Olomoučtí fotbalisté se radují ze vstřeleného gólu.

Olomoučtí fotbalisté se radují ze vstřeleného gólu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Falta trefil Olomouci půlmistra. Ať se mnou trenér počítá, přeje si

• 2
Zkraje roku 2013 podepsal Šimon Falta v olomouci novou smlouvu do roku 2017 a šikovný levák měl dobře našlápnuto. Pilně sbíral starty v nejvyšší soutěži a chodily mu pozvánky do reprezentační jednadvacítky. Jenže na jaře olomoučtí fotbalisté spadli z ligy a Falta se navíc zranil. V létě se nevešel do kádru prvního týmu a o šanci bojoval ve třetiligovém béčku.

Přicházela jen po minutách. Osmnáct jich odehrál proti Táborsku, pět proti Zlínu a devět jich zbývalo do konce sobotního utkání s Frýdkem-Místkem, když střídal za bezbrankového stavu Jana Navrátila.

To však Faltovi stačilo, aby se připomněl, v 85. minutě se pravačkou trefil k tyči Prepslovy branky a rozhodl nejen o výhře Sigmy 1:0, ale o tom, že v polovině soutěže dál patří Hanákům první místo. „Jsem rád, že to tak vyšlo, je to skvělý pocit,“ přiznal 21letý odchovanec.

Posílal vás trenér Kalvoda na hřiště s úkolem vstřelit gól?
Šel jsem tam s tím, abych se pokusil něco udělat. Potřebovali jsme gól a vyšlo to. Byla to těžká střela na těžkém terénu a trochu mi to nesedlo, ale naštěstí mi to tam spadlo. Snad zvládneme poslední zápas doma s Varnsdorfem a přezimujeme na prvním místě.

Proč se Sigmě dlouho nedařilo překonat defenzivu Frýdku?
Ze začátku to celkem šlo, ale během deseti minut se hřiště rozbilo a nebylo to o fotbale. Ale kluci to ubojovali a já jsem slízl smetanu. Kluci říkali, že terén byl hodně podobný jako v Karviné.

Loni jste nasbíral devatenáct ligových startů. Jak jste snášel, když vás trenér Kalvoda na začátku sezony přesunul do třetiligového béčka?
Během přípravy jsem byl zraněný, takže mě tam poslal na rozehrání.
Celkem se mi dařilo a jsem rád, že mi trenér dal šanci i v áčku a já jsem ji tentokrát využil. Teď musím být rád za každou minutu na hřišti. Co bude dál, v zimní přestávce, se uvidí. Snad jsem trenérovi ukázal, ať se mnou počítá.

Na jaře jste byl v nominaci reprezentační jednadvacítky, je už teď šance zahrát si šampionát pryč?
Po sestupu do druhé ligy a přeřazení do třetiligového béčka bylo logické, že když má trenér k dispozici hráče z první a druhé ligy, sáhne po nich. Ale hraje se až příští rok, pořád mám nějakou šanci se tam dostat, ale musím hrát první nebo druhou ligu.

Blíží se zimní přestupový termín. Vyhlížíte i nabídku na hostování jinam?
Nějaká nabídka přijít může, ale smlouvu tu mám až do roku 2017. Uvidí se, jak se k tomu Olomouc postaví a jestli vůbec někdo bude mít o mě zájem. Když už jsem ale ochutnal ligu, chtěl bych se do ní zase brzo vrátit, nebo pomoct Sigmě na jaře ve druhé lize k postupu. V béčku je dobrý tým a s kluky vycházím dobře, ale když se dívám do budoucna, třetí liga už pro mě není tak lákavá. Pořád jsem ale ještě mladý, tak doufám, že se to brzo změní.