Hezký pondělní večer! Česká reprezentace už další svůj boj v kvalifikaci o fotbalové EURO 2016 zvládla, když vyhrála i potřetí a Kazachstán zdolala 4:2. Na řadě jsou další zápasy - mezi nimi i duel v "české" skupině A mezi momentálně druhým Islandem a třetím Nizozemskem. Sledujte toto utkání v podrobné on-line reportáži minutu po minutě, vítejte u jejího sledování.

Toto střetnutí má výkop naplánovaný na 20:45. Zdánlivě se jedná o souboj outsidera s favoritem, jenže dosavadní dva kvalifikační zápasy ukazují něco zcela jiného. Island nejprve porazil Turecko 3:0, pak i Lotyšsko stejným poměrem, patří mu druhé místo tabulky skupiny A a udivuje svou produktivitou a precizní defenzivou.

A Nizozemsko? To má zatím vyrovnanou bilanci jedné výhry a jedné porážky. Nejprve podlehlo v Praze na Letné české reprezentaci 1:2 a pak doma zdolalo Kazachstán 3:1. Toto vítězství ale bylo ubojované - vždyť bronzoví medailisté z nedávného mistrovství světa ještě deset minut před koncem remizovali 1:1, proti deseti ovšem nakonec skóre otočili i zásluhou proměněné penalty Robina van Persieho.

Rozhodčí Carballo už přivedl oba týmy na hřiště, následují hymny.

IslandIsland(4-4-2)

Halldorsson
T. Bjarnason
Árnason
R. Sigurdsson
A. Skúlason
46. min Saevarsson o hráči
B. Bjarnason
Gunnarsson
G. Sigurdsson
Hallfredsson
Bödvarsson
89. min Gíslason o hráči

Afellay
78. min Fer o hráči
de Jong
Sneijder
46. min Huntelaar o hráči
11 Robben
Robben
van Persie
7 Lens
Lens
68. min Promes o hráči

Rozhodčí: Carballo - Alonso, Yuste
Počet diváků: 0

1

Začal první poločas utkání Island - Nizozemsko
Rozehráli hosté.

1

První minuta patřila hostům, Islanďanům nepůjčili míč, v poklidu kombinují na své obranné polovině.

2

Teď se domácí k míči dostali - zásluhou gólmana Cillessena, který nebyl spokojený s tvrdostí míče a raději ho zakopl do autu.

3

První odvážnější průnik Islandu řeší hosté v poklidu zblokováním střely už ve středu hřiště.

4

O slovo se přihlásila také nizozemská hvězda Robben. Vše hlavičkou vyřešil stoper Sigurdsson.

5

První vážnější akci mají na svědomí domácí. Využili rozhozené obrany Nizozemců, ale finální přihrávku nedotáhli do konce. Na místě byla hlava hostujícího stopera, jenž nebezpečí odvrátil.

6

Brankář Cillessen a stížnosti na tvrdost míče opět v akci - rozhodčí ale gólmanovi nařídil hrát s tím, co je k dispozici.

8

Každý dotyk hostů s míčem provází mohutný pískot fanoušků.

9

Po faulu van der Wiela v rohu pokutového území na Bjamasona budou domácí zahrávat penaltu!

10

Gylfi Sigurdsson (Island) proměnil pokutový kop. Island - Nizozemsko 1:0
Island vede! Sigurdsson se rychle rozeběhl a tvrdou střelou k levé tyči nedal gólmanovi Cillessenovi šanci.

12

Na míč si sáhl i domácí gólman Halldorsson - ze vzduchu sebral pokus van der Wiela.

14

První vážnější šance Nizozemců - Robben centroval na van Persieho, v souboji s ním podklouzl jeden z domácích stoperů. Nejednalo by se tak o ofsajd, jenže van Persie se k hlavičce nedostal.

16

Robben zahrává volný přímý kop...

