kterým přizvedl centrovaný míč stoper Navas. Balon se snášel přímo do brány, ale Medveděv se stačil na brankovou čáru vrátit a rukavicí vyškrábl balon nad břevno.
20
O poznání jednodušší práci měl teď brankář Sparty Koubek. Lapil střílený centr z levé strany a okamžitým výhozem rozehrál.
21
Jenže rychlá rozehrávka nakonec k ničemu nevedla. Sparta se opět nedostala do nebezpečného prostoru, když přišla zpětná přihrávka, fanoušci na hráče pískali.
22
Z dálky se pokusil vystřelit Néstor, jenže trefil před sebou stojícího Mevlju. Z tribun se sice ozvalo rozpačité „ruka“, ale rozhodčí nechal ve hře pokračovat.
24
Žlutou kartu dostal Alexandr Bukharov (Rostov)
Chvíli to trvalo, ale rozhodčí Göcek nakonec udělil po faulu na Kadlece Bukharovovi žlutou kartu. První v zápase.
26
Mazuchovi se při odkopu zamotal míč pod nohama, ale Poloz nebyl připravený zareagovat. Balon nakonec z velkého vápna Sparty odkopl Kadlec.
28
Zatím asi nejaktivnější fotbalista Sparty Karavajev tentokrát necentroval, ale po přihrávce Čermáka na pravou stranu si míč zpracoval a rovnou ho poslal na bránu. Ke gólu mu scházely centimetry, z dálky trefil břevno.
29
Fotbalisté Rostova přece jen v posledních minutách poněkud polevili. Před Koubka už se dlouho nedostali, ale Sparta zatím není schopná vytvořit si souvislý tlak.
31
Rozběhnutý Bukharov se v pokutovém území srazil s Koubkem, který držel míč a upadl. Sparťané možná doufali ve druhou žlutou kartu pro soupeřova útočníka, ale za tenhle lehký střet opravdu přijít nemohla.
33
Spartě povětšinu první půle chybí v ofenzivě pohyb. I proto musejí její krajní obránci vracet míče při rozehrávce stoperům, to se pak nelíbí fanouškům.
34
Costa teď zakombinoval na levé straně s Čermákem, ale centry levého sparťanského obránce jsou dnes zatím pouze nepřesné.
35
To pas Čermáka do šestnáctky Rostova už byl přesnější. Centrovaný míč se snesl na hlavu volného Pulkraba, který ale z jedenácti metrů nedokázal umístit balon k tyči. Trefil Medveděva.
36
Žlutou kartu dostal Nhamoinesu Costa (Sparta)
Na žluté karty srovnáno. Costa byl napomínán za faul na půli hřiště.
37
Noboa přihrál před pokutové území Erokhinovi, který se chytře obtočil okolo Sáčka a vystřelil. Bránu překopl.
38
V bolestech se svíjí na hřišti Pulkrab, který se ve vzdušném souboji srazil s Gatcanem. Sparťanský útočník se drží za obličej, dostal ránu do hlavy.
40
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Matěj Pulkrab, nahradil ho Josef Šural.
Pulkrab bohužel musí opustit hřiště na nosítkách, místo něj vběhl na trávník Šural. Šrám hostujícího Gatcana spravil obvaz.
41
Šural se poprvé zapojil do hry, z pravé strany centroval před bránu, ale ještě před gólmanem Medveděvem odhlavičkoval míč stoper Navas.
43
Čermák před šestnáctkou soupeře přihrál Néstorovi, který už možná mohl vystřelit, ale ještě si dovolil jednu kličku. Ta byla na víc, domácí sice u míče ještě zůstali, ale Karavajevův centr adresáta nenašel.
45
Rozhodčí nastavil první poločas o dvě minuty.
45
Rostov je v nastavení prvního poločasu u míče a nechce ho už domácím půjčit. Momentálně si jeho obránci přihrávají na vlastní polovině.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1.
