Pěkný večer, vítejte u on-line reportáže z prvního semifinále fotbalového mistrovství světa, ve kterém se střetne Uruguay s Nizozemskem. Utkání začíná ve 20:30 hodin, iDNES.cz vám jej přinese minutu po minutě.

Na stadionu Green Point v Kapském městě s kapacitou 64 tisíc diváků panuje počasí, které by mohlo vyhovovat spíše evropskému celku: jasno a 11 stupňů Celsia.

Uruguay hrála s Nizozemskem celkem čtyřikrát. Třikrát vyhráli fotbalisté Uruguaye, jednou Holanďané.

Jihoameričané postoupili mezi čtyři nejlepší týmy světa popáté v historii a poprvé po 40 letech. Ke zlatu dokráčeli vedle roku 1950 ještě o dvacet let dřív.

Á. Pereira
78. min Abreu o hráči
7 Cavani
Cavani
10 Forlán
Forlán
84. min S. Fernández o hráči

de Zeeuw
46. min van der Vaart o hráči
11 Robben
Robben
89. min Elia o hráči
van Persie
7 Kuijt
Kuijt

Rozhodčí: Irmatov - Iljasov, Kochkorov
Počet diváků: 62 479

Zato Nizozemci radost z triumfu na mistrovství světa dosud nepoznali. V letech 1974 a 1978 zůstali těsně pod vrcholem na druhém místě a v roce 1998 ve Francii skončili čtvrtí.

Do zápasu nezasáhne uruguayský střelec Suárez, jenž si odpykává trest za prohřešek ve čtvrtfinále s Ghanou, kdy vyrazil střelu z brankové čáry rukama. Nezahraje si tak proti svému spoluhráči z Ajaxu Amsterdam, brankáři Stekelenburgovi.

Uruguayi budou chybět i další opory. Trest za žluté karty nepustí do hry levého beka Fucileho. Kapitán Lugano, který si proti Ghaně poranil koleno, začne jen na lavičce náhradníků. Trenér Tabárez pravděpodobně nevyužije ani zraněného Lodeira.

Nizozemcům kvůli kartám chybějí bek Van der Wiel a záložník De Jong. Naopak hvězdný záložník či útočník Robben se do utkání zapojí od první minuty.

V dosud jediném vzájemném zápase na MS v Německu 1974 nastoupil rovněž otec současné uruguayské hvězdy Pablo Forlán, do statistik utkání se ale zapsal pouze žlutou kartou.

Oba týmy si poslechly hymny svých zemí, utkání začne každou chvíli. Řídit jej bude hlavní rozhdočí Irmatov z Uzbekistánu, pomáhat mu budou asistenti Iljasov z Uzbekistánu a Kochkorov z Kyrhyzstánu.

1

Začal první poločas utkání Uruguay - Nizozemsko
Ve středovém kruhu si míč přiťukli uruguayští útočníci Cavani a Forlán.

1

Dopředu pospíchal ihned Pereira, ale důrazným skluzem mu v tom zabránil Van Bommel.

2

Forlán si chtěl najít cestičku k bráně z levé strany, ale včas k němu přistoupil Mathijsen a o míč ho obral.

4

Nizozemci soupeře chvíli uspávali rozehrávkou v obraně. Pak si ale vzal slovo Robben a zatáhl míč po pravé straně. Jeho centr byl zblokovaný, ovšem ten další z kopačky Sneijdera už mířil před bránu, kde jej gólman Muslera pouze vyboxoval do strany. Ve vápně si na něj počíhal Kuyt a z úhlu z halfvoleje zcela nebráněný vypálil. Jeho střela prolétla metr nad břevnem.

6

A Evropané znovu zvolna kombinují v obranné řadě, Uruguayci vyčkávají na vlastní polovině.

7

Pereira zkusil překonat Stekelenburga střelou z dálky, ale mířil nad nizozemskou svatyni.

9

Podle obrázku z prvních minut dnes bude k vidění spíše opatrný fotbal, snad se diváci dočkají více akcí, jako byla ta Robbenova z úvodu zápasu.

