Krásný sváteční večer! České fotbalisty dnes večer čeká poslední reprezentační zápas roku 2015. Ve Vratislavi se v přátelském duelu střetnou s polským výběrem, jenž také postoupil na Euro. Zápas začíná ve 20:45, můžete ho sledovat zde v podrobné on-line reportáži, vítejte!

Polsko z posledních 15 zápasů prohrálo jen s úřadujícími mistry světa Němci. I Češi mají vítěznou vlnu - vyhráli poslední kvalifikační střetnutí v Nizozemsku a v pátek porazili v přátelském utkání Srbsko jasně 4:1. Polákům ale bude chybět Robert Lewandowski, nejlepší střelec kvalifikace.

Sestava českých fotbalistů bude ve složení: Čech - Kalas, Suchý, Procházka, Bartošák - Zahustel, Vacek, Pospíšil, Plašil, Krejčí - Škoda.

Čech dnes nastoupí ke 118. zápasu v reprezentačním dresu, v počtu startů tak vyrovná Karla Poborského.

PolskoPolsko(4-5-1)

12 Boruc
Boruc
Jedrzejczyk
15 Glik
Glik
46. min Cionek o hráči
21 Pazdan
Pazdan
86. min Dawidowicz o hráči
13 Rybus
Rybus
Grosicki
73. min Peszko o hráči
Jodlowiec
77. min Borysiuk o hráči
Linetty
77. min Mila o hráči
Maczynski
Kapustka
83. min Sobiech o hráči

Kalas
76. min Pudil o hráči
17 Suchý
Suchý
Procházka
Bartošák
76. min Kadeřábek o hráči
Zahustel
57. min Skalák o hráči
13 Plašil
Plašil
Pospíšil
84. min Darida o hráči
14 Vacek
Vacek
Krejčí
58. min Šural o hráči
21 Škoda
Škoda
67. min Necid o hráči

Rozhodčí: Andó-Szabó - Lemon, Varga
Počet diváků: 40 793

Ostrá premiéra dnes čeká libereckého krajního beka Bartošáka. Ten ještě na jaře hrál v druhé lize za Žižkov, teď válí za Liberec v Evropské lize a pouze deset startů v nejvyšší soutěži mu stačilo k reprezentační nominaci. A právě proti Polsku si připíše i první minuty za Česko.

Hlasatel na stadionu ve Vratislavi oznámil, že Petr Čech chytá 118. zápas a že jde o český rekord. Mělo to bouřlivou odezvu, všichni polští fanoušci českému brankáři aplaudovali.

Patnáct minut před výkopem není hlediště, do kterého se vejde 43 tisíc lidí, zcela zaplněné. Odhadem je na tribunách 25 až 30 tisíc diváků.

Hlasatel, který sedí mezi českými novináři, přivítal fanoušky nejdřív v polštině a pak i v češtině. "Mějte prosím pochopení, moje čeština není stoprocentní," omlouval se. Zvládl to bravurně.

Že Češi jsou pro Poláky nejmilejším národem, ukázalo představování hráčů základní sestavy. Polští fanoušci každému českému hráči zatleskali, největší ohlas sklidil Čech a záložník Vacek, který patří mezi hvězdy polské ligy.

Když z reproduktorů začaly znít první tóny české hymny, celý stadion tleskal. Po dohrání fanoušci spustili bouřlivý potlesk. Polskou hymnu všichni zpívali.

Nejprve zazněly hymny obou celků, pak přišla na řadu minuta ticha za oběti teroristického útoku v Paříži.

1

Začal první poločas utkání Polsko - Česko

2

Krejčí se probíjel na levé straně hřiště, ale neměl komu přihrát.

3

Arkadiusz Milik (Polsko) vstřelil gól. Polsko - Česko 1:0
Špatná rozehrávka Suchého stála na začátku gólové akce. Český stoper si nerozuměl s Kalasem, míče se zmocnil Kapustka, který odcentroval na Milika. Ten ve vzduchu přetlačil Procházku a hlavou sebejistě překonal Čecha.

5

Hostující Češi toužili ihned srovnat. Jenže Zahustelovi byl odpískán útočný faul.

7

Plašil si u pravé postranní čáry nerozuměl se Zahustelem, domácí mají aut.

8

Grosicki centroval nepřesně zprava, míče se včas zmocnil Kalas a zažehnal nebezpečí.

8

Hlediště se téměř zaplnilo, po tribunách obíhají mexické vlny.

9

Plašil chtěl ze středu pole vybídnout Škodu, útočník Slavie ale na balón nedosáhl.

10

Škoda svedl dva souboje s Pazdanem v rychlém sledu. Nejprve ho polský stoper ve vzduchu ubránil, podruhé se český útočník k míči prodral, jenže ho poslal mimo. Výkop tak obstará gólman Boruc.

