Krásný podvečer s fotbalem. Vítejte u on-line přenosu z odvetného utkání čtvrtého předkola Evropské ligy mezi Slovanem Liberec a AEK Larnakou. Severočeši si z Kypru domů přivezli nadějný jednobrankový náskok. Pomůže jim do základní skupiny?
Slovan vstoupil do předkol letošního ročníku Evropské ligy dvojzápasem proti vídeňské Admiře Mödling (výhry 2:1 venku a 2:0 doma). V Larnace vyhrál před týdnem 1:0 a k postupu mu tak může stačit i remíza.
Liberec je jediným českým klubem, který letos vyhrál všechny své zápasy na evropské scéně. Úspěch v pohárech je ovšem zatím vykoupený nepřesvědčivým vstupem do ligové sezony, kde Liberci - bez jediného vítězství - patří čtrnáctá pozice.
Důkazem, že Liberec v úvodu sezony podřizuje všechno postupu do evropského poháru, je i jedenáctka v posledním ligovém duelu, ve kterém Severočeši šetřili spoustu opor. V dnešní základní sestavě mají Severočeši jen dva hráče, kteří nastoupili i v neděli proti Brnu - Lukáše Bartošáka a Milana Baroše.
Fotbalisté českého týmu se budou muset v zápase s Larnakou obejít bez trenéra Jindřicha Trpišovského, kterého minulý čtvrtek na Kypru sudí vyloučil na tribunu. Z ní bude sledovat také odvetný duel.
Na prosluněný stadion U Nisy přicházejí fotbalisté Liberce i Larnaky. Tribuny jsou slušně zaplněné, zápas o základní skupinu Evropské ligy začne za okamžik.
1
Začal první poločas utkání Liberec - AEK Larnaka
Úvodní výkop měli hosté.
1
Nepovedený centr Charalambouse z levého okraje hřiště zachytil brankář Liberce Dúbravka.
2
Znovu to fotbalisté Larnaky zkoušeli po levé straně, jenže míč jim utekl do zámezí. Dúbravka opět rozehraje, tentokrát ze země.
3
Poprvé mohou brankáře soupeře ohrozit i Liberečtí. Z pravé strany hřiště rozehrají standardku.
4
Žádný problém pro obranu kyperského celku. Bartošákův vysoký centr obránci odhlavičkovali.
5
Úvodní minuty jsou plné faulů, naposledy hrál nedovoleně Baroš, byť se rozhodnutí rozhodčího českému útočníkovi nelíbilo.
7
První roh. Folprecht s Coufalem ho vybojovali na pravé straně hřiště.
8
Krátký centr Bartošáka do nebezpečného prostoru nedoletěl.
8
Jan Sýkora (Liberec) vstřelil gól. Liberec - AEK Larnaka 1:0
Velká modrá radost u liberecké lavičky! Fotbalisté Liberce jdou do rychlého vedení, které jim zajistil gólem z hranice malého vápna Sýkora. Čerstvý reprezentant těžil z výborného průniku Milana Baroše, který proběhl mezi dvěma obránci soupeře až do šestnáctky a z pravé strany předložil spoluhráči gólovou přihrávku.
10
Útoky Larnaky jsou zatím dost bezzubé, naposledy ubránil soupeře Mintikkise kapitán Pokorný.
11
Liberec nepouští soupeře na vlastní polovinu a nutí ho k dlouhým nákopům, které zatím nejsou nebezpečné. Důkazem byl centr Murilla, který nedoběhl Tričkovski.
12
První gól zařídil po akci z pravé strany, teď se Baroš na bránu hnal zleva. Zastavil ho ofsajd.
13
Hosté zatím jednoznačně více drží balon, ale stále marně hledají účinnou cestu před bránu Liberce.
14
Až teď zaváněla akce Larnaky nebezpečím. Důrazný centr zleva ale před útočníkem Alvesem sebral do rukavic Dúbravka.