10

Nyní způsobili Nizozemci trochu vzrušení po akci na levé straně. Muslera si ale s vysokým míčem na malém vápně poradil.

11

Cavaniho postup za obranu zastavil pomezní sudí odmáváním ofsajdu, na druhé straně Kuijt vybojoval alespoň aut.

13

Vypadalo to na vyloženou příležitost Forlána, kterému centroval za obranu parťák z útoku Cavani, ale uruguayský kanonýr stál v ofsajdu. I tak netrefil bránu.

14

Nizozemcům se v posledních minutách nedaří dostat se s míčem dále za půlku, Jihoameričnaé dobře napadají.

16

Z ochozů už se začíná kromě vuvuzel ozývat také trochu pískot. Nizozemské přihrávky od obránce k obránci diváky příliš nebaví.

18

Giovanni van Bronckhorst (Nizozemsko) vstřelil gól. Uruguay - Nizozemsko 0:1
Famózní rána kapitána! Nizozemci si vlastně nevytvořili vyloženou příležitost, ale i tak se ujímají vedení. V úctyhodné vzdálenosti od uruguayské brány míč převzal van Bronckhorst, napřáhl trochu z úhlu a vypálil dělovou ránu křížně do levého horního růžku Muslerovy brány. Jihoamerický gólman neměl šanci střelu vyrazit, míč zapadl dokonale, ještě se odrazil od tyče.

21

Žlutou kartu dostal Maximiliano Pereira (Uruguay)

23

Holanďané udeřili z ničeho nic a lze očekávat, že nyní budou vyčkávat na to, co vymyslí soupeř, případně podniknou rychlý protiútok.

24

Van Bronckhorst odvádí dobře také defenzivní práci, přerušil postup Victorina.

25

Držení míče se po gólu pochopitelně přelilo na kopačky Uruguayců, ti se nyní musí snažit o vyrovnání.

26

Cavani uháněl s míčem k pravému rohovému praporku, pod nohy mu vlétl Mathijsen a ukopl míč do autu.

27

A Uruguay následně získala rohový kop. Centr nizozemská obrana bez potíží odvrátila.

28

Spory na hřišti. De Zeeuw inkasoval pořádnou ránu do obličeje Cáceresovou kopačkou. Uruguayský obránce chtěl trefit nůžkami míč, místo toho se mu do dráhy pohybu nohou vložila De Zeeuwova hlava. Hráči obou týmů i rozhdočí si poté vše vyříkávali, zatímco De Zeeuw musí být ošetřen.

29

Žlutou kartu dostal Martín Cáceres (Uruguay)

30

Žlutou kartu dostal Wesley Sneijder (Nizozemsko)

31

Van Persie přihrál Robbenovi do nadějné příležitosti. Robben převzal míč na hranici šestnáctky a už utíkal k bráně, aby zakončil. V poslední chvíli mu míč vypíchl Cáceres.

33

Teď už Nizozemci míč soupeři zase téměř nepůjčují, Uruguay to bude mít ve zbytku utkání hodně těžké.

35

Opak chtěl dokázat Cavani. Uruguay využila špatné rozehrávky Holanďanů, Cavani dostal přihrávku do pravé strany a doběhl s míčem až na úroveň brankové čáry. Vymýšlel, co dál, ale vymyslel pouze centr do bránícího hráče.

37

Pereira způsobuje Boulahrouzovi strasti a vybojoval dva auty v řadě. Snaha Jihoameričanů ovšem končí odkopem Mathijsena.

38

Pereira pěkně spolupracoval s Cavanim u levé postranní čáry a nakonec odcentroval levačkou do vápna na hlavu Forlána. Ten ale mířil hodně mimo Stekelenburgovy brány.

40

Robben zatáhl míč středem hřiště a přihrál doleva Kuytovi, který střílí po zemi k pravé tyči, ale jeho rána postrádá razanci a Moslera chytá.