11

Grosicki stál u postranní čáry proti přesile. A vybojoval pro Poláky roh.

12

Tomasz Jodlowiec (Polsko) vstřelil gól. Polsko - Česko 2:0
Velmi špatný start českého celku. Poláci zahráli roh na zadní tyč, kde se do míče ve vzduchu opřel Jodlowiec, kterého Vacek nepohlídal, a neomylně skóroval.

15

Pěkná akce českého celku, ve středu pole se otevřel volný prostor a zkusil to Pospíšil. Pálil z dálky a branku netrefil.

16

Krejčí ztratil balón, jenže Poláci kontr nezvládli.

17

Češi se dostali dopředu, Jedrzejczyk odpálil míč na roh.

18

Pospíšil rohový kop rozehrál nakrátko, Poláci ale signál prokoukli a včas převzali míč.

20

Kalas hodil dlouhý aut do pokutového území, žádný z Čechů se ovšem k balónu nedostal a Poláci mohou dopředu.

21

První vážnější příležitost českého celku! Vacek ztlumil míč a posunul ho na Kalase, který přiťukl Škodovi. Ten se tlačil do zakončení, ale dravější byl v souboji stoper Pazdan. Gólman Boruc obstará výkop.

23

Pěkná souhra po ose Bartošák-Krejčí, druhý jmenovaný vybojoval alespoň rohový kop.

24

Centroval Plašil, ale Češi se sami vyhnali z šestnáctky.

25

Aktivní Pospíšil chtěl posunout míč na Krejčího, jeho přihrávka ale nebyla vůbec přesná.

27

Už se zdálo, že Češi budou kombinovat a kombinovat, ale nebudou střílet. Nakonec se dostal dopředu Procházka a centrem na zadní tyč vybídl Zahustela. Ten hlavičkoval těsně vedle!

30

Poláci se po delší době dostali na dohled Čechovy branky, zastavil je však ofsajd.

31

Kalasův sražený centr vyústil v další roh pro Česko.

32

Exekuce rohu se ujal Krejčí, ale Glik byl ve vápně ve vzduchu nejsilnější.

32

Následně vyrazili Poláci do rychlého brejku, nakonec vše vyřešil Plašil a domácí se ke střele ani nedostali.

33

Vacek vyslal hezký balón za obranu na Zahustela, tomu chyběl krůček, aby míč zachytil.

35

Krejčí šel odvážně do souboje jeden na jednoho s Jedrzejczykem a vybojoval zajímavou standardku...

36

...Plašil zakroutil míč pouze na hlavu Milika.

37

Procházka povalil k zemi polského kapitána Glika, jenž musí být ošetřován za postranní čárou.

38

Pospíšil dobře pracoval ve velkém vápně, přihrávka nešťastně jen prošla pod nohama Milana Škody.

39

Glik je zpátky v akci.

40

Žlutou kartu dostal Artur Jedrzejczyk (Polsko)
za faul na Bartošáka

40

Zahustel chtěl přihrávat pod sebe na hranici vápna Krejčímu, přihrávka neprošla.

41

Ladislav Krejčí (Česko) vstřelil gól. Polsko - Česko 2:1
Nádherný gól! Poláci chybovali v rozehrávce a míče se asi 18 metrů před brankou zmocnil Krejčí. Vypálil levačkou k protější tyči a míč ideálně zapadl do branky, gólman Boruc byl bez sebemenší šance.

43

Kalas dostal míč do běhu, ale v kritické chvíli prováhal a nedocentroval. Česko má ale aspoň roh.

44

Při dalším českému rohu se ke střele probíjel Škoda, leč neúspěšně. Pak se útočným faulem provinil Krejčí a míč mají Poláci.

45

Krásná individuální akce Milana Škody! Dovedl míč až k šestnáctce, předal balón Krejčímu a ten mu ho chtěl vrátit. To už ale nezvládl.

45

Sudí nastavil jednu minutu.

45

Nepřesný Pospíšilův centr skončil v autu.

48

Grosicki odcentroval zprava a Čech si musel dojít pro míč.

48

A zase ten Grosicki! Probíjel se na hranici šestnáctky, česká dvojice Procházka-Bartošák ho o balón připravila.

50

Poláci tlačí! Milik si naběhnul na centr zprava a zůstal na malém vápně úplně neobsazený. Naštěstí pro český tým ale promáchl!

51

Zahustel se probíjel na pravé straně, přes dva Poláky neprošel.

51

Maczynski nedovoleně zastavil Suchého, sudí mu přes mohutné protesty domácích fandů odpískal faul. Míč má Česko.