45
Sparta prohrává po třech částech dvojzápasu s Rostovem v součtu už o pět gólů. Klid hostujícímu týmu dal v odvetě brzký gól Poloze, od té chvíle je o postupujícím rozhodnuto, pokud nebylo už před zápasem. Sparťané mohli skórovat po Karavajevově ráně z dálky, ale míč se zastavil o břevno. Pulkrab chvíli nato z dobré pozice hlavičkoval do brankáře.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Rostov
Sparta rozehrála svůj poslední poločas v letošní Evropské lize. Rozloučí se důstojně?
46
Střídání: Rostov: ze hřiště odešel Alexandr Bukharov, nahradil ho Sardár Azmún.
46
Střídání: Rostov: ze hřiště odešel Alexandru Gatcan, nahradil ho Andrei Prepelita.
46
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Ondřej Mazuch, nahradil ho Filip Havelka.
Dohromady tři poločasová střídání. Na straně Sparty je ve hře mladý záložník Havelka, dohrál stoper Mazuch.
47
Začátek druhého poločasu pozdrželo ošetření hostujícího Kalačeva, které proběhlo hned po rozehrávce. Teď už se ve hře znovu pokračuje.
48
Sparťané teď hrají s velmi mladým středem zálohy. Vedle Sáčka hraje Havelka, Čermák s Šuralem jsou před nimi. Na krajích Néstor a Juliš.
50
Karavajevův centr z pravé strany teď málem přinesl Spartě první gól v dvojutkání s Rostovem. Jenže Juliš ani další hráči Sparty míč na malém vápně netečovali. Kalačev pak balon odkopl.
51
Žlutou kartu dostal Timofej Kalačev (Rostov)
52
A když Sparta měla šanci, rozhodčí kvůli nedovolenému ataku na brankáře Medveděva přerušuje hru. Nicméně ve druhém poločase se hosté zatím nedostali přes polovinu.
53
Další sparťanská šance, Šuralovi v pokutovém území po centru Sáčka chyběl kousek, aby míč usměrnil do sítě.
54
Útočník Azmoun zastavil faulem průnik Čermáka. Domácí rozehrají standardní situaci, do šestnáctky se nastěhovali všichni hlavičkáři.
55
Jenže Spartě se rozehrávka přímého volného kopu nepovedla, následný Havelkův střelecký pokus k brankáři přes bránící hráče ani nedoletěl.
56
Z lavičky se zvedl útočník Lafata, což potěšilo sparťanské fanoušky. Ti vyvolávají jeho jméno, přáli by si ho vidět na hřišti. Domácím už však zbývá jen jedno střídání.
57
Ani teď Sparta nedává gól. Čermákův centr ze standardní situace přiklepl k Julišovi kapitán Holek, ale domácí útočník hlavičkoval opět jen do brankáře Medveděva.
60
Karavajev se z pravé strany pokusil o centr, ale trefil prvního bránícího hráče. Sparta bude mít alespoň autové vhazování.
61
Sáček se rval o míč s Kalačevem příliš agresivně. Při souboji na útočné polovině ho fauloval.
62
Čermák roztáhl hru zprostředka na levou stranu, jenže Néstor míč nestihl na hřišti. Při centru už byl v zámezí.
63
Holek namazal nepřesnou přihrávkou do šance hostům, jenže Azmoun nevyřešil vzniklé přečíslení třech proti dvěma vůbec dobře.
64
Do další šance tak mohli spěchat sparťané, jenže zakončení Karavajeva levou nohou nebezpečné nebylo. Domácí obránce napálil míč z kraje pokutového území dva metry nad břevno.
66
Pozdě byl v souboji s Mebljou na hranici pokutového území Rostova Costa. Rozčiluje se naprosto zbytečně, jasný faul.
67
Červenou kartu dostal Nhamoinesu Costa (Sparta) a musí opustit hřiště.