41

Diego Forlán (Uruguay) vstřelil gól. Uruguay - Nizozemsko 1:1
Kdo jiný měl při nepřítomnosti Suáreze vyrovnat? Samozřejmě - trefil se i druhý kapitán na hřišti Forlán. Zaběhl si s míčem do středu hřiště a před vápnem vypálil. Jeho střela byla sice prudká, ale rozhodně nijak výtečně umístěná: letěla doprostřed brány. Stekelenburg se však zmohl jen na zákrok prsty levé ruky, čímž nemohl zabránit Forlánově pokusu v cestě do sítě.

44

Před koncem první půle se tak začíná prakticky od začátku. Nizozemcům se vymstila profesorská hra, třeba nyní znovu obživnou.

45

Sneijder se po přihrávkách v záloze odhodlal k centru a ten se hodně povedl. Za obranou chtěl křížným pasem najít Kuijta, jenž hlavou nedosáhl jen o kousek. Podle asistenta na pomezí byl Kuijt v ofsajdu, ale nebylo tomu tak o několik metrů.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1
STATISTIKY 1. POLOČASU: Střely na bránu 3 : 2. Střely mimo 2 : 2. Fauly 7 : 8. Ofsajdy 3 : 2. Rohy 1 : 2. Držení míče (%) 45 : 55.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Uruguay - Nizozemsko
Tentokrát rozehráli Nizozemci a jde se na druhou půli, do které se zapojí záložník van der Vaart místo de Zeeuwa.

46

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Demy de Zeeuw, nahradil ho Rafael van der Vaart

47

Kuijt přihrál van Bronckhorstovi do ofsajdu, následný centr už byl proto zbytečný.

48

Robben zkoušel kličky před uruguayskou obranou, ale nakonec se jen vracel k vlastní bráně a špatně přihrál. Míče se tak zhostli Jihoameričané.

49

Nevedli si ale o moc lépe, chyby se teď střídají na obou stranách.

50

A zase vysoká míra opatrnosti. Obě mužstva zřejmě naběhla do druhé půle s taktikou vyčkávání.

51

Opatrný teď ale není Boulahrouz! Jeho přihrávka kamsi směrem k bráně je pomalá a dává šanci Cavanimu, kterému vybíhá naproti Stekelenburg. Míč se naštěstí pro Nizozemsko odráží dál od branky, kde sice čeká Pereira a střílí na bránu, tam ale zaskakuje za gólmana van Bronckhorst a hlavičkuje míč na roh.

52

Počet diváků 62 479 (89 % z kapacity 70 000)

53

Cavani utíká za dlouhým centrem dopředu, ale Stekelenburg je u něj dřív.

54

Van Persie zamotal zasekávačkami hlavu Pereirovi a ten ho nakonec musel faulovat.

55

Kuijt se zapletl do vlastních kliček, postupně zabrzdil brejk rozjetý van der Vaartem, až o balon úplně přišel.

56

Boulahrouz skluzem odkopl míč na roh pro Uruguay.

57

Forlánův rohový kop směřující na malé vápno vyrazil Stekelenburg za vápno, kde čekal uruguayský střelec, ale napálil pouze před sebou stojícího protihráče.

58

Sneijder vyslal přihrávkou Robbena do sprintu podél pravé postranní čáry. Nizozemský míčový kouzelník obešel jednoho beka, ale na druhého už nevyzrál. Získal alespoň roh.

59

Z rohu Muslerovi žádné nebezpečí nehrozilo.

60

Cáceres centruje zleva do vápna na hlavu Cavaniho, který ještě prodlužuje na zadní tyč. Stekelenburg je ovšem připravený a chytá míč do rukavic.

62

Sneijder nacentroval Kuijtovi dlouhý míč na volej a ten se útočníkovi Liverpoolu vůbec nepovedl, střela neletěla ani směrem na bránu.

64

Van der Vaartův centr z rohu uruguayská obrana v pohodě zneškodnila.