52

A vzápětí si došel pro faul i Krejčí.

52

Bartošák předvedl odvážný průnik, přepadl a vybojoval volný přímý kop.

53

Standardku rozehrál Plašil, který přihrával doprava Vackovi. Ten měl co dělat, aby míč doběhl, ale odcentrovat stihl. Škoda pak hlavičkoval nad.

54

Vzrušení i na druhé straně. Přízemní střela Kapustky nenadělala Čechovi velké problémy.

55

Škodova tvrdá rána břinkla o tyč, jenže byl v ofsajdu.

57

Rybus se ve vzduchu tvrdě srazil se Zahustelem, oba jsou v pořádku a mohou pokračovat ve hře.

57

Střídání Česko: ze hřiště odešel Ondřej Zahustel, nahradil ho Jiří Skalák

58

Střídání Česko: ze hřiště odešel Ladislav Krejčí, nahradil ho Josef Šural

60

Procházka si zavařil vlastní nedůsledností, roh pro Poláky.

60

Suchý odhlavičkoval balón do bezpečí.

62

Počet diváků 40 793 (96 % z kapacity 42 600)

63

Po ruce Kalase mají Poláci velmi zajímavý volný přímý kop...

64

Exekuce se ujal Grosicki, který vystřelil hodně nad.

66

Obrovská šance Milana Škody! Po centru Bartošáka se pohotově obtočil na hranici šestnáctky a jeho rána jen těsně minula vzdálenější tyč.

67

Střídání Česko: ze hřiště odešel Milan Škoda, nahradil ho Tomáš Necid

68

Výborný Petr Čech! Krátce po vystřídání českých útočníků se Poláci dostali do brejku a na malém vápně vznikl pořádný závar. Dva Poláci byli úplně volní, Čech zasáhl proti střele z bezprostřední blízkosti.

70

Další roh pro český tým...

70

Plašil centroval, Poláci odvrátili.

70

Kamil Grosicki (Polsko) vstřelil gól. Polsko - Česko 3:1
Krásná akce! Poláci vyrazili po rohu do brejku tři na jednoho, míč vyvezl Maczynski a předal ho Milikovi. Proti němu vystoupil Čech, ale byl bez šance. Milik okamžitě posunul balón na Grosického a ten neomylně pálil.

71

Žlutou kartu dostal Kamil Grosicki (Polsko)
za sundání dresu. Na tričku měl Eiffelovu věž v kruhu, což je symbol míru.

72

Útočný faul Tomáše Necida

73

Střídání Polsko: ze hřiště odešel Kamil Grosicki, nahradil ho Slawomir Peszko

74

Čerstvý Peszko vybojoval standardku, na centrovaný míč si v pohodě vyskočil Čech.

75

Pospíšil krásně přihrával na Šurala, ale ten ještě vymýšlel lepší střeleckou pozici pro Necida. K hostujícímu útočníkovi se už balón nedostal.

78

K nepřesné střele se dostal Šural, výkop obstará Boruc.

80

Závar po centru Skaláka! Ke střele se odhodlal Plašil, ale Poláci odhlavičkovali balón do bezpečí.

83

Střídání Polsko: ze hřiště odešel Bartosz Kapustka, nahradil ho Artur Sobiech

84

Střídání Česko: ze hřiště odešel Martin Pospíšil, nahradil ho Vladimír Darida

85

Pazdana obtěžoval Necid, ale polský stoper situaci vyhodnotil dobře, míč předal na volného Cioneka.

85

Poláci kontrolují hru a mají blízko k vedení.

85

Žlutou kartu dostal Marek Suchý (Česko)
za faul na Peszka

86

Na rozehrávku po standardce Češi nezvládli zareagovat, Peszko hledal Sobiecha, ale jeho ránu hosté zblokovali.

86

Střídání Polsko: ze hřiště odešel Michal Pazdan, nahradil ho Pawel Dawidowicz

88

Poláci dohrávají duel v exhibičním tempu, mají roh.

89

Čech vyběhl z branky a vyboxoval balón do bezpečí.

90

Nastavují se tři minuty.

90

Češi ještě vybojovali v nastavení roh.

90

Boruc si ve vzduchu počínal velmi jistě a míč sebral do rukavic.

90

Poláci se hnali do útoku, Procházka nakonec Milika ubránil. Ale domácí zvládnou ještě jeden roh.

90

Utkání končí vítězstvím Polska 3:1, on-line reportáž tímto končí. Na stránkách iDNES.cz ale zůstaňte, oznámkujte české hráče, přečtěte si referát z duelu a počkejte si i na ohlasy přímo z místa. Ve Vratislavi máme zpravodaje Miloslava Nováka a Radima Trusinu. Hezký zbytek svátečního večera!