15
Jan Sýkora (Liberec) vstřelil gól. Liberec - AEK Larnaka 2:0
Podobná akce, druhý gól. Střelec Sýkora opět jen doklepával balon zblízka do sítě. Z pravé strany mu míč před prázdnou bránu předložil přesně přihrávající Vůch. Na jeho centr sice na přední tyči ve skluzu nedosáhl Bartl, ale dobíhající Sýkora už nemohl minout.
17
Libe a Libe a Liberec, duní stadionem. Byť není zcela vyprodáno, nálada je výborná. Liberec kráčí za postupem do základní skupiny Evropské ligy. O něj ho v současné chvíli může připravit jen totální kolaps v podobě tří inkasovaných gólů.
19
První nedoraz v liberecké obraně málem skončil gólem. Tete prošel středem hřiště a do škvíry mezi stopery přihrál přesně na Tričkovského. Ten byl v ideální pozici, jenže přízemní střelou levou nohou trefil pouze Dúbravku.
20
Faulem na Coufala končí útočný pokus Liberce. Bartošák už si chystá míč k exekuci dalšího přímého kopu.
22
Bartošák zatím posílal spoluhráčům krátké centry, tentokrát míč nakopl dál. Úspěch to ale opět nepřineslo, obránci Larnaky všechny liberecké hlavičkáře ubránili.
23
Baroš se opět probíjel z pravé strany do šesnáctky soupeře, jednoho hráče sice obešel, proti druhému - kapitánovi Jorgemu - si ale vypomohl stažením za dres. Jednoznačný útočný faul.
24
Role se obrátily, faulovaný byl teď ve středovém kruhu Baroš, provinil se stoper Mojsov. Liberec rozehrál na krátko.
25
A zase faul. Opět od Baroše, který se teď ovšem hodně zlobí. Rozhodčí Bebek českému útočníkovi domlouvá: „Ještě jednou a dostaneš kartu."
26
Hra v posledních minutách hodně rozkouskovaná. Spoustu faulů a naposledy ofsajd, ve kterém rozhodčí nachytali hostujícího Tričkovského.
27
Nejnebezpečnějším hráčem Larnaky je zatím jednoznačně Tričkovski. Když má míč, domácí hráči s ním většinou mají potíže. Makedonský fotbalista si teď před velkým vápnem dvakrát narazil balon se spoluhráči a pro svůj tým vybojoval roh.
28
Rohový kop Larnace nevyšel a hra se přelila na opačnou polovinu, kde si na obránce soupeře opět vyšlápl Baroš. Fauloval Mojsova.
30
Trochu uklidnění přináší pozvolná kombinace Liberce. Domácí hráči drží míč na vlastní polovině a vyčkávají.
31
Z vlastní poloviny se Liberečtí přesunuli na tu soupeřovu. K centru Bartla měl nejblíže Baroš, ale na míč nedoskočil.
32
O poznání méně nadějnější byl útok Larnaky. Pokus o křížnou přihrávku na pravé křídlo končí v zámezí.
33
V autu končí míč také na druhé straně, jenže po odrazu od obránce kyperského klubu budou mít domácí výhodu rohu.
34
Centr Bartošáka směřoval k Pokornému. Kapitána Liberce ale hostující defenziva ubránila.
35
Liberecký gólman Dúbravka musel znovu zakročit proti střele Tričkovského. Pro makedonského fotbalistu to byla menší příležitost než ta, která přišla po necelých dvaceti minutách hry, i přesto ale brankáře domácích protáhl.
35
Žlutou kartu dostal Lukáš Bartošák (Liberec)
První žlutou kartu v zápase dostal liberecký levý bek.
37
Tričkovski do třetice střílí, ale opět jen do míst, kde stál Dúbravka. Hostující záložník s číslem 12 je možná nejaktivnějším fotbalistou na hřišti.
39
Hosté napadají výš než na začátku zápasu, proto musel Dúbravka po přihrávce od Pokorného napálit míč daleko od brány. U míče jsou hosté.
40
A dostali se k bráně Liberce. Nebezpečný Tričkovski si chtěl vyměnit míč s Alvesem, ale ten mu balon nevrátil přesně.