65

Forlán našel pěkným centrem na dálku nabíhajícího Pereiru, ale ten je pečlivě bráněn a nakonec o míč příchází.

66

Přímý kop Uruguaye z 28 metrů, míč si bere Forlán...

67

... a posílá míč prudkou ranou nad zdí k pravé tyči nizozemské brány, Stekelenburg se ale včas vymrštil a vyrazil míč do strany.

68

Van Persie si zpracoval vysoký míč v uruguayské šestnáctce, nalákal na sebe dva obránce soupeře a skvěle přihrál dovnitř nabíhajícímu van der Vaartovi. Ten střílí křížně tvrdě k levé tyči a Muslera vyráží k nohám Robbena, jenž pravačkou netrefuje poloprázdnou bránu.

70

Wesley Sneijder (Nizozemsko) vstřelil gól. Uruguay - Nizozemsko 1:2
Sneijder vystřelil svému týmu druhé vedení v zápase s přispěním štěstěny. Na levé straně hranice vápna se rozhodl ke střele, jíž tečoval blokující Pereira a míč zapadl k levé tyči Muslerovy brány.

73

Arjen Robben (Nizozemsko) vstřelil gól. Uruguay - Nizozemsko 1:3
Tři minuty, dva góly a o postupujícím do finále je zřejmě rozhodnuto! Kuijt nacentroval z levé strany ideálně na hlavu nabíhajícího Robbena, který míč usměrnil perfektně do pravého dolního růžku brány. Muslera jen stál na místě a zklamaně se ohlédl za míčem, který poskakoval v síti jeho svatyně.

76

Holanďané hrají ve stále větší pohodě, uvolněnější byli už po druhém gólu. Třeba se dočkáme i další trefy...

77

Van Persie byl přistižen v ofsajdovém postavení.

78

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Álvaro Pereira, nahradil ho Sebastián Abreu

78

Žlutou kartu dostal Khalid Boulahrouz (Nizozemsko)

79

Zdá se, že slavné vítězství už si evropský celek nenechá ujít. Uruguayci jsou evidentně rohození.

81

A hraje se na polovině Jihoameričanů, Nizozemci nikam nespěchají a s autovým vhazováním si dávají dost na čas.

82

Pohledná spolupráce Robbena se Sneijderem, dvou eltiních nizozemských střelců. Robben po sprintu předal míč Sneijderovi, jenž mu ihned oplatil lobem za obranu. Robben byl u míče sice první, ale tísněn obráncem nevystřelil.

83

Balon putuje z jedné holandské kopačky na druhou, s Urugayí to vypadá bídně.

84

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Diego Forlán, nahradil ho Sebastián Fernández

86

Skvělá akce Holanďanů. Van Persie posunul přihrávku do běhu unikajícímu Robbenovi, míč prošel mezi nohama Godínovi a Robben prchal s míčem sám na brankáře Musleru. Doběhl až k němu a chtěl ho obstřelit obloučkem, ale Muslera střelu hbitým pohybem lapil.

87

Opět špatná malá domů v podání Boulahrouze. Stekelenburg ovšem před dotírajícím Fernandezem jeho zaváhání napravuje.

89

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Arjen Robben, nahradil ho Eljero Elia

90

Maximiliano Pereira (Uruguay) vstřelil gól. Uruguay - Nizozemsko 2:3
Van Bommel hloupě fauloval daleko od brány a Uruguay po standardní situaci snižuje. Ve druhé minutě nastavení se míč po rozehrávce na krátko dostává k Pereirovi, jenž si hodil míč na hranici vápna na levou nohu a vystřelil placírkou k pravé tyči. Stekelenburg před houf hráčů zřejmě střelu pořádně neviděl.

90

Žlutou kartu dostal Mark van Bommel (Nizozemsko)

90

Uruguay měla na úplný závěr ještě velkou šanci srovnat, ale to se nestalo a turnaj pro ni končí. Ve finále mistrovství světa tak budou jistě dva evropské celky: Nitozemsko a Německo/Španělsko.