16

...Robben poslal centr do vápna, ve vzduchu byl nejprůbojnější stoper Sigurdsson a hlavou poslal míč do bezpečné zóny.

17

Už se domácí dostávali do nadějného protiútoku dva na jednoho, poslední přihrávka ale nebyla přesná, a navíc brankář Cillessen vyběhl až na konec velkého vápna a situaci zklidnil.

19

Hallfredsson prokličkoval středem hřiště a poslal vpravo balón na nabíhajícího Sigurdssona. Ten se dostal až k lajně, chtěl centrovat před branku, na místě byl však protihráč a Nizozemci si mohou prozatím oddechnout.

21

Úvodní dvacetiminutovka potvrzuje postavení Islandu v tabulce. Domácí se prezentují kvalitní přechodovou fází, slibně využívají chyb v rozehrávce protihráčů a také je žene frenetické publikum. Jaký výsledek se z toho zrodí?

22

Sneijder chytře vyslal kolmici na van Persieho, ale praporek rozhodčího je nekompromisní - ofsajd!

24

Skúlason se probíjel po levé straně, hosté pro jistotu řeší situaci zahráním míče do autu.

26

Velká šance hostů! Robben dostal dostatek času a prostoru, aby vyčkal na vhodný moment přihrávky na van Persieho. Ten skutečně míč za obranu dostal, byl už ale příliš blízko gólmana, střílel slabě a jen do Halldorssona.

28

Robben kraluje kraji hřiště. Váže na sebe dva protihráče, často je v jeho tváři vidět bezradnost - nemá totiž komu přihrát.

29

A Robben ve slibné příležitosti. Blind centroval zleva, hráč Bayernu Mnichov vyskočil, jak nejvýše mohl, a prudkou hlavičkou poslal balón vedle vzdálenější tyče.

32

Průnik hostů končí útočným faulem Sigthórssona.

33

Robben znovu v akci - spoluhráč chtěl na něho přenést hru z levé strany, jenže nizozemský útočník byl v ofsajdu. Šance z toho tentokrát nebude.

35

Hosté stupňují tlak, operují na své útočné polovině, snaží se o centry a o přihrávky hlavně na van Persieho a Robbena, Island je prozatím v obranné činnosti bezchybný.

37

Z dlouhého autu vznikla pro hosty nebezpečná situace - závar v pokutovém území vyřešil odkopem Indi.

38

Lens centroval na van Persieho, pro nizozemského středního útočníka by z toho byla na malém vápně nadějná střelecká pozice. Ve vzduchu ale dnes kraluje stoper Ragnar Sigurdsson.

40

Bödvarsson dělal velké problémy Indimu, nakonec ale zvládl poslat malou domů brankářovi.

40

První roh pro hosty...

41

... chytrá patička Lense letěla do rukavic islandského gólmana.

41

A z následného protiútoku budou mít výhodu rohového kopu i domácí.

42

Gylfi Sigurdsson (Island) vstřelil gól. Island - Nizozemsko 2:0
Další trefa středopolaře Sigurdssona, tentokrát po rohovém kopu! Nejprve jeden z domácích hráčů nedokázal nadvakrát prorazit obranný val hostů, až se míč dostal právě k Sigurdssonovi, jenž balón napálil pod břevno.

46

Střídání Island: ze hřiště odešel Ari Freyr Skúlason, nahradil ho Birkir Már Saevarsson

46

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Wesley Sneijder, nahradil ho Klaas Jan Huntelaar

47

Hosté zahajují druhou půli náporem a hned mají k dispozici roh.

47

Bude následovat odkop od domácí branky.

49

Nizozemci drží míč, zatím spoléhají na dlouhé nákopy. Zde ale naráží na islandskou obranu.

51

Van Persie to zkusil z dálky, jeho střela ale letěla vysoko nad.

53

Úvodní minuty druhé půle zatím nabízejí stále stejný obrázek: marné dobývání islandské branky. Nizozemci mají problém probít se do vápna.