41
Jan Sýkora (Liberec) vstřelil gól. Liberec - AEK Larnaka 3:0
Hattrick! Dvaadvacetiletý Sýkora střílí Larnace svůj třetí gól v zápase. Tentokrát se prosadil po dlouhém nákopu Dúbravky přes celé hřiště, který ještě za obranu soupeře ke svému spoluhráči prodloužil hlavou Baroš.
43
Bartošák přihrával z levé strany do šestnáctky na Baroše, ten však úmysl svého spoluhráče nepochopil.
44
Liberec ovšem dohrává první poločas v klidu a pohodě. Většinu času - po třetím gólu - mají domácí míč v moci a čekají na poločasový hvizd.
45
Rozhodčí Bebek z Chorvatska nastavil úvodní dějství o jednu minutu.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 3:0.
45
Bouřlivý aplaus vyprovodil ze hřiště liberecké fotbalisty, kteří vedou nad Larnakou po pětačtyřiceti minutách 3:0. Hrdinou je střelec všech gólů Jan Sýkora.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Liberec - AEK Larnaka
46
Střídání: AEK Larnaka: ze hřiště odešel Costas Mintikkis, nahradil ho Hector Hevel.
46
Střídání: AEK Larnaka: ze hřiště odešel Elias Charalambous, nahradil ho Acorán Barrera.
46
Trenér Larnaky Idiákez zareagoval na nepříznivý vývoj dvojím střídáním. Oživí tím svůj tým?
47
Žlutou kartu dostal Joan Tomás (AEK Larnaka)
Zbytečný faul na polovině hřiště zezadu. Tomás zastavil Bartla.
48
Liberci se v úvodu druhého poločasu daří držet daleko od vlastní brány. Ke střele se v pokutém území soupeře dostal Baroš, ale při zpracování postrčil svého strážce Murilla a rozhodčí mu odpískal faul.
49
Poprvé se Larnaka ve druhém poločase na delší časový úsek usadila na útočné polovině. Po dlouhém nákopu ovšem Bartošák přistrčil hrudí míč k vlastnímu brankáři.
50
Žlutou kartu dostal Milan Baroš (Liberec)
Říkal si o ní už v prvním poločase, teď dostal Baroš žlutou kartu po lehkém faulu na Murilla.
51
Pokorný odvrátil Charalambidesův centr z levé strany na rohový kop.
52
Liberec se ubránil, nákop Charalambidese od rohového praporku nebyl nebezpečný.
54
Fotbalisté kyperského celku teď kombinují okolo středu hřiště. Liberec, zdá se, má situaci pod kontrolou.
55
Stoper Hovorka vystoupil z obranné řady a fauloval. Hosté ale brzy po rozehrání standardní situace ztratili míč.
56
Střídající Barrera střílel z velké dálky nepřesně. Vězte, že to byl teprve sedmý střelecký pokus v utkání. Za Liberec třikrát pálil do černého Sýkora, za hosty mířil třikrát jen do gólmana Tričkovski.
58
Zbytečnost od hostujícího Alvese, který naznačil šlapák na brankáře Dúbravku. Rozhodčí vše vyřešil domluvou.
59
Střídání: AEK Larnaka: ze hřiště odešel Tete, nahradil ho Nikos Englezou.
Hosté mají dostřídáno.
59
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Egon Vůch, nahradil ho Igor Súkenník.
60
Liberec v posledních minutách poněkud polevil. Využít toho chtěl Charalambides, ale jeho střela z pětadvaceti metrů mířila do Dúbravky.
61
Počet diváků 7 570 (76 % z kapacity 9 900)
62
Mojson zboural před pokutovým územím Vůcha, ale Liberec přestupek soupeře dobře rozehraným přímým kopem nepotrestal. Naopak po dalším útočném faulu Baroše o míč přišel.
63
Larnaka z postupného útoku vytěžila roh.
64
Jenže centr do šestnáctky si Liberečtí bez potíží pohlídali.
65
Další bezproblémová práce pro libereckou defenzivu, konkrétně pro gólmana Dúbravku. Ten udělal tři rychlé kroky, aby sebral ze vzduchu nepřesný centr.