A teď je to pro sparťanského obránce ještě horší. Costa na opačné polovině hřiště rukou zasáhla Azmouna v obličeji a turecký sudí mu okamžitě udělil druhou žlutou kartu.
68
Sparta se tak pokusí alespoň o čestnou branku ve zbytku zápasu v deseti. V oslabení dohrávala také zápas v Rostově, kde dostal červenou kartu Konaté.
69
Střídání: Rostov: ze hřiště odešel Vladimir Granat, nahradil ho Denis Terentjev.
70
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Albiach Roger Néstor, nahradil ho Matěj Hybš.
Reakce na vyloučení Costy. Néstora nahradil přece jen defenzivnější Hybš.
71
Žlutou kartu dostal Josef Šural (Sparta)
Krátce nato táhl další žlutou kartu pro sparťanského hráče rozhodčí Göcek. Šuralovi sečetl dva fauly během krátké chvíle.
72
Sparťanská frustrace bobtná. Juliš po odpískání odkopl míč daleko na tribunu, rozhodčí k němu startoval, ale žlutou kartu tentokrát nechal v kapsičce.
73
U pravé lajny byl faulovaný Čermák, Sparta rozehrála standardku nakrátko, následný centr do velkého vápna nebezpečý nebyl.
74
Bleskový návrat Karavajeva, který zhruba na polovině hřiště odzbrojil od míče rozběhnutého Azmouna, ocenilo domácí publikum potleskem.
75
Počet diváků 13 413 (73 % z kapacity 18 270)
76
Čermák v těžké pozici v pádu špičkou kopačky vrátil balon Havelkovi, ale ten jeho práci znehodnotil velmi nepřesným centrem vpřed.
77
Žlutou kartu dostal Alexandr Erokhin (Rostov)
Karetní trest také pro hráče Rostova.
78
Azmoun postupoval téměř od poloviny hřiště vstříc sparťanské obraně, před velkým vápnem ale narazil do Kadlece, který mu míč čistě sebral.
81
Noboův pas na pravou stranu byl příliš dlouhý, alespoň pro Kalačeva, který míč na hrací ploše nestihl.
83
Vjačeslav Karavajev (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Rostov 1:1
Tak přece jen. Sparta v závěru koriguje výsledek po trefě Karavajeva. Ruský obránce se k míči dostal po práci Šurala, který se sám snažil o zakončení, ale nakonec se rozhodl pro přihrávku. Tu zachytil právě Karavajev a levačkou parádně poslal balon pod břevno.
86
Sparťané chtějí víc. O další gól se pokusí po rohovém kopu.
87
Před bránu mířil slušný centr, ale žádný sparťan se k hlavičce nedostal. Po zásahu obránců sebral míč ze vzduchu gólman Medveděv.
88
Přímo před zraky asistenta rozhodčího fauloval Kalačeva Hybš. Hosté rozehrají přímý volný kop, za míčem je sám faulovaný hráč.
89
Kalačevův centr ovšem přeltěl úplně všechny hráče, kteří v pokutovém území byli. Sparta pokračuje ve hře autovým vhazováním.
90
Stejně jako v prvním dějství. Rozhodčí nastavil dvě minuty.
90
Sparta v nastaveném čase sice drží balon, ale k Medveděvovi se nedostávají. Tenhle duel pravděpodobně skončí remízou.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:1.

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-4-2)

33 Koubek
Koubek
Karavajev
2 Mazuch
Mazuch
46. min Havelka o hráči
Néstor
70. min Hybš o hráči
24 Pulkrab
Pulkrab
40. min Šural o hráči

Granat
69. min Terentjev o hráči
Gatcan
46. min Prepelita o hráči
7 Poloz
Poloz
Bukharov
46. min Azmún o hráči

Rozhodčí: Göcek - Eyisoy, Yilmaz
Počet diváků: 13 413 (73 % z kapacity 18 270)

23. února 2017 21:05Sparta–Rostov 1:1
16. února 2017 19:00Rostov–Sparta 4:0