54

Saevarsson prokázal čerstvé síly, sprintoval na levé straně a poslal centr do vápna. Tam na poslední chvíli zakročil Indi.

56

Roh pro Island...

56

...centr na bližší tyč v poklidu odvrací nizozemská obrana pomocí odkopu.

58

Robben se s míčem prokličkoval do rohu velkého vápna, přesilu přechytračil centrem na zadní tyč, kde stál Blind, jenže jeho strážce ho zatlačil až k lajně.

60

Blind centroval zleva, Sigurdsson balón odvrátil.

63

Van der Wiel chtěl vyslat kolmici na Huntelaara, ale neporozuměli si a následuje odkop domácího gólmana.

65

Nizozemci dál drží míč, sráží je ale nízký počet centrů i střel.

65

Islanďané na chvíli opustili svůj tuhý obranný blok, Bödvarsson u lajny pořádně potrápil Indiho, jenž na poslední chvíli poslal balón na gólmana.

66

Slibná šance domácích v rozhozené nizozemské obraně! Sigthórsson operoval s míčem na pravé straně a nalevo viděl zcela volného Bjarnasona. Ten ovšem na balón jen těsně nedosáhl.

67

Hned vzápětí Robben už už napřahoval ke střele z hranice šestnáctky. Balón si zpracovával příliš dlouho, až domácí hráč udělal to, co Islanďané dělají permanentně posledních dvacet minut - míč odkopl.

67

Van Persie se pohyboval blízko brány, letěl na něj balón, ale on ho zasáhl hlavou až příliš slabě, pro Island to nebyla žádná vzrušující chvilka.

68

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Jeremain Lens, nahradil ho Quincy Promes

69

Promes se ihned uvedl centrem - avšak nepřesným, s nímž si domácí obrana poradila.

72

Bjarnason únikem po levém křídle vybojoval pro domácí aut. A Island šetří vteřiny.

73

Role obránce se nyní zhostil van Persie a odhlavičkoval míč pryč.

74

Afellay zahrával standardní situaci z dálky, centr doletěl až na malé vápno. Zde dostali hosté oproti předešlým minutám nezvykle mnoho prostoru, ve vzduchu se nejlépe zorientoval bek Indi a hlavičkoval. Jeho pokus ale přeletěl břevno.

76

De Jong fauloval Hallfredssona, rozhodčí ani tentokrát neudělil žlutou kartu.

77

Afellay křížně přihrával Robbenovi, ten posunul na van der Wiela, jenž centroval opět do zformované obrany.

78

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Ibrahim Afellay, nahradil ho Leroy Fer

78

Roh pro Nizozemsko. A zase přesná hlavička domácího hráče.

79

Následný brejk 3 na 2 Sigurdsson nevyřešil ideálně, míč v pohodě sebral gólman Cillessen.

80

Fer trefil domácího gólmana do obličeje, ten je ovšem v pořádku a může vykopávat.

82

Hallfredssonova rána z dálky letí hodně mimo. I tak fanoušci aplaudují.

83

Žlutou kartu dostal Nigel de Jong (Nizozemsko)

84

Bödvarsson se odvážně probil mezi dvěma protihráči, ač se mu ze strany nabízeli další islandští fotbalisté, zkusil vypálit sám a jeho pokus nebyl vůbec špatný. Jen těsně minul vzdálenější tyč!

86

Minuty ubíhají, Nizozemci se do vážnějších šancí vůbec nedostávají.

88

Po sražené Blindově ráně následoval roh hostů. Následný centr doletěl jen na bližší tyč, kde stál připravený hráč Islandu - typický obrázek dnešního večera.

89

Střídání Island: ze hřiště odešel Jón Dadi Bödvarsson, nahradil ho Rúrik Gíslason

90

Budou se nastavovat dvě minuty.

90

Diváci tleskají, vědí, že chybí už jen kousek, aby prožili radost z historického vítězství.