66
Liberecký útočník Baroš si zády k bráně zpracoval přihrávku od Breiteho, obtočil se okolo obránce a poté střílel po zemi jen do gólmana Miňa.
67
Další práce pro Dúbravku, který i tentokrát bez problémů kryje centrovaný míč.
68
Liberec po rohovém kopu soupeře rychle zaútočil. Rychlý brejk mohl zakončit Sýkora, ale od čtvrtého gólu ho dělilo přesnější zpracování míče. Domácí hrdina si balon ukopl.
69
Připomněl se Tričkovski, který je jinak ve druhém poločase trochu v útlumu. Tentokrát hlavou prodloužil na bránu Liberce vysoký centr, Dúbravka si znovu poradil.
70
Bolestivé grimasy Baroše, kterému v souboji na polovině hřiště opět naložil Murillo.
72
Vůch nevypustil téměř ztracený souboj s Murillem a zbrzdil tím rozehrávku soupeře na jeho polovině.
73
Sýkora fauloval Charalambidise v nebezpečném prostoru. Standardka zhruba z dvaceti metrů. Přijde gól?
74
Kdepak. Střídající Englezou levačkou přestřelil zeď, ale trefil pouze Dúbravku.
75
Spolupráce střídajících Englezoua a Barrery vypadala nadějně. Druhý jmenovaný dostal od libereckých fotbalistů na hranici velkého vápna dostatek prostoru, ale jeho střelu zablokoval obětavým zákrokem kapitán Pokorný. Proti ráně soupeře se vrhl jako v hokeji.
78
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Daniel Bartl, nahradil ho Jan Navrátil.
Liberecký tým poprvé střídá.
79
Zápas už se pouze dohrává. Tempo, ve kterém se hrál první poločas, opadlo. Liberec míří za postupem.
80
Zase Dúbravka. Jistota v bráně Liberce opět zasahuje, byť to proti dalšímu zkaženému centru neměla složité.
81
Teď ale zaváhání Hovorky, který promáchl odkop a míč se odrazil do autu na roh.
82
Nebezpečný centr se odrazil na hranici šestnáctky, odkud tvrdě střílel Jorge a trefil jednoho z libereckých hráčů do břicha.
83
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Milan Baroš, nahradil ho Nikolaj Komličenko.
Bývalý reprezentační kanonýr si od fanoušků vysloužil hlasitý potlesk. Dnes přihrál Sýkorovi na dva góly.
84
Krásné uvolnění Sýkory a přečíslení Liberce. To ovšem sám Sýkora zkazil nepřesnou přihrávkou na Vůcha.
86
Tutovka Larnaky, ve které byl Barrera. Jenže střela z hranice penalty střídajícího fotbalisty byla zablokovaná na roh.
87
Penalta pro Larnaku. Po rohu Tričkovského zahrál kapitán Liberce Pokorný rukou.
88
Žlutou kartu dostal Lukáš Pokorný (Liberec)
88
Ani taková šance ale Larnace nestačí! Tomás z penalty neuspěl, jeho ránu k pravé tyči Dúbravka vyrazil.
90
Červenou kartu dostal Ander Murillo (AEK Larnaka) a musí opustit hřiště.
Fotbalisté Larnaky konec zápasu neunášejí. Kapitán Murillo zbytečně udeřil loktem Coufala a zápas nedohraje.
90
Zajímavé byly poslední minuty zápasu, ale o vítězi a postupujícím už je dávno rozhodnuto. V Liberci se nastavují tři minuty.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:0.

Logo Synot FC Slovan Liberec Liberec (4-5-1)

Bartl
78. min Navrátil o hráči
2 Breite
Breite
Folprecht
Sýkora
23 Vůch
Vůch
59. min Súkenník o hráči
27 Baroš
Baroš
83. min Komličenko o hráči

AEK Larnaka AEK Larnaka (4-4-1-1)

15 Miňo
Miňo
Mintikkis
46. min Hevel o hráči
18 Murillo
Murillo
5 Mojsov
Mojsov
Charalambous
46. min Barrera o hráči
11 Tete
Tete
59. min Englezou o hráči